MİLADİ YILBAŞI, Hz ÎSA VE PUTÇULUK


Bu makale 2017-12-29 12:46:27 eklenmiş ve 876 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Müslümanlar ibâdetlerini güneş ve  ay hesabına göre yapmaktadırlar. Namaz vakitleri ve orucun gün içindeki zamanlaması, imsak ve iftar aralığı güneşe göre, oruç, hac, kurban, zekât ay hesabına göre yapılmaktadır. Bütün zamanlar Allah’ındır ve bütün zamanlar değerlidir, iyi değerlendirilmelidir.

Peygamber (sav)in hicretini esas alan Hicri (kameri) yılbaşı müslümanlar için ayrı bir önem arz etmektedir. Milâdi yılbaşı da yine (doğruysa) bir peygamberin doğumunu esas alınarak belirlenmiştir. Biz peygamberler arasında ayrım gözetmeden hepsine inanırız. Bütün peygamberler insanlık için Allâh’ın bir lütfu ve en güzel örnektirler. Allah’ın seçkin elçi kullarıdırlar, insanlara rehberdirler. Hz Îsâ’( aleyhi’s-selamda) bunlardan biridir. 

 Hz Îsâ’nın babasız dünyaya gelmesi bir mucizedir. Tarihin önemli bir olayıdır. Bazıları bu olayı Allah’ın dilediğini dilediği gibi yarattığını, yaratabileceğini, kudret ve iradesinin her şeye kadir olduğunun bir delili şeklinde anlayıp îmanını  güçlendirmesi gerekirken, yanlış değerlendirerek O’nu (hâşâ) Allah, Allah’ın oğlu, üçten biri (baba, oğul,  ruhu’lkudüs) olarak görmüşlerdir. (Tevbe 30, Mâide 72,73) Bu olay bir yanlış inanç  oluşmasınınve bir peygamberin putlaştırılma sebebi olmuştur.

Daha önce insanlık; güneş, ay, yıldız gibi yaratılmış bir cisim, bitki, hayvan ve bazan da elleriyle yaptıkları bir eşyayı putlaştırmışlardır. Bu sefer insanlık bir insanı hatta bir peygamberi putlaştırmışlardır. Peygamber (sav) efendimiz   aynı hataya insanlığın düşmemesi için ; “ Nasaranın (hıristiyanların) Meryem oğlu  Îsâ’yı övmekte aşırılık gösterdiği (ilâhlaştırdığı) gibi siz de beni övmekte aşırılık göstermeyin. Şüphesiz ki ben Allah’ın kuluyum. Onun için bana “Allah’ın kulu  verasûlü deyin.” buyurmuşlardır. (Buhari Enbiya , 48) 

Kur’ân’da seçkin bir âile olarak anlatılan üç âileden biri olan Imrân ailesinin kızı olan Hz Meryem daha dünyaya gelmeden annesi tarafından Allah’a adanmış şeytandan Allah’a sığındırılmış (Âl-i Imran 3/35),  mabette büyümüş, iffetli, faziletli, doğru, tertemiz bir hayat sürdü (Meryem 13-21)  Allah’ın seçip temizlediği, ( Âl-i Imran 3/ 42,43) insanlığa örnek gösterilen takvası, tevekkülü, teslimiyeti ile Allah’ın kulları arasında seçkin bir yere sahip olmuştu. Kadınların en önde gelenlerindendir. Peygamberimiz (sav) şöyle  buyurmuştur: “(Kendi döneminin) en hayırlı kadını Meryem’dir. Hatice’de (kendi döneminin ) en hayırlı kadınıdır.” ( Buhârî, Menâkibü’l- ensâr, 20) 

Allah böyle temiz, böyle iffetli bir kadından babasız Hz Îsâ’nın dünyaya gelmiş olması onun putlaştırılma sebebi oldu. Öyle çirkin bir iddia ortaya attılar ki gökler çatlayacak,yer yarılacak,  dağlar yıkılıp çökecek. Halbuki  Rahman’a bir çocuk edinmeğ(e ihtiyacı yoktur) yakışmaz. Göklerdeki ve yerdeki her şey Rahmân’a kul olarak gelecektir. (Meryem suresi 88-94) Hz Meryem’in rahminde taşıdığı mucize, hem kendisi için büyük bir imtihandı, hemde insanlara îmanileinkar arasında bir tercih sunuyordu. “Eğer inanlardan iseniz bunda bir ibret vardır.” (Al-i ımran3/ 49-51) Hz Îsâ’nın insanlığa mesajı: “Benimde Rabbim sizinde Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin.” olmuştur. (Mâide 5/117) 

Hz Îsâ ne ilah, ne Allah’ın oğlu ne de üçden biridir. O Kur’ân’da anlatılan kendi ifadesiyle: “Ben, Allah’ın kuluyum. O bana  Kitab’ı verdi ve beni peygamber yaptı. Nereden olursam olayım, O beni mübarek kıldı. Yaşadığım müddetçe bana namazıvezekatı emretti. Beni anneme saygılı kıldı; beni bedbaht bir zorba yapmadı. Doğduğum gün, öleceğim gün,vediriolarak kabirden kaldırılacağım gün bana selam olsun.” (Meyem 19/30-33) 

Hz îsa hakkındaki düşüncelerle kirletilen ve tahrif edilen Hristiyanlık O’nun doğum gününü bahane ederek içki, kumar, fuhuş ve eğlence çılgınlıkları ile bir yılbaşı kutlaması hiçbir dinin özüne ve ruhuna uymaz. Noel efsanesi ise bir dinin nasıl tahrif edildiğinin adeta isbatıdır. Noel baba hediye göndermiş diyerek kadındırılan çocukların beyinlerine küçük yaşta yalan, efsane ve boş hayal tohumları ekilmektedir.

 

Bütün gün, ay, yıl ve zamanlarımızın isyansız, sapıklıklardan arınmış doğru bir inanç ruhu içinde  en bereketli şekilde geçmesini Allah herkese nasip eylesin.Rabbim nice güzel güzel dünya ve âhiretmutluluklarına  kavuştursun. Bizde Hz Îsâ’ya da Peygamberimiz başta  bütün peygamberlere de, onların yollarından gidenlerede selâm olsun diyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA