Astronominin Yan Dalları


Bu makale 2018-03-07 13:36:42 eklenmiş ve 1731 kez görüntülenmiştir.
AHMET TUĞRUL ÖZTAŞ

Şüphesiz gök bilimi diğer bilimlerle en çok etkileşim yapan bilimlerden biridir. “Gelecek Astronomi” başlıklı yazımda ifade ettiğim “önem” biraz da aşağıdaki bilimlerle ilgili.

 Peki bunlar nelerdir?

Astrofizik

Astrofizik 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde bir grup bilim adamı tarafından gerçekleştirilince farklı bir yan dal olarak branşlaşmıştır. Daha çok yıldızları ve uzaydaki fiziksel değişimleri inceler. Çoğu astronom bu dala yönelmeyi tercih etmiştir. İsviçre deki “CERN” araştırma birimi tam da bu iş için kurulmuştur.

Astromatematik

Çekim kuvveti altındaki gök cisimlerinin yörüngelerinin hesaplanması, gözlemsel verilerin sayısal olarak değerlendirilmesini konu edinen astronomi yan dalıdır. Uyduların, uzay sondalarının yörüngelere giriş, çıkış ve hareketlerinde önemli görev yapar.

Astrokimya

Astrokimya, dünya dışında bulunan kimyasal elementleri, kimyasal maddeleri ve bu maddelerin birbirine etkisini tahribatını genellikle Güneş Sistemi’nden daha geniş alanlarda özellikle moleküler gaz bulutlarında inceleyen bir bilim dalıdır. Genellikle bulutsuları incelenir. Yeni elementlerin keşfinden bu bilim de mükelleftir.

Astrobiyoloji

Evrenin herhangi bir yerindeki canlı yaşamın oluşumunu, biyokimyasal jeokimyasal ve gelişimi ile ilgilenir. Diğer dallara nazaran disiplinler arası bir daldır, diğer adı egzobiyolojidir. Şimdiye kadar diğer gezegenlerde canlı olmasa da olasılıkları değerlendirir ve ‘burada olabilir’ der. 

Arkeoastronomi

Eski çağlarda göğe çok önem verilirdi. Daha önce de söylediğim gibi kibrin isteğiyle göktekileri yaşamlarına yorar ve etkilendiklerini düşünürlerdi. Astroloji de buradan çıkmıştır lakin modern bunun bize tam anlamıyla bir sahte bilim olduğunu fısıldıyor. Eski çağlarda astronomi için yapılmış ve günümüze gelen kalıntıları inceler ve açıklar.

Astrojeoloji 

Gezegenler, doğal uydular, asteroitler, kuyrukluyıldızlar, gök taşı gibi gök cisimlerinin jeolojisine ilişkin bir gezegen bilim disiplinidir. Yerbilimde özellikle akanyıldızları (meteor) konu eden alt bölümdür. Ayrıca bu dal diğer gezegenlerin jeolojik yapısını da etkiler. Dış gezegenlerin toprak yapısını incelemesi bakımından çok önemlidir. Ülkemizde de Celal Şengör bu konuda çalışmaları vardır.

Astromadencilik

Bir şeyleri değerli yapan nedir sizce? Dünya’mızın bizce en değerli madenini, elması, ele alalım. Gramı 65.000 dolar ediyor şu anda. Rengine göre de artıyor tabi. Peki diğer gezegenlere oranla yakın komşumuz sayılan Satürn ve Jüpiter’de elmas yağmurları olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle uzaydaki madenleri kullanmak için ortaya çıkmış bir yan daldır. “Elon Musk”, “SpaceX” i tam da bu iş için kurmuştur.

Tüm bu bilim dallarında geri kalmamız lazım.

 Çok çalışmamız/çalışmam lazım çooook…

 

Bir sonraki yazımda da sizlere ülkemizde yapılan astronomik çalışmaları anlatmaya çalışacağım…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA