İNANANLAR ALLAH YOLUNDA SAVAŞIRLAR


Bu makale 2018-02-23 05:11:23 eklenmiş ve 895 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Müslümanın sevmesi, öfkesi, ibadeti, yemesi, yedirmesi, çalışması, hayatı, ölümü her şeyi Allah için, Allah yolunda oluğu gibi barışı da, savaşıda Allah içindir. 
Allah yolu; Allah’ın emrettiği dosdoğru yol  olan Sıratı müstekîmdir. Hakk ve adâlet  esasına dayanan yoldur.  İnsanın yüceldiği, yüceltildiği insanlık yoludur.  Allah yolu; sevginin,saygının, kardeşliğin esas alındığı, iman bağı, gönül bağları ile insanlar arasında köprülerin kurulduğu medeniyet yoludur.
Allah yolu;  İnsanların birbirini yemek için fırsat kolladığı kurdu  değil, birbirlerinin hayrını isteyen, hayrına çalışan velisi olduğu, dostluk yoludur.  Birbirlerini düşünüp yardım ellerini uzatmaya çalıştıkları kardeşlik yoludur.
Allah yolu;  insanın her yaptığını,  Allâh’ın rızasını kazanmak için, O’nun emrine uygun ve O’nun istediği şekilde olan iki cihan saadetine çıkan  yoldur. İnanan,  tevhid  inancına sahip olanlar, beşeri istekler uğruna değil, tam tersine ilahi âlemi rencide edecek olan meseleler karşısında, yani Allah uğruna savaşırlar. İnkârcılar batıl düşüncelerin, davaların, rejimlerin ve şeytanın uğruna savaşırlar.
Allah yolu;  helal kazanç peşinde olmaktır. “Bir Arabî Resûlullah efendimizin yanına gelmişti. Onun gençliği, kuvveti ve zindeliği Ashâb-ı kirâmın pek hoşuna gitti. Ashâb-ı kirâm “Keşke bu gençliği, bu kuvveti ve zindeliği Allah yolunda harcasa idi” dediler. Bunun üzerine Resûlullah efendimiz “Sâdece düşmanla muharebe eden mi Allah yolundadır? Ana-baba, çoluk ve çocuklarının ve kendisinin iffetini korumak için çalışan kimse de Allah yolundadır” buyurdu.
 “ De ki: “Hiç şüphesiz Allah’ın yolu, asıl yoldur. Ve biz âlemlerin Rabbine (kendimizi) teslim etmekle emrolunduk.” (En’am Suresi, Ayet 71) Buyrularak yollar çok olsada, asıl yol Allah’ın yoludur.
Allâh yolunda yalan, yanlış, kötü, zararlı bir şey yoktur. Herkesin hayrına, iyiliğine, salah ve felâhınadır. Allah yolunda, zulmü, fitneyi, tefrikayı kaldırmak  vardır. İnsanların hürriyet hakkını temin etmek için mücadele vardır.
Allah yolu en hayırlı yoldur. “ Allah’a ve O’nun Resulü’ne iman edersiniz, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda mücadele edersiniz. Bu, sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz.” (Saff Suresi, 11. ayet)
İNKAR  EDENLER  İSE TAĞUTUN YOLUNDA SAVAŞIRLAR    
 Tağut, insanı insana kul eden, sömürten, zulmettiren, insanın onurunu ayaklar altına aldıran, hürriyetini elinden alan, insan ilişkilerini kirletecek kadar bozan Allah’ın gazabını yeryüzüne indirecek fikir ve davranışların tamamıdır. İnanan insanlar bunun uğruna savaşamaz, bunun uğruna ancak inkârcılar savaşırlar. Hud Suresi, 19. ayet: “Bunlar Allah’ın yolundan engelleyenler ve onda çarpıklık arayanlardır. Onlar, ahireti tanımayanlardır.”  Doğru yoldan çıkmak, boş kuruntular peşinde koşmak veya yüce Allah’ın doğa kanununu değiştirmeye kalkışmak, toplum için yıkımı getirecek değişimi başlatmak, felakete sürükler.
Tağutun yolunda mücadele edenler, nefsi, heva ve heveslerine uyarak,  sömürmek, ezmek, fitne, fesat, anarşi , zulüm ve kötülük için mücadele ederler. İnkârcılar batıl düşüncelerin, davaların, rejimlerin ve şeytanın uğruna savaşırlar. Netice de dünyayı cehenneme çeviren, yaşanmaz hale getiren bir harekettir.   Araf Suresi, 86. ayet: “O’na iman edenleri tehdit ederek, Allah’ın yolundan alıkoymak için ve onda çarpıklık arayarak (böyle) her yolun (başını) kesip-oturmayın. Hatırlayın ki siz azınlıkta (ve güçsüz) iken O, sizi çoğalttı. Bozgunculuk çıkaranların nasıl bir sona uğradıklarına bir bakın.”
Ayetin devamında ; “ O HALDE SİZ ŞEYTANIN DOSTLARINA KARŞI SAVAŞINIZ.”  buyrulmaktadır. Şeytanın dostu kimdir?  Bu sorunun cevabını Nisa suresinin bir önceki 75. Ayette bildirilmektedir.. Zayıf erkek, kadın ve çocuklara zulmeden, onlara inançlarından dolayı ya da ana babalarının inançlarından dolayı dünyayı dar edenlerdir. 76. ayete bunlar Tağut’un uğruna savaşanlardır. “Şüphesiz ki şeytanın hilesi zayıftır. “
Hayatını Allah yolunda geçirenler, kendilerini hakka, hayra, insanlığa adamış kahramanlardır. Şehâdete  erenler bu bakımdan Kur’ân’da ki ifadesiyle ölümsüz, diridirler. Allâh onları en yüce makama ermektedirler. Cenab-ı Hak şehadetlerini âlî eylesin.
 Her zaman Allah yolunda  insanlık için çalışan, Allah’ın ve insanların sevdiği mutlu bahtiyarlardan olmak niyazıyla cumanın feyzinden istifade edebilenlerden olmak niyazıyla…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
































« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA