SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ


Bu makale 2018-04-10 19:02:17 eklenmiş ve 638 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Önce Süleyman Şah’ı tanıyalım. Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin dedesidir. Süleyman Şah 1178’de doğdu. Selçuklu Sultanı Sultan Alparslan’ın 
Malazgirt Zaferi’nin ardından kayı boyu aşiretinin yakın doğu diye tabir edilen topraklarda yeni yurtlar edinmek üzere Irak ve Suriye coğrafyasında keşiflere çıkan Süleyman Şah önderliğindeki akıncı gurubu Halep yakınlarındaki Fırat Nehri kıyısındaki Elcaber kalesini aldı ve oraya yerleşti. Fırat’ın batısına geçmeye çalışırken yanında bulunan muhafızları ile birlikte Fırat nehrinde boğuldu. Süleyman Şah’ın ölümü Selçuklu’da çok büyük üzüntüye neden oldu. El Caber kalesi yakınlarında bir türbe yaptırılarak oraya defnedildi. Osmanlı zamanında bu türbeye “Türk Mezarı” denilirdi. Fransızların Suriye’yi işgalinin ardından Fransızlarla bir anlaşma yapıldı. Süleyman Şah türbesi ve müştemilatı Türk toprağı kabul edildi. Suriye’nin bağımsızlığını kazanmasının ardından türbe iki ülke arasında bazı sıkıntılara yol açtı. Suriye hükümeti türbenin olduğu bölgeye tabka barajı inşa edeceğini ve türbenin tamamen sular altında kalacağını ileri sürerek türbenin yerinin değiştirilmesini ya da Türkiye’ye taşınmasını istiyordu. İki ülke arasında bazı pürüzler çıktı ise de sonunda anlaşmaya varıldı. Aslen Türkmen kökenli olan Karakozak köyü yakınlarındaki bir alana türbe taşındı. Lakin türbenin Fırat yakınlarında oluşu ve insanların suya olan ihtiyacı arttıkça türbenin oradan oraya nakil işlemi isteniyordu. 1995, 2001, 2003 yıllarında iki ülke arasında “Apo ve Terör” krizi kadar türbe de gündeme gelmeye başladı. Nihayet Ankara, Şam arasında resmi bir tutanak ile türbenin bulunduğu yerde kalması yönünde bir anlaşmaya varıldı. Türbe tekrar Suriye içinde Türk toprağı olarak ziyarete açıldı. 
Suriye iç savaşında Karakozak köyü IŞİD’in eline geçince IŞİD Türkiye’ye bir ultimatom ile karışık bir tehdit gönderdi. “Türbenizi üç gün içinde kaldırın yoksa yerle bir ederiz”dedi. Türk hükümeti tehdidi duymazlıktan gelince Washington Post “Süleyman Şah türbesinde nöbet tutan 36 Türk askeri 1.100 kadar IŞİD’li tarafından esir alındı.” başlığıyla bir haber geçti... Ancak haber Türk makamları tarafından yalanlandı. 
Hani! “Bir gece ansızın gelebilirim” diyorlar ya... İşte bir gece ansızın gittiler türbeyi Türk sınırına on km kadar yakın bir mesafeye bir gecede taşıdılar. 
Bu taşıma işlemini o kadar abarttılar ki sanki büyük bir devletle yapılan savaş kazanılmış da onun kutlama törenlerini andırır bir havaya girdiler. Zamanın Dışişleri Bakanı Davutoğlu yabancı gazetecilere ingilizce mülakatlar vererek “Dünya da bu hareketi bir gecede yapacak başka ordu yok” dedi. 2014’ün Şubat ayında gelen Süleyman Şah türbesi, Devlet bakanı Fikri Işık’ın verdiği bilgiye göre 2018 yılı içinde tekrar eski yerine taşınacak. Dünyada Süleyman Şah’ın türbesi kadar yer değiştiren bir türbe yok. Her taşındığında siyasi malzeme olarak kullanıldı. Umarız ki kendi aşiretinden bir köy olan Karakozak köyünden bir daha taşınmaz da huzur içinde yatar. 
Hepsinin ruhları şad olsun.   
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA