PKK, PYD ÇARPIŞIR MI?


Bu makale 2018-02-21 05:18:25 eklenmiş ve 1032 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli 12 Şubat günü ABD Savunma Bakanı James Mattis ile “Suriye” ana başlığı adı altında entresan bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin içeriği ağırlıklı olarak Afrin ve Münbiç idi. Türk ordusunun Zeytin Dalı Harekatında PKK, PYD’nin sıkışıp da zor durumda kaldığını gören James Mattis Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli’ye bazı tekliflerde bulundu. Mattis “Afrin’de ve Suriye’nin her yerinde PKK ile PYD’yi çatışabiliriz! Ne müthiş bir fikir değil mi? Mattis galiba Türkleri aptal kabul edip kandırdığını sanıyor. Canikli’nin bu teklife ne dediğini başka bir yazıya bırakalım. O bir başka zamana. James Mattis’i yakından tanıyalım mı ne dersiniz? 
1950 Florida doğumlu “Kuduz Köpek” adıyla tanınan Mattis Cantral Washington üniversitesinden mezun olduktan sonra 2 Ağustos 1990’da Saddam’ın Kuveyt’i işgalinin ardından başlayan birinci Körfez Savaşında Amerikan Ordusunda tabur komutanı olarak görev alan Mattis askerlerine bir konuşmasında şöyle dedi: “Başarısızlık kaygısıyla uykum kaçmaz. Bu dünyada öldürülmeyi hak eden pislikler de var. Şayet benimle uğraşırlarsa hepsini öldüreceğim. Benim burada yaptıklarım 10.000 yıl sonra hatırlanacak!” Mattis 2001 yılında Afganistan’daki Amerikan özel kuvvetlerinin de komutanı’ydı.
2003’teki Körfez Savaşı ve Irak’ın işgalinde kilit rol üstlenen Mattis Felluce çatışmalarında deniz piyadeleri komutanıydı. Asker kişiliği kadar mezhep çatışmaları uzmanlığıyla da tanınır.
4 Temmuz 2003’te Türk Özel Kuvvetleri’nin Süleymaniye’deki karargahını basan Amerikan güçlerinin, Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi olayında rol alan yine James Mattis’ti. Çuval olayı zamanının Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e Türk Özel Kuvvetleri telefonda ulaşmış: “Komutanım ihanete uğradık ne yapalım?” diye sorduklarında;
Özkök: “Gelenler dost kuvvetlerdir. Kapıları açın” dedi. Hiç beklenmeyen çuval hadisesi tecelli etti. Bu olayın akabinde TSK’nın bütün istihbari bilgileri ABD’nin eline geçti. Bir süre sonra Özkök’e çuval hadisesi sorulduğunda “kasaptaki ete soğan doğramam” dedi. Yine bu çuval olayını gazeteciler zamanın Başbakanına “Efendim çuval olayı ile ilgili ABD’ye nota verecek misiniz?” diye sordular. Saygıdeğer Başbakanımız “ne notası ulan! Müzik notası mı?” deyiverdi. İşte bu olayların tüm planlayıcısı olan bugün ABD Savunma Bakanı’dır. Mattis çok sıkı bir İran düşmanlığıyla da tanınır. İşte böyle bir adamın elindeki Amerikan ordusu bölgemizde ve Ortadoğu’da tüm katliamların dökülecek kanların sorumlusu ve mesulüdür. Kuduz köpek lakabıyla bilinen vampir bir Mattisle dişe diş mücadele eden Türk Ordusunun bu mücadeleden de alnının akıyla çıkacağına inanıyoruz.   
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA