BİR İTHAL GÜN DAHA…


Bu makale 2018-02-14 04:32:30 eklenmiş ve 1382 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Dünya Kadınlar Günü, Dünya Anneler Günü, Dünya Babalar Günü gibi Dünya ile başlayan ve menşei yabancı olan pekçok gün ve hafta yaşantımıza girmiştir. 14 Şubat sevgililer günü de bunlardan birisidir.
Hepsi de gününde kutlanmaktadır. Şimdi biz 14 Şubat’ı kutluyoruz; şevkle, heyecanla... Harıl harıl telefonlar, mesajlar, e-postalar, whatsApp’lar, Facebook’lar  1 milyarı bulan iletişim gırla gidiyor. Piyasa canlandı herkes biri birine hediyeler alıyor. Cümbür cemaat 14 Şubat sevgililer gününü kutluyoruz, bayram yapıyoruz.
Osmanlı Devleti içinde benimsenen fakat Cumhuriyet dönemine kadar normal karşılanmayan 14 Şubat Sevgililer Günü Cumhuriyetin ilanından itibaren küçük çaplıda olsa kutlanılmaya başlanmıştır.
Sevgililer günü 1960 yılından sonra ülkemizde yaygın bir hale gelmiştir.
 2000 yılından itibaren ise sadece sevgililer arasında değil artık 70 yaşını aşan dede ve nineler arasında da sevgililer günü kutlanmaya başlanmıştır. 
Son yıllarda  daha çok ilgi gören sevgililer Günü, hediye sirkülasyonunun artmasına dolayısıyla piyasanın canlanmasına vesile olmaktadır 
Peki bu ithal  gün nereden çıktı. 
Bu özel  günün kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanmaktadır.Bir din adamı olan Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlar sebebiyle oluşmuştur. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir.Pek çok çifti mutlu etmekle beraber ihanetinin karşılığını canıyla ödemiş ve M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir.    
Pek çok ülkede kutlanan SEVGİLİLER  GÜNÜ, zamanla anonim hale gelmiştir. Sevgili olsun olmasın, yaşlı, genç, erkek, kadın, dost, arkadaş, herkes bu günü kutlamak için birbirine telefonlar etmeye, mesajlar çekmeye, hediyeler almaya başlamıştır: 
Telefon geliyor: Sevgililer gününüz kutlu olsun… Olsun olsun da sevgililer kimler, ben kimim, benim sevgilim var mı yok mu belli değil!
Dünyada bir huzursuzluk, kargaşa, çatışma varken, bizim sevgililer günü neyimize! 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA