ASTRONOMİK İLGİNÇLİKLER


Bu makale 2018-02-21 12:16:12 eklenmiş ve 573 kez görüntülenmiştir.
AHMET TUĞRUL ÖZTAŞ

* Farz edelim ki uzay mekiğinize binip Jüpiter’e kadar gidebildiniz ve atmosferden içeri girmeyi başardınız; ne yazık ki iniş yapabileceğiniz katı bir yüzey bulamayacaksınız. Jüpiter, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devidir tıpkı Uranüs, Satürn ve Neptün gibi.

* Eğer 24 saatlik bir Dünya gününün size yetmediğini düşünüyorsanız, Jüpiter’de işiniz çok zor. Burada gün, yaklaşık 10 saattir. Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir. Bunun nedeni gezegenin kendi etrafında dönüş hızıyla kütlesinin doğru orantılı olmasıdır.

* Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğimiyle! Adeta yuvarlanan bir top gibidir.Bu nedenle bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürer. Ayrıca bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır…

* Dünya, bir bowling topundan bile daha pürüzsüzdür. Bunun nedeni ise Dünya’nın yüzey kalınlığının çok fazla olmasından kaynaklanır. Bowling topunun üzerindeki, hissedilemeyen pürüzlerin aksine, en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5.000’de 1’ini oluşturur.

* 1977 yılında, 72 saniye süren ve uzayın derinliklerinden gelen esrarengiz sinyalin kaynağı ve nasıl geldiği bilinmemektedir.

* Gözlemlediğimiz en parlak gezegen olan ve mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit’le özdeşleştirilen Venüs’ün gerçek yüzü hiç de umduğumuz gibi değildir.Karbondioksitten oluşan atmosferi, 500 derece yüzey sıcaklığı, şiddetli asit yağmurları, aktif volkanları ve dev lav nehirleriyle Venüs adeta bir cehennemdir. 

* Merkür sistemimizin en küçük gezegeni olmasına rağmen sitemimizin en yoğun gezegenidir. Bunu saptamak ancak yakın gelecekte mümkün olmuştur.

* Dünya’da bulunan 8800 metrelik Everest Dağı’nın çok mu yüksek olduğunu düşünüyorsunuz? Güneş sisteminin en yüksek dağı komşumuz Mars’ta bulunur. “OlympusMons” isimli bu volkanik dağ 21 000 metre yüksekliğindedir…

* Bir milyon tane uydusu olan gezegenler var.

* Dünya büyüklüğünde ve elmastan yapılmış bir yıldız var.

* Çapı 1 kilometre olan ve saniyede 30 tur atan atom çekirdekleri var.

* Yıldızların arasında bakterilerin atomlardan yapılmış ve onlar kadar büyüklüğe sahip tortular var.

* Samanyolunu terk eden ve giren bir sürü gök cismi var ki ‘’trafik’’ var bile diyebiliriz

* Belki Samanyolu’muzun dışında bazı yerler de vardır. Uçsuz bucaksız kainat akıllarımıza durgunluk verirken biz, onun daha yeni yeni bir parçası olmaya başlıyoruz. Öyle ki evrenimizin başlangıcını 1 Ocak kabul edersek, yazının bulunması ancak 31 Aralık 23.59.46 olarak tekamül ediyor. 

 

* İnsanoğlunun kibrini düşünün ki eski zamanlarda, belki şimdi de, Dünya’yı evrenin merkezine oturtma düşüncesi gelmiştir oysaki kentilyonlarca yaşam formu, kentilyonlarca, belki de daha fazla, varlığın umurunda bile değilsiniz. Yakın gelecekte birçok kitlesel yok oluştaki gibi gözlemlediğimiz cisimlerden milyarlarca kat küçük asteroidler beklenmedik şekilde gelip neslimizi tüketebilirler. Yani demek istediğim Dünya’mızın bile bir piksel kaplayamadığı evrendeki bu kibrimiz neden? 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA