BEŞ DAKİKALIK DELİ SEVDA


Bu makale 2018-02-15 04:45:50 eklenmiş ve 1076 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

İnsanların yıllardır dağlardan alıp veremedikleri, hayatlarında sürekli yer verdikleri kimi küçük kimi büyük arz parçaları hep etki olmuştur. Sevda üzerine daha önceki yazılarımda aşkımı dile getirmiş olmam, toplumda bakış açısının delilik boyutunda olduğunu belirtmiştim. Bu ön yargıyı yıkmak gibi bir mücadelede olmayıp aksine yapılamanın ardına saklananların söylemleri beni daha da ileriye götürmekte. Yazının sonuna kadar sabredemeyenlerin olacağı, gerçeklerin okunmayacağı da bu yönde üzücü olacaktır.
01 Şubat 2018 günü Türkiye Dağcılık Federasyonunca gerçekleştirilecek olan Süphan dağı kış zirve tırmanışına katılmak üzere 29 Ocak 2018 günü hazırlıklara başlayıp 30 Ocak 2018 tarihinde yola revan oldum. Akşehir’den Ankara’ya 3 saat yolculuk sonrası Ankara Garından trene binerek 26 saatlik seyahat sonucu Tatvan’ a, oradan da Adilcevaz’ a kadar toplamda 30 saat süren bir yolculuk.
Süphandost Dağcılık Kulüp binasın da bir gece kaldıktan sonra ertesi gün saat 11:00’de Kışkılı Köyüne araçla gidilip, 4 saatlik kamp yüküyle At Yaylasına varılıp, çadırlar kurulmuştur. Gece havanın açık olmasıyla dondurucu geçirilmiş olması değildi sorunumuz. Düşündüren kısım sabah 04.00’ de zirveye hareketti. Sabah 03:00 de kalkıp birlikte kaldığım çadır arkadaşım Ali ile kahvaltımızı yaptık. Geri kalan zamanda da hazırlıklarımızı yapıp soğuk havada donmuş botları giyinip zirveye hazırdık. Zorlu yolda sürekli etkili olan rüzgârın içerisinde bazen toz kar da bazen sert kar da sürekli tırmanış yapıldı. Krater ağıza çıkılan diklik eğimi en düşük 40 derece en fazla 60 derece içerisinde kazma krampon kullanılarak tırmanıldı. 13.07’de zirvedeydik. Tipi ve fırtınanın etkisi ile termometremiz -20 yi göstermekteydi. Fotoğraf çekmek ve çektirmek için eldivenleri ve yüzümüzün gözükmesi ile bere gibi koruyucu başlıkların çıkartması için anlık durulması güç bir yerdi.
Yaklaşık 5 ila 10 dk durulup tekrar kamp alanına aynı rotadan inildi. At yaylasında 17:30’da ulaşıldı. Bir gece yine dondurucu havada çadırlarda kalınıp ertesi gün tekrar Kışkılı Köyüne inilip araçlara binildi. Adilcevaz’a gelindiğinde yine bir gece dinlenip zaferin mutluluğunu ekibimizle birlikte yaşadık.
04 Şubat 2018 günü otobüs ile 20 saat yolculuk yapıp 05 Şubat günü Akşehir’deydim. Etkinlik raporu gibi anlatmamdaki amaca gelince. Günlerce süren macerada hedefe giden amaç da sadece geçirilen bi BEŞ DAKİKA. Evet beş dakika için harcanan zaman. Beş dakika için harcanan para. Beş dakika için tüm her şeyi geride bırakıp gidilen yol.
Bizi zirveye uğurlamaya gelen Adilcevaz Belediye Başkanı Necati GÜRSOY Bey’ in yaptığı konuşma her şeyi gözler önüne sermekteydi.
Süphandost Kulüp Başkanı TDF Antrenörü Adem GÜL için;
- “Deli bu çocuk, ne işlerle uğraşıyor, diyordum. Bir gün nasıl oldu nasıl ikna etti bilmiyorum, kendimi Süphan dağına tırmanırken buldum. Evet, zirveyi gerçekleştirdim. Gidip gelirken yaşadıklarım, özellikle zirvede hissettiklerim o kadar güzel duygulardı ki ifade edilemeyecek düzeydi. Sizlere hayranlığım arttı ve Adem’ e bakış açım değişti. Belediyemizce yapılabilecekler konusunda kendisine destekler sunarak bu sevdanın parçası olmak istedim. Karşınızda saygıyla eğiliyorum, yolunuz açık olsun güzel insanlar.“ Demesi, bizlerde duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.
Şimdi bu deli sevdalı yüreklerin bakışlarını anlamak aklınızın ulaşabildiği yerde yargılamak kolayı iken dünya üzerinde Uluslar arası bir federasyonumuz, Ülkemizde bir federasyonumuz var. Nereden bakarsanız bakın, gerçekler sizin üstünüzde olacaktır. 
ZİRVEDE BEŞ DAKİKA 
DURMAK DELİ SEVDADIR…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA