RAMAZANIN MÜJDECİSİ


Bu makale 2018-03-22 19:04:58 eklenmiş ve 737 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Rahmet, mağfiret, gufran, oruç ayı olan Ramazanın müjdecisi üç aylar ve onun ilk Cuma gecesi olan Reğaip kandiline ulaşmanın sevincinini yaşıyoruz. Bizi bu  mevsimlere  ulaştıran Allah’a hamd bunların faziletini bildiren Peygamberimize salat ve selâm ve tamda üç ayların başlangıcında Afrinde destan yazan kahraman ordumuzu tebrik ve bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla yad ediyoruz.
Zaman ve sağlık en değerli hazinedir. Bütün zamanlar değerlidir, önemlidir. En değerli zaman kıymetini bilip güzel işler yapabildiğimiz anlardır. Ya da Allahü Teâla ve peygamber (sav) tarafından bildirilen veya yaşanan sünnetinden  ortaya çıkmış zaman ve mekanlardır. Ramazan, Kâbe, bayram, Cuma vb. gibi. 
Manevi bir hasat mevsimi diyeceğimiz başta Ramazan olmak üzere üç aylar başlamıştır. Müslüman böyle bir mevsime ulaşmaktan dolayı sevinir. Ramazanı daha güzel değerlendirebilmek için   manevi bir hazırlık yapar. Peygamber (sav) de Receb ayının girişi ile duâlar etmiş, daha  çok oruç tutmuş , bu ay ve günlerin önemi  bildirmiştir. 
Sevgili Peygamberimiz, mübarek üç aylar için, “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümetimin ayıdır” (Buhârî) buyurmuşlardır. Rasulullah, Ramazan ayı dışında en fazla Recep ve Şâban aylarında oruç tutmuşlardır. Recep ayı girdiğinde de, “Allah’ım, bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” (Keşfu’l Hafa) diye dua etmiştir.
Ramazanın müjdecisi üç ayların ilki olan Recep ayı  haram aylardandır. Cahiliye döneminde bile insanlar bu aylara hürmeten savaş, baskın, çapulculuk yapmak yasaklanır ve kötülükleri bırakırlardı. Herkes bu ayda kendisini güven içinde hissederdi. “Allah’ın gökleri ve yeri yönettiği günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylarıdır. Bu, dosdoğru bir nizamdır. Öyleyse o aylar içinde kendinize yazık etmeyin...” (Tövbe, 36)  Bu ayet-i kerimede işaret edilen haram aylardan birisi de  Recep ayıdır.
Ülkemizde de yukarıdaki beyanlar ışığında, asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; “Ramazana hazırlık” Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfireti, bu gecelerde mü’minler üzerine yağmur gibi yağar. 
Üç ayların ilk Cuma gecesi olan Reğaip gecesi de müslümanların peygamberimizin gösterdiği önemden dolayı değer verdiği gecelerdendir. Regaib Kandili: Regaib, “çokça rağbet edilen, nefis kıymetli, değerli, ihsan” manalarına gelen Rağibe kelimesinin çoğuludur. Yüce Rabbimizin değer verdiği, rağbet ettiği şeylerle meşgul olmalıyız ki, O’nun değer verdiği ve razı olduğu kullarından olabilelim. Gafletten ve faydasız boş işlerden uzaklaşıp, dünya ve ahiretimiz için yararlı davranışlar yapmalıyız.
Peygamber efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez, Recebin ilk Cuma Gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan bayramı, Kurban bayramı geceleridir.’’ (Beyhaki,şuabül iman, 3/342) (Beyhaki) Nebevi müjde gereği duâların geri çevrilmediği  Recep ayının bu ilk Cuma gecesi Allah’ın bize lutfettiği bu büyük fırsatın her dakikasını büyük bir titizlikle değerlendirmeliyiz. İbadetlerin belli gün ve gecelerle sınırlanmadığını da unutmamak gerekir.
Üç aylar, Ramaazana doğru giderken, Allah’a yaklaşmak, rızasını kazanmak, rağbetini ona yöneltmek ve kulluğunu yalnızca yüce Mevlâ’ya hasretmek için vesileler arayan Müslümanların halis niyetlerini ortaya koyduğu arınma ve ibadet mevsiminin giriş kapısıdır. Eşrefi mahlukat ile esfeli safilin arasındaki insan için  Allah’a olan rağbeti artırmaya ve bu duyguyu hayatta diri tutmaya dair esaslı bir uyarıdır. Dünyaya geliş gayesini hatırlamak, hatırda tutmak sıratı müstekım, sünneti seniyye üzerine gidebilmek için yoldaki  bir uyarı işaretidir. Yüce Rabbimizin değer verdiği, rağbet ettiği şeylerle meşgul olmalıyız ki, O’nun değer verdiği ve razı olduğu kullarından olabilelim. Gafletten ve faydasız boş işlerden uzaklaşıp, dünya ve ahiretimiz için yararlı davranışlar yapmalıyız.                                                                                                                                      
Reğaip kandili kendimizi gözden geçirmek için en yakın belkide son fırsattır. Bu duygularla  bizde Peygamberimizin duâsı ile: “Allah’ım, bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” yalvarıyoruz. İbadetlerimiz olmasa Rabbim bize ne diye değer versin. Bu dünyanın gerçek manası imanlı yaşamaktır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA