BU GÜN 16 MART


Bu makale 2018-03-16 05:15:31 eklenmiş ve 1348 kez görüntülenmiştir.
Erdoğan Özbakır

“Alnımızda bilgilerden bir çelenk
Nura doğru can atan Türk genciyiz
Yer yüzünde yoktur olmaz Türk’e denk
Korku bilmez soyumuz”
Marşımızın ilk dörtlüğü böyleydi. İçeriğinde her ne kadar “şövenist” bir anlatım, birazda “din” sel yaklaşım olsada hepimizin coşkuyla söylediği “Öğretmen Okulları Marşı” böyle başlardı...
1966 yılında başlayan serüven 9 yıl öğretmenlik yapmanın ardından ilk mesleğime döndüm. Aldığım eğitimin kazandığım ruhun yaşamımdaki etkisi hiç eksilmeden devam etti. Kendimi hep bir öğretmen gibi hissettim. 
O yıllardaki eğitim bugünlere göre çok farklıydı. Her düzeydeki eğitimcilerin, okulların içinde “Köy Enstitüsü”diplomalı öğretmenler vardı. Yaparak yaşayarak yetişmiş bu insanların bakış açısı çok farklıydı. Bunu daha çok öğretmen okulunda farkettik. Bazı öğretmenlerimiz doğrudan “Köy Enstitüsü” mezunu diğerleri bir şekilde bu insanların eğitiminde yetişmişti. Yani biz çok şanslıydık. Farklıydık.
Şimdi dönüp bakın Öğretmen Okulunu bitirmiş insanları inceleyin bu farkı mutlaka göreceksiniz.
Aslında o yıllarda tüm okulların öğrencileri bugünlerden çok farklıydı. Çünkü her yerde Köy Enstitülerinin izleri vardı. Bu nedenle ki: O günlerin ortaokulları bugünkü üniversitelerin ilerisindeydi...
Bu okullarımız başta ABD ve diğer emperyalist ülkelerin uşağı olmuş hükümetlerimiz tarafından yok edildi. Adı bana göre vatana ihanetti. Herbiri bir yerini keserek okullarımızı kuşa çevirdi. 
Bugünü anlatmama hiç gerek yok hepiniz görüyorsunuz. Eğitim yok, öğretim yok uygulanan sistemin disiplinsiz bıraktığı öğrenciler neredeyse öğretmenlerinin kıçına parmak atıyor. Neresinden tutsan elinde kalıyor. 
Yola düştük bir kere kimbilir? nereye gideceğiz. 
Not: Bugün öğretmen okullarının kuruluş yıldönümüdür. Hepimizde unutulmaz izler bırakan dönem öğretmenlerimizden ölenlere rahmet diliyorum. Yaşayanların ellerinden öperim. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA