GELECEĞİN DE ASIL SORUNU AHLÂKDIR


Bu makale 2018-03-02 05:11:51 eklenmiş ve 737 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

“En güzel ahlâk üzere yaratılan”(Kalem 4) ve Hz  Âişe’nin: “ Onun ahlakı, Kur’an (ahlakı) idi.”  (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 139 )dediği,  peygamber (sav) de   “Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim “ buyurarak insanlığın en önemli problemi her zaman ahlâk olduğunu  ve gelecekte de ahlâk olacağına işaret etmiştir. 
Bir anda dünyayı yaşanmaz hale getirebilecek, nükleer, kimyasal, biyolojik silahlara sahip olunan bir dünyada, böyle büyük bir felakete asla izin vermeyecek, önünde duracak en güçlü engel inanca dayalı ahlâk olacaktır. A.B.D nin Japonya’nın Nagaziki ve Hiroşima’ya 1945’te attığı atom bombası saldırıları yüz binlerce sivilin ölmesine sebep olmuş, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmişti. Saldırıda ölenlerin yalnızca küçük bir bölümü askeri personelken, atom bombasının yarattığı radyasyon onlarca yıl daha bölgede etkisini sürdürdü. Pek çok çocuk radyasyon sebebiyle sakat doğarken, yüz binlerce insan da kansere yakalandı. Bugün insanlığın elinde tahrip gücü çok daha yüksek bombalar vardır. Böyle facialar ancak doğru bir inançla önlenir.
    Birleşmiş Milletler ateşkes dediği halde, Esad rejimi çocuk, sivil demeden Doğu Guta’da saldırıyor, kimyasal silah kullanıyor,  sivil halka saldırıyor, on binler bir taraftan açlık ve ölümle karşı karşıya tutuluyor ve diğer taraftan da ağır bombardıman altında insanlar vahşice öldürülüyorsa,  asıl sorun  ahlâki değerlere uymamaktır.
Çocuk istismarları, cinsel istismar, kadın istismarları, çocuğa, hayvana  tecavüz gibi utanç verici haberler insanları  hayrete düşürüyor ve çocuk istismarları gibi konularda altı tane bakanlıklar arası bir kurul konun üzerinde duruyor  ve  çözüm arıyorsa, asıl konu  ahlâk olduğunu göstermez mi? 
Bir tarafta israf, diğer tarafta milyonlarca açlıktan, yokluktan ölenler varsa, öncelikli sorun ahlak problemidir. İnsanlık arasında kin, nefret, düşmanlık hızla tırmanıyorsa yine  insanlık arasına sevgi, şefkat ve merhameti, dostluğu, kardeşliği yerleştirecek ahlâk eğitimi ve terbiyesi olacaktır.
Faizle  servetler, çalışmadan insanlığa hizmet yerine sömürü aracı haline getiriliyorsa, gelir dağılımı her gün fakirin aleyhine dönüyor,  yoksul daha yoksullaşıyorsa çözüm,  yardımlaşma , dayanışma,  karzı hasen (borç verme), sadaka,zekat gibi ahlâki ve mânevi değerler insanlık için vazgeçilmez çaredir.
Zehir, fuhuş, kumar tacirleri, insanlığı canlı ölüler haline getirmek için akla gelmedik tuzaklar kurmaya çalışıyorlarsa, ahlâk kuru vicdanları da canlandıracak en önemli haya, iffet, edep  ilaç olarak beklemektedir. Tıpkı İslam güneşinin doğmasıyla, içki, kumar, zina olayları azalıp ortadan kalkmışsa aynı inanç yine tek çözümdür.
Hakkın, hukukun, adalete uyulmadığı, sevginin, saygının kalktığı bir dünyada kim yaşamak ister. Ahlakın, maneviyatın olmadığı yerde huzursuzluklar içinde kim hayatını geçirir.  Haramın helâlin unutturulmaya çalışıldığı bir dünyada,  insanların hakkına razı olacağı, kendisi gibi başkalarını düşünme ve Allah’ın rızasını gözetmekten başka haksızlıkları ne önleyecek. 
Maddeleşme - dünyevileşmeyi bağımlılığı,  yalanı, sahtekârlığı, dedikoduyu, gıybeti, iftirayı, şantajı, hata ve günah araştırmalarını yaşama felsefesi edinenlere, gıybet yapanları  ölü kardeşinin etini yemekle eş tutanlar  İslâm ahlâkına o kadar muhtaçtır ki! Doğruluk, dürüstlük, güven, vefa, sadakat, emanet ahlakını ortaya koyabilmek dünyayı cennete  çevirecektir.
Yüce Dinimiz İslam’ın özeti; “Halık’a Saygı, Mahlûka Şefkat ve Güzel Ahlak” tır!  Yani; “Yaratıcımız Allah’a sevgiyle itirazsız itaat ederek saygılı olmak,  Yaratılan canlı ve cansız her şeye, merhamet ederek davranmaktır.             
Bu  misaller her şeyin olumsuzluğu anlamına gelmez. Hakla batıl mücadelesi devam etmektedir.  Hakkı, ahlâkı üstün tutmaya çalışanlar oldukça, batıl yok olmaya mahkumdur. Sıkıntılar  önce ahlâki ihmallerle başlamaktadır.
İnsanlık inancın gölgesinde güzel ahlâk ve hakk- hukukla huzur içinde yaşayacaktır. “Sıcak su buzu erittiği gibi güzel ahlak da hataları eritir! Sirke balı bozduğu gibi kötü huy da hasenatı (iyilikleri) yok eder!”                                   
Dünya ve ahiret saadeti dileğiyle bizi temizleyecek, güzel ahlâka ulaştıracak bir Cuma dileğiyle… 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA