RÜŞTÜ BEY HANI


Bu makale 2018-05-01 06:29:00 eklenmiş ve 1655 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Yapının mevki Cumhuriyet Meydanı

Kadastro 161 Ada 7 Parsel

Yapının Tescil Tarihi 13.05.1988/184

Koruma Alanı Tarihi 13.05.1988/184

 

Akşehir Tarihi Ticaret Merkezi içinde yer alan Rüştü Bey Hanı’nın iç avlusudur.

Dikdörtgen plan şemasına sahiptir. Avlunun ortasında mermerden yapılmış müzeyyen daire bir şadırvan bulunmaktadır.

Avlu uzun ve kısa kenarlarının ortasında bulunan geçitler ile bulunduğu hanı çevreleyen sokaklara bağlanır. Avluyu saran cephe yüzeyleri oldukça bakımsız durumdadır. Avlunun uzun kenarları ahşap ve beton ile desteklenen arkadlar ile çevrilidir.

 

RÜŞTÜ BEY KONAĞI

Anıt Mahallesi Ulu Cami sokakta bulunmaktadır. Rüştü Bey Konağı olarakta bilinir.

Üç katlı binanın X X. yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır. Yapılan restorasyonlarla Müze binası olarak hizmete açılmıştır.

II.kat Arkeolojik eserlerin sergilendiği bölümdür. Binanın bir bölümünde 3, diğer bölümünde 3 olmak üzere toplam 6 oda bulunmaktadır. Odalar, kronolojik olarak dönemlere ayrılarak teşhir edilmektedir.

III.katta Etnoğrafik eserlerin sergilendiği bölümdür. Bir tarafta, Nasreddin Hoca’nın fıkrasının betimlendiği oda, Sıra yarenlerinin betimlendiği oda ve Akşehir’e ait gelin odasının sergilendiği odalarda vardır. Diğer tarafta ise etnoğrafik nitelikteki eserler sergilenmektedir. Orta salonda, 13. yy.’a ait ahşap işçiliği gösteren Seyyid Mahmut Hayrani Türbe kapısı ve Şeyh Eyüp Türbesi’ne ait sanduka teşhir edilmiştir.

 

Nasreddin Hoca Etnoğrafya Müzesi

Anıt Mahallesi Ulu Cami Sokak’ta bulunmaktadır. Rüştü Bey Konağı olarak bilinir. İkiz olarak inşa edilmiş bir sivil mimari örneğidir. Yapı hem plan hemde cephe düzenlemesi simetrik tasarlanmıştır. Yapı bodrum, zemin kat artı iki kat olarak üç katlı bir bina olarak yapılmıştır. Yapı malzemesi taş ve ahşaptır. Ön ve yan tarafı yol, diğer iki tarafı bahçe çevrelemektedir. Üzeri kiremit kaplı ahşap kırma çatı ile kaplanmıştır. XX. yy.’in ilk yarısına yapılmış olduğu sanılan yapı, yapılan restorasyonlarla müze binası olarak kullanılmak üzere hizmete açılmıştır.

Rüştü Bey, Akşehir’in köklü ailelerinden Hacı Mustafalar diye anılan bir sülalenin çocuğudur. Engili’de un değirmenleri, Yeniköy’de çiftlikleri, Akşehir Merkezi’nde iş yerleri olan çok zengin olan babası Mustafa Ağa tarafından yetiştirilmiştir. Geçen asrın Akşehir’inin idare merkezi olan yere 1904 yılında Rüştü Bey Hanı’nı yapmıştır. Bu han zamanımıza kadar Akşehir’e gelen seçkin misafirlerin uğrak yeri olmuştur. Daha sonra dillere destan Rüştü Bey Konağı’nı yapmıştır. Konak 1923 yılında hizmete girmiştir.

Bu konakta Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Fahrettin Altay, DR. Refik Saydam gibi devlet adamları misafir edilmiştir.

Rüştü Bey’in yedi çocuğundan Mustafa Kılıç Cumhuriyet Halk Partisi İlçe başkanlığı, Halis Kılıç Akşehir Belediye Başkanlığı, Avukat Muhittin Kılıç senato Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Torunu Sadiğe Perkün, Konya Milletvekili DR. Aziz Perkün’ün eşidir.

Kültür Bakanlığı Yüksek Kurulu 15 Kasım 1985 tarih ve 1569 sayılı kararı ile tecil edilerek 1992 yılından 2007 yılına kadar restore edilmiştir. 2007 yılında Nasreddin Hoca Etnoğrafya Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

 

12 bölümden meydana gelen müzede etnoğrafik ağırlıklı malzemeler sergilenmektedir. Bunun yanı sıra akreolojik malzemelerde sergilenmektedir. Akşehir sembolü Nasreddin Hoca ismi ile özdeşleştirilen müze, Akşehir’in tarihinin on bin yıllık belgesidir.   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA