İTTİFAK MI DEDİNİZ?


Bu makale 2018-04-13 19:24:56 eklenmiş ve 751 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Geçtiğimiz yıllarda  MHP’de genel başkanlık sıkıntıları hat safhaya ulaşınca Dr. Bahçeli çareyi Gemerek mahkemesinin kararında bulmuştu. 2002’de yapılan genel seçimlerde MHP ağır bir hezimete uğrayınca Dr. Bahçeli seçim sabahını beklemeye sabredemeyip gazetecilere “Bu benim hatam önümüzdeki kongrede aday olmayacağım.” demişti. Dr. Bahçeli bizden 3-5 yaş büyük olmasına rağmen yetmişli yılların başından beri Bahçeli’yi yakından takip ederim. Aday olmayacağım sözünü tutmaz demiştim. Keşke yanılmış olsaydım! Yanındaki ve çevresindekilere bir kaplan edasıyla davranan bu zat! AKP ile ittifak sözünü tutar. Bundan eminim! 
Ancaaaak...  İttifak yasası çıktı ya bundan sonrası çok önemli. Tabanda AKP ile MHP’nin birlikte hareket etmesi asla mümkün değildir. Buna bazı misallar vereyim. 1991 Genel seçimlerinde RP, MHP, IDP üçlü ittifak yapıp seçime birlikte girdiler. Yüzde onaltı oranında bir oy aldılar. 19 Milletvekili MHP, 3 milletvekili IDP 48 milletvekili de RP almıştı. O zaman bendeniz yönetim kurulu üyesi idim. RP’liler ev sahibi tavrıyla hareket ederek bizi hep dışlıyorlardı. Seçim çalışmalarını biz yapıyoruz. RP’liler ise karar verici konumunda idi. Biz Türk milleti diyorduk onlar ÜMMET diyordu. Bir doku uyuşmazlığının olduğu kesindi. Sabrımız son safhaya gelmişti. 
Bir gün Şevket Bülent Yahnici gelmişti. Durumu ona anlattık. Yahnici “seçime bir hafta kaldı. Sabredin. Zaten seçimden bir hafta sonra yani RP gurubu toplanmadan istifa edip ayrılacağız.”deyince sabrettik. Bir hafta sonra da herkes yerine geri döndü. 
Peki bu ittifak nasıl olur? Lafı eyip bükmeden söyleyeyim. Bahçeli sözünde durmak zorundadır. Çünkü MHP’nin oyları yüzde onyedi den yüzde oniki ye düştü de ondan...
Taban ne diyor? Ona bakalım? MHP’li Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün Yeniçağ’dan Bilun Çelik’e bir mülakat verdi. “MHP ile AKP’nin seçime birlikte girecek olmalarına rağmen bunun yolunun açılmadığını ittifak tabanda değil, tavanda seçim safhasına girildiğinden dolayı bütün kapılar yüzümüze kapanmaya başladı. MHP bir daha Manisa’da seçim almasın diye AKP il başkanı açık ve net yüzümüze söyledi. İçimize sindiremiyoruz.” dedi. “Bakın eğer bu şekilde siyaset devam ettirilecekse Manisa’da ben her konuyu dile getiririm” dedi. Ergün sözlerine devam ederek Başbakan Binali Yıldırım “Manisa’nın anahtarını istiyorum” diyor. Bu sözleri yukarıda ittifak yapanlar duymuyor mu?” dedi. Cengiz Ergün’ ün bu sözleri Dr. Bahçeli’nin nasıl zor durumda olduğunun ispatı değil mi? MHP kuruluşundan bugüne kadar ki süreçte en büyük hatasını yaptı.! Artık geri dönüşü yoktur.! MHP’nin seçim pazarlığını yapma şansı da yoktur! Ne denilirse onu kabul etmek durumundadır. Gördünüz mü bencillik ve inat koskoca ideolojik bir partiyi ne hale getirmiştir? Yıllardır “Devletin başına devlet gelecek” sloganları ile faaliyet gösterilirken şimdi karar alma mekanizması kimlerin eline geçti? Gelecek seçim çalışmalarında göreceğiz! “Ne mutlu Türk’üm diyene” “Tanrı Türk’ü korusun” sloganlarını hiç bir yerde yazılı göremiyeceksiniz! Söylemek isteyenlere de engel olacaklar. Ülkücü taban buna ne der? Türk milliyetçileri, Türk milleti, Türk devleti, Türk bayrağı dedikçe AKP milleti ibrahim diyecek. Tek devlet, Tek bayrak diyecek taban tabana zıt olan iki fikir nasıl bir uyum sağlayacak? Ben bu ittifakın sağlıklı bir şekilde işleyeceğini sanmıyorum! Nedeni biri Türk milleti diyecek diğeri ÜMMET diyecek iki görüş arasında çok büyük fark var. Çünkü dokular birbirini tutmuyor.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA