ABD, SURİYE’DEN ÇEKİLİR Mİ?


Bu makale 2018-04-06 17:13:05 eklenmiş ve 631 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

29 Mart akşamı haber kanalı TV’lerin altında “sondakika” başlığıyla alt yazılar geçmeye başladı. ABD Başkanı Trump “Çok yakın zamanda Suriye’den çekileceğiz. Suriye ile biraz da bölge ülkeleri ilgilensin.” haberleri veriliyordu. Hemen aklıma önceki ABD başkanı Obama’nın başkanlık seçimleri öncesi verdiği vaadler geldi. Obama şöyle demişti: “Daha fazla Amerikan askerinin ölmesini istemiyoruz. Bu nedenle hem Irak”tan hemde Afganistan’dan çekileceğiz” demişti. Ancak Amerika çekilmek yerine daha fazla asker sevkiyatı yaptı. 
Şimdi Trump’un sabah Suriye’den çekileceğiz diyor! Akşam dış işleri sözcüsü “şu ana kadar bana böyle bir bilgi ulaşmadı.” diyor. 
Aynı gün Fransız Lefigaro gazetesi “Fransa’nın gerilla mücadelesi veren PYD/YPG’ye destek vermek amacı ile Münbiç’e asker göndereceğini yazdı. 
Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ Münbiç’te PYD’nin yanında yer alan herkes Türkiye’nin açık hedefidir.” dedi.
Dünya’nın dikkati İngiltere, Rusya arasındaki casus krizine çekilmişken: Trump ve Fransa’nın tavrı ile gözler tekrar Suriye’ye dönmüş oldu. Ortadoğu’da yükselen Amerikan düşmanlığı nedeniyle ABD, Suriye politikasının hatalı olduğunu yeni bir strateji geliştirme eğiliminde olduğu sanılıyor. 
Emperyalist ülkelerin hiç biri ne Ortadoğu’dan ne de Afganistan’dan vazgeçer.
Türkiye’yi uluslararası hukuk normlarına uymaya çağıran ABD ve Fransa asla hak hukuk tanımazlar. ABD’den FETÖ’yü bin defa resmi kanaldan istedik. Her defasında aldatma ve oylama taktiği uygulandı. 
Fransa’da Türkiye’nin aradığı teröristler cirit atmaktadır. İstiyoruz vermiyor. Dahası terör ele başlarını elyesa sarayının üst düzey devlet erkanı gibi ağırlaması ve eski Cumhurbaşkanı Miteran’ın eşi Madam Miteran’ın PKK’lı üst seviyedeki bir teröristle gönül ilişkisi olduğu ortaya çıkınca Fransız, PKK flörtünün nerelerde olduğu anlaşılacaktır. 
Durup dururken Trump neden Suriye’den çekileceğini açıkladı? Bu çekilmenin asla mümkün olmadığı kanısındayım. Çünkü BOP Neoncon’ların ve İsrail’in kolay kolay vazgeçmiyeceği bir projedir. Hem Suriye’den çekilmek Amerikan çıkarlarına aykırıdır. Bu aykırılığı Musevi cemiyetleri asla kabullenmez. Durum böyle sarih olunca ABD neden çekiliyor? Fransa yüz yıl önce sömürdüğü topraklara tekrar dönme niyetinde. Macron’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da telefon konuşmasında bir hayli öfkelendiği anlaşılıyor. Paris’in bundan sonraki Suriye ve Ortadoğu programının Şii, Sunni, gibi mezhep çatışmalarını körükleyen faaliyetleri koordine edecek olan bu branşta uzmanlaşmış büyük elçi ve konsolos kadrolarının tamamına yakınını değiştirdiği Fransız basınında yer aldı. İkinci Körfez savaşının ardından ülkelerine dönen Amerikan askerlerine “ülkelerine sağ salim varmaları için Allah’a dua ediyorum.” diyenler vardı.! Şimdi Amerikan Coni’leri Suriye’den ayrılırsa Suud prensi Salman Bin Talal karalar bağlayıp yas tutacağa benziyor da.   
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA