BERAT GECESİ


Bu makale 2018-04-26 19:17:54 eklenmiş ve 836 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

30 Nisan Pazartesi’yi  Salı’ya bağlayan gece Allah nasib ederse yeni bir Berat Kandilini daha idrak etmenin sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. Bizi bu güzel günlere kavuşturan Rabbimize ne kadar hamd ve senalar etsek, ne kadar şükretsek azdır.
 Arınmak için çok iyi değerlendirilmesi gereken önemli gecelerden birisi Berat kandilidir. Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Cenâb-ı hakkın mağfiretini nail olmak için eller bu gece duâya kalkacak.  
Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür , arınma ve yenilenme gecesidir. Berat gecesi duaların geri çevrilmediği beş geceden biridir. Berat gecesinde Allah mü^min kullarına rahmet nazarıyla bakar.
Sevgili Peygamberimizin hadislerinde bu gecenin önemine vurgu yapılmaktadır. Allah’tan istekte bulunma, af dileme, derdini dile getirip Allah’a arzı talepte bulunma ilgili hadislerden bazıları:  
“Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim! Belaya düçar olan yok mu, ona afiyet vereyim’ buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbnMace, İkametü’s-Salavat, 191)
“Allâh Teâlâ Şaban’ın 15. gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar”
“Allah Teâlâ, Şabanın on besinci gecesi (Beraat gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asî olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar.” Sevgili Peygamberimizin hadislerinde büyük günahlarda ısrar edenlerin affedilmeyeceğinide beyan buyurmuşlardır.
Berat kandili özümüze dönme, kendimizi sorgulama, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar. Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatır, yeniden düşünme, tövbe ederek geçmişi affettirme, dua, azim ve kararlılıkla geleceği inşa etme imkânı sağlar.
Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. 
Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat Kandili bize kulluğumuzu hatırlatır. Gerçek mü’min olma ve Allah’ın rızasını kazanmak için yeni yol haritamızı belirlemeye vesile olur. Berat Kandili, nefsimizin arzularını kontrol altına alıp nefsin ve başka esaretlerden kurtularak gerçek özgürlük beratını almaktır. Berat’ın yegane sahibi Yüce Rabbimizdir. Her insanın beratı kendi elindedir. Bu dünyada ektiklerimizi öteki dünyada biçeceğiz. Kalbimizi iman nuruyla aydınlattığımızda gerçek mutluluğa kavuşuruz. Ömrümüzü ibadet ve taatle geçirdiğimizde gönül huzurunu yakalarız. Nefsimizi terbiye edip ahlakımızı güzelleştirdiğimizde Yüce Rabbimizin rızasına erişiriz. Bizler Cenab-ı Hakk’a bir adım yaklaşırsak o bizlere bin adım yaklaşır. Hata ve günahlarımızdan nasuh bir tövbe ile uzaklaşırsak Allah’ın mağfireti bizleri kuşatır. 
Beratımızı almamızın ancak, hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamakla, yaşamak ve yaşatmakla Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlâkî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacaktır.
Allah’ın affına, rahmetine ererek beratını alanlardan ve hayırlılardan olmak niyazıyla…  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
































« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA