SEVGİNİN YOLU İMANDAN GEÇER


Bu makale 2018-05-04 04:55:02 eklenmiş ve 851 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Sevgi; Allah’a îmanın en güzel meyvesidir. Varlık Allah’ın sevgisiyle başladı. O’nun sevgisiyle devam etmektedir. O’nun sevgisi sonsuz, O’nun sevgisi sınırsız, karşılıksız ve her şeyi kuşatmaktadır. Allah hem en çok seven, hem de en sevilendir. Sevginin kaynağı da O’dur. O el-Vedüd’dür. Vedûd  ise Rabbimizin çok sevip çok sevildiğini ifade eder.  Kur’ân’da: “Muhakkak Rabbim çok merhametlidir. Çok seven (vedûd) dir.” (Hud suresi 90)  “ O çok bağışlayan, çok sevendir.” (Buruc 14) buyurulur.
Allah’ın kullarını ne kadar çok sevdiğini anlatmak üzere Efendimiz bir benzetme yapar ve çölde devesini kaybedip bütün umudunu yitiren birisi ölmek için uzandığında devesini yanı başında görse ne kadar sevinirse Allah da günahlarla kendisinden uzaklaşan bir kulu tövbe edip kendisine döndüğünde ondan daha çok sevinir der. 
 Müslüman’ın hayattaki en büyük gayesi, en çok sevdiği Allah’ın sevgisini kazanmaktır. Kur’an’da da açıkça O’nu her şeyden çok sevmemiz istenmiştir. O’nun rahmeti, affı, cömertliği vs. sadece zatından kullarına yönelik tarif edilirken Vedûd ismi iki yönlü olarak “hem seven hem sevilen” diye tanımlanmıştır. 
Seven, sevilen, sevdiren de Allah’dır. Yavrusunu annesine sevdiren Allah olduğu gibi, bütün sevgilerin kaynağı hep  O’dur. Kuran bize diyor ki: “Sizler birbirinizdensiniz” (Al-i İmran 195). Rum suresi 21. Ayette ise ailede huzurun sevgi ve merhametin kaynağı da  Allah’ın gönüllere yerleştirmesi olduğu  bildirilmiştir. Toplum sevgi bağı ile birbirine bağlanırsa birlik, dirlik, kardeşlik, güç ve kuvvet meydana gelir. Allah’ın sevgisine mazhar olana, Allah onu yer, gök ve bütün varlıklara sevdirir. Artık her şey onu sever ve ona yardım eder. 
Allah için olan sevgiler gerçek ve devamlıdır. Sevgi Allah sevgisiyle başlar. Yaratan, yaşatan, her şeyde kendisine muhtaç olduğumuz Allah’ı  tanımak (ma’rifetullah)meydana getirir. O ne kadar iyi tanınırsa o kadar çok sevilir. O zaman bu ma’rifetullah muhabbetullah’a döner. Allahı tanımak, sevmek, korkmak insanı Allah’a itaata, ibadete, teslimiyete, sadakata ve yaratılanları yaratandan dolayı sevmeye götürür.
Allahü teâlâ,  sevmeyi îmânın gereği olarak görmektedir. Peygamber (sav) in:  ‘Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!’ (Müslim, Îmân 93-94; Tirmizî, Et’ime 45) Hem îmân, hem sevgi, hem de sevgiye giden iletişimin selâmla başlayacağını bildirmiştir. 
Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Aziz ve Celil olan Allah Teala hazretleri Kıyamet günü şöyle diyecek: “Benim celalim adına birbirini sevenler nerede? Gölgemden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı şu günde onları gölgemde gölgelendireyim!” Müslim, Birr 37, (2566) Ahirette birbirini Allah için sevenlere peygamber ve şehitlerin gıpta ettiği yüce mükafatlara ereceği bildirilmiştir.(Ebû Dâvud, Büyû78)
 “Bilesiniz ki, Allâh’ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de. Onlar ki Allâh’a îmân etmişlerdir ve hep takvâ ile (kalben Cenâb-ı Hakk’a olan yakınlıkları sâyesinde) korunur dururlar. Onlara dünya hayâtında da, âhiret hayâtında da müjdeler vardır. Allâh’ın sözlerinde değişiklik yoktur. İşte bu, en büyük kurtuluştur.”  (Yûnus, 62-64) (Ebû Dâvud, Büyû, 76/3527; Hâkim, IV, 170)                                                                                                          Gazali’ye göre bu ismin tecellisine mazhar olan insanlar kendileri için arzu ettikleri her şeyi Allah’ın bütün mahlukatı için de sevip arzu ederler. Bu sevgi doruk noktasına ulaştığında ise kalpte sevgiye engel olacak öfke, kin vb. duygulara yer kalmaz. 
Mümin; seven ve sevilen kimsedir. Sevmeyen ve sevilmeyende hayır yoktur.”1Peygamber Efendimiz (s.a.s), mümini tarif ediyor, olgun Müslümanı ifade ediyor ve biz ümmetine bir hedef koyuyor: Seven insan olun. Nefret eden, dışlayan, beğenmeyen olmayın. Muhabbet eden, kucaklayan, hoş gören olun. Sevdiğiniz gibi sevilen olmak için de gayret edin. Değer verilen, yokluğunda aranan, varlığında ortama huzur katan olun. İnsanların sevmediği, itibar etmediği bir kimse olmayın
Îmânın olduğu yerde sevmek, sevilmek vardır. “Îman edip de iyi davranışlarda bulunanlara gelince, rahman onlar için (gönüllerde) bir sevgi yaratacaktır.”  (Meryem Suresi, 96)  Seven ve sevilenlerden olup Allah’ın sevgisine mazhar olanlardan olmak  niyazıyla…  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA