CHP’DE SIKINTI BİTMİYOR!


Bu makale 2018-03-20 17:12:23 eklenmiş ve 820 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Geçtiğimiz günlerde büyük kongresini tamamlayan CHP’de Genel başkan seçildi. PM seçildi. Ama hala tartışmalar bitmedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun delege seçiminde hile yaptığını çok net bir dille ifade eden Muharrem İnce, kurultay sürecinde çok hararetliydi. “Biz herkesten Adalet istiyoruz. Ancak genel merkez adaletsizlik yapıyor. Buna seçmeni nasıl inandıracaksınız?”dedi. 
2018’in hemen başlarında “Ali cengiz oyunlarıyla” CHP’nin İstanbul il başkanlığına seçilen Canan Kaftancıoğlu seçilir seçilmez yaptığı konuşmalarda PKK ağzı ile demeçler vermesi, devlet kuran bir parti olan CHP’nin tabanında telafisi mümkün olmayan sorunlar yarattı. 
Bu çatlak sesler seçmende bir gerilim yarattı. Selin Sayek Böke gibi bir şahsiyetin “PKK’ya terörist demek için elimizde yeterli bir kanıt yok.” söylemi. Siyasi yelpazenin karşı tarafında rakiplerini acımasızca hırpalayan Tayyip Erdoğan gibi bir siyaset ustasının eline inanılmaz kozlar veriyor. Ayrıca Erdoğan her fırsatta geçmişteki hatalarını kapatabilmek için CHP’nin GAF’larını politik bir malzeme olarak kullanmaya devam edecektir.
Doksanlı yıllarda DYP genel başkanı sıfatıyla Mehmet Ağar Elazığ mitingindeki bir konuşmasında PKK’yı kast ederek “Dağlarda silahlı propaganda yapacağınıza düz ovada siyaset yapın” çağrısında bulunmuştu. Bu sözler Ağar’ın siyasete veda etmesine neden olmuştu. Halbuki Ağar’ın sözlerini diğer siyasetçiler miting meydanlarında olmasa da salon konuşmalarında ve gazete beyanatlarında rahat rahat kullanıyorlardı. Nedendir bilinmez! Sayın Ağar’ın şansı siyasette bir türlü gülmedi.
CHP’de Sezgin Tanrıkulu başta olmak üzere İstanbul il başkanı gibi daha başka hiziplerin bulunduğu kesin! İşte böyle bir gurubun CHP içinde çatlak sesler çıkararak bölücü örgüt lehine demeçler vermesi parti içinde geniş çalkantılara sebep oluyor. İşte bu zayıflıkları iyi takip eden ve siyaset tezgahlarında malzeme dokuyanlar her gün CHP’yi hırpalamaya devam ediyor.
Devlet Bahçeli’nin hayatının siyasi kumarını oynayıp MHP gibi ideali olan gelenekçi bir partiyi bir inat uğruna ne hallere düşürdüğünü umarız ki CHP görür de ibret alır.
Hele Afrin harekatının devam ettiği şu günlerde Kılıçdaroğlu’nun delege oyunlarıyla tekrar genel başkan seçilmesi CHP’de değil tüm seçmen kitlesinde ‘şaibeli’ bir kurultay endişesi uyandırdı. Muharrem İnce’nin ses tonu, cesareti, fiziki yapısı, siyasi donanımı ile CHP’nin genel başkanlık yükünü taşıyabilecek kapasitede olduğu artık herkes tarafından anlaşılmıştır.
CHP’de istenmeyen insanlar olarak bilinen ancak Kılıçdaroğlu tarafından himaye edilen Sezgin Tanrıkulu, Sayek Böke, Mehmet Bekaroğlu, Canan Kaftancıoğlu gibi isimlere parti tabanından büyük tepki var.
1977 Genel seçimlerinde Bülent Ecevit liderliğindeki CHP yüzde kırk iki oranında oy almıştı. Bunun akabinde hiç bir seçimde bu oranı bir daha yakalayamadı. Muharrem İnce’nin CHP’ye yeni bir ruh, yeni bir ahenk, yeni bir hepyecan getirmesi partinin özüne dönmesi bekleniyordu. Ama olmadı. CHP’nin son tüzük değişikliği kurultayında Kılıçdaroğlu’nun herkese rest çekerek “Ben milletvekili seçildim. İstediğin televizyonda konuşurum.” konuşamazsın arkadaş. Bundan sonra konuşamazsın. Burası yol geçen hanı değil’ demesi CHP’nin önümüzdeki günler çok büyük problemler yaşayacağının da kanıtı gibi görünüyor. Halbuki CHP ülkenin eğitimi, ekonomisi, işsizliği, dış politikadaki tutarsızlıklarla ilgili tam kadro pres anlayışıyla bir muhalefet yapsa! Türkiye’de çok şeylerin değişeceği kesindir. Lakin ne yazıktır ki iç muhalefet ve inatlaşma hergün partiye derin yaralar açmaktadır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA