GELECEK ASTRONOMİDE!


Bu makale 2018-02-21 12:15:05 eklenmiş ve 692 kez görüntülenmiştir.
AHMET TUĞRUL ÖZTAŞ

Atatürk ortaokulu son sınıf öğrencisiyim. Bundan sonra burada uzay bilimi/gökbilimi/astronomi hakkında okuduklarımı ve düşüncelerimi derleyip sizlere sunacağım.

Neden Astronomi?

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de pek çok yerde yıldız, gök, güneş, ay gibi terimler kullanılmakta bununla birlikte 262 yerde kitaptan, 200 ayette düşünmekten, 670 yerdeyse bilimden bahsedilir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise birçok konuşmasında bu bilim dalından bahsetmiştir. Eskişehir konuşmasında Atatürk:’’Bir gün insanoğlu uçaksız göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de Ay’dan bize mesajlar yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise bu konuda Batı’dan geri kalmamayı sağlamaktır.’’ demiştir ve 2000 yılına kalmadan uzay yarışı başlamış ve aya ayak basılmıştır. Ayrıca insanoğlunda pek çok şeyi yapmasında vesile olmuş dinmeyen merak duygusu da beni bu bilim dalında sevk etmiştir.

Astronomi Nedir?

Astronomi, kökenleri, evrimleri, gök cisimlerini ve gök olaylarını açıklamak, çalışmak üzere gözleyen bilimin bir dalıdır.

Astronominin Tarihi

Astronominin temellerini kütleçekimiyle Issac Newton başlatmıştır. PekiBiruni (astronom, matematikçi, doğa ve yer bilimci) 973 ila 1037 yılları arasında yaşamış olmasında rağmen kaynaklarda neden ‘’astronom’’ olarak geçer? Çünkü o dönemde bilim henüz branşlaşmamıştı. Bu nedenle eski dönemdeki alimlere bu kadar isim yüklenir. Neye ilgi duyuyorsa ne hakkında düşünüyorsa kendi fikrini açıklayacak kitaplar yazabilmiştir. Ömer Hayyam şiirleri ile tanınmasına rağmen aynı zamanda büyük bir astronom ve hesap uzmanıdır. Ömer Hayyam’ın yaptığı takvim 5000 yılda 1gün hata vermektedir öyle ki Avrupa’daki birçok ülkenin hala kullandığı Grogoryan takvimi 3330 yılda bir gün hata vermektedir. Dünya insanları buna gerekli saygıyı göstererek belirli şehirlerde Hayyam kulüpleri kurmuştur. Biruni 120’den fazla eser bırakmıştır hayata göz yummadan önce.El-kindi ise 300 kadar eser bırakmıştır. Daha bildiğimiz bilmediğimiz o kadar astronomumuz var ki.

Günümüzde ise astronomi ile alakalı o kadar çok eser ve teori vardır ki hepsini okuyup anlamaya ömür yetmez. (Ama bence günümüzün önde gelen yazarlarından Stephen Hawking,  ChristopheGalfrad ve şu an hayatta olmasa bile Carl Sagan düşüncelerine ve görüşlerine katılmasak bile mutlaka okunmalıdır.) İlk insandan bizi ayıran şey de bu değil midir? O kadar kaynak bilgi birikimi, o kadar alet ve teknoloji vardır ki elimizin altında, bir sonraki icat için hazırızdır. Gelişimde buna denir. İlk çağlardan günümüze bir anda atlayamayız. Ama insanoğlundaki gelişim inanılmaz derecede artarak devam ediyor. Öyle ki 20. Yüzyılın başlarında uçak diye bir şey yapılamaz diyenler çoğunluktayken daha yüzyılın yarısına gelinmeden ilk nükleer füze yapılmış ve hatta atılmıştır. Büyüklerimiz geçmiş ile günümüzü karşılaştırır. Bu çok yanlıştır. Mesela 30 yıl önce Dünya düz diyenler vardı –ki hala var- ama şu an Nasa’nın uzay aracı Güneş Sistemi’nin dışına çıkmayı başardı. Gelişim orantısız devam ederken bunu etkileyen en temel öge ise eğitimdir. 

‘’Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.’’

 

Bu nedenle her konuda eğitime önem vermeliyiz. Ve astronomi hususunda da geri kalmamalıyız. Bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmak şu anda ki büyüklerimizin en temel görevleri arasında olmalıdır. Gelecekte uzayda dolayısıyla Dünya’mızda da söz sahibi olmanın yolu buradan geçer.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA