ŞENLİK İÇİN ÖNERİLER


Bu makale 2018-03-26 05:01:47 eklenmiş ve 1964 kez görüntülenmiştir.
Erdoğan Özbakır

2018 “5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenliklerinin hazırlıkları başlamış. Konya’nın ve Selçuk Üniversitesi’nin katkıları bekleniyormuş...
Şahsen bu ilin ve Konya patronajındaki bütün kurumlarının hiçbir katkısını istemiyorum. Aklıma Diyojen’in ünlü sözü geliyor. “Gölge etme başka ihsan istemem”
Çok uzun yıllar ve hatta yüzyıllar boyunca Akşehir’in altında ezilen, bugün değil ülkemizin dünyanın sayılı kentlerinden biri haline gelen Konya içindeki anti-Akşehir kompleksini hala atamamıştır. 
Yaşadığımız bu kentin yollarına, kaldırımlarına bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ellerine geçen her fırsatta canımıza okuyorlar.
Şimdi bunlar burunlarını şenliğimize sokacaklarmış. 
Aslında  keyifleri bilir zaten bu önemli kültürel etkinliğimizin içi tamamen boşaltıldı. Artık istediğiniz biçimde doldurabilirsiniz. 
Şenliklerin son yıllarına bakınca 2018 için benimde size önerilerim olacak. Mesela:
 
Şenliklerin temsili Nasreddin Hoca’sı Cübbeli Ahmet Hoca olabilir.
Sakalı var, kavuğu, sarığı, kuşağı var. Beyni Konya’nın felsefesine tamamen uyar. Oturtun bir merkebin üzerine, dolaştırın Akşehir cadde!lerinde...
Arkasına egemen gücümüzü, evrensel liderimizi almış tiyatro guruplarınız var. Ama şimdi acemi mangaları salonlarımızı doldursun. 
Osmanlı’nın mirasını sakın unutmayın. Karagöz ve Hacivat’ı mutlaka bekleriz. O muhteşem! mehter takımınızı caddelerde görmek isteriz. 
Her gecemizi tasavvuf musikisi, Ezan okuma yarışmaları, Kur’an ziyafetleri doldursun... Allah günahlarımızı affetsin.
Sokaktaki avare dolaşanları unutmayın. Derme çatma, saçma sapan türlü kepazeliklerle dolu panayırlara alıştık. Onları sakın unutmayın. Yanına milattan önceki yıllardan kalma Lunapark’ları mutlaka ekleyin.
Gündüzleri boş geçmesin ama o anarşist kafalı mizahçıları sakın getirmeyin. Karikatür de neymiş? Her çizginin altında muzurluk çıkan işleri kimse görmesin. 
Zamanı geldi ortam bu işlere tamamen uygun. Cumhuriyet sonrasında eziyet veren kılık kıyafet çağa uygun! Giyim kuşam’ın hesabını soran yok. Size yakışan yeni işler üretin artık mesela:
Karaçarşaf - Burka defileleri yapın. Aynı içerikli güzellik yarışmaları düzenleyin. İçindekini görmenize lüzum yok, hayal edip karar verirsiniz.
Hoca’mızın ayrılmaz simgesi eşeğimiz var. Eskiden bulmakta çok zorlanırdık. Neyse ki geçti o günler, kolayca bulursunuz...
Sempozyumlara gelince:
Konunuz “Nasreddin Hoca’yı nasıl öldürdük.”
“Toplumların başbelası mizah”
“Kazan hiç doğurur mu?”
“Ancak bir geri zekalı göle maya çalar”
“Kahrolsun Nasreddin Hoca”
“Biat kültüründe yaşadığımız günler”
Gibi yeni açılımları ekleyebilirsiniz. 
Artık saçma sapan kimlikleri değil bize çok yakışacak konukları getirin. Mesela: Suudi Arabistan Kralı, Katar Emirini sakın unutmayın.
Birde şu Akit yazarı Abdurrahman Dilipak var.
Tatlı dillidir, güleryüzlüdür ağzını açsa bal akar. Saçtığı aydınlık!tan mutlaka yararlanmalıyız. Gönlünü almalı çok iyi davranmalıyız. Çünkü Cübbeli önemli bir programa mesela JekSki yarışmalarına katılıp sonraki şenliğe katılamayabilir.  O zaman bu Dilipak 2019 yılının Temsili Nasreddin Hoca’sı olabilir. Sakalı kara ama farketmez idare ederiz.
Son önerim şu Nasreddin Hoca ve Turizm Derneğini artık çağırmayın aranıza almayın. Kendi kimliğine bile sahip olamayan bu gurubun size hiçbir faydası olmaz. 
Halka gelince:
Toplumumuz koyun gibidir nereye sürerseniz o yöne gider hele bu sürünün iyi bir lideri varsa:
Aşağıya yukarıya, sağına veya soluna bakmaz. Düşünmez, sorgulamaz. Başkası ne söylerse söylesin hiçbirine inanmaz. Yolunu şaşırıp komşunun bahçesine bile girmez. Hep saman yer “-Hani bunun arpası?” bile demez.
Ne yaparsanız yapın hem ona hemde size YAKIŞIR
ve bu şenlik “ÇOK SES GETİRİR”
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Şehri Beyza Sevdalısı... 2018-03-28 01:39:59
Yıl 2018 ... bu ülkede %400 devalüasyon yaşadık.yani paran sabah uyanınca 4 katı düştü.hangi dönem bil bakalım?bak geziyoruz tozuyoruz, şükür deyin biraz.!!!
Mobil
Konyalı 2018-03-26 10:04:39
Yazık! bu yaşta bu zeka... nasrettin hocalara selam olsun.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA