BAHAR VE VAHİYLE GELEN DİRİLİŞ


Bu makale 2018-04-06 05:07:00 eklenmiş ve 625 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Mevsim bahar. Vakit tefekkür, düşünce vakti. Bir diriliş mevsimi,  ölü topraklardan Allah’ın izniyle bir hayat doğuyor. Bir diriliş başladı. Bahar, bütün güzelliğiyle geldi. Yeryüzü renklerin bütün tonlarıyla  rengarenk oldu. Ağaçlar uyandı, tohumlar filizlendi, göçmen kuşlar geldi, karıncalar, böcekler, insan, bitki, hayvan, kurt, kuş bayram yapıyor. Her taraf güzel kokularla nefesleri açıyor, yeni bir hayat, yeni bir mevsim başlıyor,  insan  ümit doluyor.  
Allah’ü Teâlâ  bu güzelliklere bakmamızı istiyor. Rum suresi 30. Âyette  : “Allah’ın rahmetinin eserlerine bak! Yeryüzünü ölümünden sonra nasıl diriltiyor.”  Allah’ın rahmetinin eserlerini görmek için bahar çok yönlü onun rahmetinin eserlerini göstermektedir.  Rahman olan Allah’ın rahmeti her şeyi kuşatmıştır. Allah’ın rahmeti dünyada herkesi ve herşeyi kuşatmaktadır.  Verdiği nimetlerle, gönderdiği kitaplarla, seçtiği peygamberlerle, kalplere indirdiği sükunetle Allah kullarına, bütün varlıklara rahmet etmektedir. 
Âhiretteki rahmeti  sadece mü’minleredir. Ahirette ki rahmeti, hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği, hiçbir aklın hayal edemediği cennet ve nimetleri ile olacaktır. Cennetteki ikram ve ihsanları da kulun amellerinin karşılığından ziyade  Allah’ın af ve lütfu ile olan  rahmetinin eseri ile olacaktır.  
Tefekkürle tezekkür et, hatırla dirilteni, dirilişini. Bahar aşk, sevgi, mutluluk, ümit, hayat, dirilişi anlatanhakiki cennetteki cemâli düşün.  Ölümünden sonra yeryüzünün  inen yağmurlarla baharda  dirilişindeki  bütün bu  güzellikler Allah’ın güzelliğini, yaratmaktaki mükemmelliğininin, kudretinin, ilmininin, sanatının yansımalarını gösteren birer âyettirler. ” Senin hakikaten  huşu ile (boynunu bükmüş)  gördüğün arz da Onun âyetlerindendir. Fakat biz üzerine suyu indirdiğimiz vakit o, harekete gelir, kabarır. Ona muhakkak can veren (Allah) elbet ölüleri de dirilticidir. Çünkü O, her şey’e hakkıyla kadirdir.” (Fussılet 33)
 Elbette bakan, gören, kainat kitabındaki olayları okuyanlara, düşünenlere baharın güzellikleri,  inancı daha da güçlenecektir. Bu inanç onu tefekküre, şükre, zikre götürecektir. “Hakikat, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde (ve uzayıb kısalmasında) temiz akıl sahibleri için elbet ibret verici deliller vardır. Onlar (o salim akıl sahibleri öyle insanlardır ki) ayakda iken, otururken, yanları üstünde (yatar) iken (hep) Allahı hatırlayıp anarlar ve göklerin, yerin yaradılışı hakkında inceden inceye düşünürler. (ve şöyle derler:) «Ey Rabbimiz. Sen bunları boşuna yaratmadın. Sen (bundan) pâk ve münezzehsin. Bizi ateşin azabından koru». (Âl-i Imran 190-1)
  Âyeti Kerimelerdeki yeryüzünü ölümünden sonra dirilişi, ölümden sonra ki insanın dirilişi için de  bir  misaldir:  “Siz cansız (henüz yok) iken sizi dirilten (dünyaya getiren) Allah’ı nasıl inkâr ediyorsunuz? Sonra sizleri öldürecek, sonra yine diriltecektir. En sonunda O’na döndürüleceksiniz.” (Bakara 28)
Allah’ü Teâlâ ölümünden sonra yeryüzünü dirilttiği gibi kafiri mü’min yapar. Sıkıntıya düşenleri, düştükleri  sıkıntıdan kurtarıp ferahlatır. Hastalara şifaya kavuşturacağı gibi, mağdur ve mazlumları da içerisine düştükleri sıkıntılardan kurtarır. Allah’ın öldükten sonra ölüleri dirilten gücü  mutlak ifade edildiğinden burada sadece insanları öldükten sonra diriltmesi kasdedilmeyip bunun yanında mutlak olarak canlılık, sağlık, zindelik, verimlilik, üretkenlik, zihin açıklığı, kalp aydınlığı gibi her türlü olumluluk, yetenek ve aktiviteleri verenin Allah olduğuna işaret edildiği de düşünülmelidir. ( Kur’ân Yolu  Fussılet 39. Ayetin tefsirinden)
 Baharda indirdiği yağmurlarıyla yeryüzünü dirilten Allah’ü Teâlâ, aynen bunu gibi indirdiği vahiy ve kitaplarla da ölü kalpleri diriltir. “Biz de Kur’an’dan müminler için bir şifa ve bir rahmet olan ayetleri peyderpey indiririz.” (İsra 92) , ve insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. (Bakara 257)  Kafirlerden mü’minler oluşturur. Kur’ân’a sarılmak, urvetü’l vüska (kopmaz bir kulpa) yapışmak insanı  dünyada canlı, mutlu bir uyanışa ve dirilişe vesile etmektedir. İmanın olduğu yerde ümitsizliğe yer yoktur. Cenab-ı Hakk her şeye gücü yetendir.
Gönül, kalp, akıl, hayat ve toplumların Kur’ân’la  gerçek, mutlu dünya ve ahret  hayatı dirilişlere ermek niyazıyla feyzine, bereketine ereceğimiz bir Cuma ve gelecek dileği ile…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA