DURSUNLU


Bu makale 2018-05-03 05:08:03 eklenmiş ve 1229 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Anadolu’da insan varlığına ilişkin bulgular veren, bilinen en eski buluntu yeri Dursunlu. Konya ili Akşehir ilçesi sınırları içerisindeki eski bir kömür madenidir. Maden ilk kez 1986 yılında Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü elemanları tarafından bulundu. Ankara Üniversitesi, California Üniversitesi ve MTA elemanlarınca ortaklaşa gerçekleştirilen “Türkiye Omurgalı Fosil Yataklarının Araştırılması Projesi” kapsamında 1994 yılında geniş bir araştırma yapıldı.
Bu araştırmalar sonucunda Dursunlu’da insan varlığına işaret eden taş aletler ve hayvan kemikleri ele geçirildi. Kuvars, çakmaktaşı ve kireç taşından yapılmış taş aletler, Afrika kıtasından dışarı çıkan ilk insan türü Homo erectus’ların yaklaşık 900 bin yıl önce Pleistosen Dönem’de Anadolu’da yaşadıkları anlaşılıyor.
Bulunan hayvan kemikleri, bu bölgede su aygırı, fil, kunduz, at, gergedan, geyik, bizon, kuş, kaplumbağa, kurbağa, salyangoz, balık, etçiller ve küçük memeliler gibi çok çeşitli hayvanların yaşadığını gösteriyor. Fauna çeşitliliğine göre o dönemde yörede balık, kurbağa, kunduz, suaygırı türlerinin varlığı bataklık ve göller ile temsil edilen sucul alanları, at, gergedan, gil, bizon, geyik türleri ise serbestçe dolaşabildikleri açık arazi ve çevrede yer yer ormanlıkların bulunduğu bir paleokelojik ortamı yansıtır. Buradaki en ilginç buluntular ise taş aletlerle iliykili olarak tafonomik izler taşıyan hayvan kemikleridir. Bazı fosiller üzerinde insanlar tarafından yapıldığı anlaşılan izler belirlenmiştir. 
Kaynak:  Prof. Dr. Erksin GÜLEÇ
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA