İSLAM VE RUH SAĞLIĞI


Bu makale 2018-03-29 17:36:10 eklenmiş ve 859 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

İnsan sadece etten, kemikten, kandan, sudan ibaret değildir.  İnsanın bedenini diri tutan, onu hayata bağlayan, şuurlu hareketini sağlayan asıl varlığı ruhudur. İnsan hayatı,  ana rahminde ruhun verilmesiyle başlamaktadır. Canlılarda hayat kaynağı olan güç, özellikle insanın mânevî cevheri ve özü anlamındadır. 
İnsan  bedeninin  yeme, içme, giyinme, barınma, tedavi gibi ihtiyaçları olduğu gibi ruhunda  sevmek, sevilmek, beğenmek, beğenilmek, bilmek, anlamak, iyilik yapmak, iyilik görmek ve en önemlisi de inanç gibi değerler onun gıdası ve ihtiyacıdır. Ruhun huzuru, hayatın ve insanlığın huzurudur. 
Beden ölümlüdür. Ruh ise ölümsüzdür. Eğer ruh olmasaydı sorumluluktan söz etmek anlamsız olurdu. Beden  gibi ruhun da beslenmesi, güçlenmesi, korunması, temizlenmesi, arınması ve şifası vardır. Ruh sağlığı beden sağlığından daha önemlidir. Ruhen sağlığı yerinde olmayanlar bedenen de ya hasta, ya da hastalanmaya adaydırlar. Ruhen sağlıklı olanlar, ilaçtan daha güçlü bir dirence sahiptirler. 
Peygamberimize ruhtan soranlara Cenâb-ı Hak Kur’ân-ı Kerimde: “Sana  ruhu sorarlar. De ki:“Ruhun ne olduğunu ancak Rabbim bilir. Size ilimden az bir şey verilmiştir.”(İsrâ 85) buyurarak ruhun çok yönünün bilinmediğini bildirir. 
Allah’ın emir ve yasakları beden sağlığı gibi ruh sağlığını da korumak ve güçlendirmek içindir. Allah teala helâl lokma, abdest, gusül, necasetten taharet ile beden ve çevre temizliğini nasıl emretmişse, ruhumuzun da beslenmesi, güçlenmesi, korunması, temizlenmesi için îman, duâ,  ibadet,  hamd, şükür, zikir, tevbe, istiğfar ve iyiliği emretmiştir. Ruh sağlığını korumanın en önemli yolları olanları olduğu gibi kabul etmek, sabır, rıza, başkalarını kendisi gibi düşünmek,  tevekkül, Allah’a güven ve onun yardımını talep etmek, güveni kaybetmemektir.
Vehim, kuruntu, üzüntü, ümitsizlik insan  ruhu için bir yaradır. Kur’ân-ı Kerim, hastalık nedenleri olarak rûhî etkilere büyük ölçüde yer verir. Üzüntü ve rûhî bunalımları hastalıkların sebeblerinden sayar: “Dediler ki: ‘Vallahi sen, Yusuf’u ana ana hasta olacaksın, yahut öleceksin!” (12/Yûsuf, 85). Hastalıkların nedenlerini genellikle rûhî etkenlerde gören Kur’an, ruh hekimliğinin önemine de  işaret etmiştir.  Bu nedenle ruh sağlığı, yalnızca ruhsal bozukluğu olanları değil, tüm toplumu ilgilendirmektedir. Yaşadığımız global dünyada herkes birbirini etkileyebilmektedir.  Suriye’de yaşanan savaş, göç olgusu bizden bağımsız değildir, ruhen herkes etkilenmektedir. 
Kur’an’da ruhsal hastalıkları önlemeye yönelik genel esaslar vardır: “De ki: ‘Ey nefislerine karşı aşırı giden kullarım, Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.” (39/Zümer, 53) “Sapıklardan başka kim Rabbinin rahmetinden umut keser?” (15/Hicr, 56)
Kur’an, insanın ruh sağlığının esası olan iç huzurunun sağlanması yolunda somut adımlar atar. Bu somut adımların başında “zikrullah” gelir. İman eden insanlar Allah’ı zikredip anmakla, Allah’a bağlılıklarını hissetmekle iç huzuru elde ederler. Onun rızasını kazanmak için yalnızlıktan doğan tedirginlik ve gerginlikten kurtulurlar. Yalnız kimselerin “zikrullah”ın verdiği iç huzuru sâyesinde psikolojik bir dinamizm kazandıkları görülmüştür. Ruhun dinçleşmesi insan bedenine de müsbet bir şekilde yansımaktadır. Bu gerçek Kur’an’da şöyle ifâdesini buluyor: “Onlar iman eden ve Allah’ı zikretmekle gönülleri huzur bulan kimselerdir. İyi bilin ki ancak Allah’ı zikretmekle gönüller huzur bulur.” (13/Ra’d, 28).
Peygamberimiz (s.a.v.) de beden sağlığı gibi ruh sağlığına da önem verirdi. Namaz vakitleri geldiğinde, Bilâl-i Habeşî (r.a.)’a “Erihna ya Bilal! Ezan oku da ferahlanalım” buyururlardı.  Kur’an okumak ayrıca bir şifadır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) kasvetli insanlar için: “Kur’ana bak, Kur’an oku, yetimin başını okşa” buyurmuşlardır. Bunlar katı kalplere büyük hayat verir. Hastaları ziyaret etmek, cenazeleri teşyi etmek kalpleri yumuşatır, selâm alıp vermek gönülleri ferahlatır, merhamet etmek manevî hayata yeni bir kaynak olur, affetmek ruhu olgunlaştırır. Sabırda ayrıca bir hayat, şükürde ayrıca bir fazilet vardır. 
Günahlar, isyanlar, hatalar ruhu kirletmektedir. Ruhumuzu temiz tutmak için dinin, îmanın, Kur’ân’ın şifa veren emirlerine insanlık her zaman muhtaçtır.  Bedenen ve ruhen sağlıklı olmak niyazıyla, cumanın feyiz ve bereketi üzerinizde daim olsun. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA