BU-GÜN GÖRÜŞ GÜNÜ-6


Bu makale 2017-12-23 05:01:37 eklenmiş ve 1156 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Dünden Devamı...
Birçok savaş ve bilinçli yapılan suçlar dışında trafik kazaları, ihmal sonucu yaşanan ölümler ve doğa olaylarından kaynaklı can kayıpları da dünyamızda büyük tehditler oluşturmakta. En başlıca trafik kazaları olarak görünen ölümlerin birçoğu ihmalden kaynaklanmaktadır. Üzerimize düşen görev dedik ya sorumluluklarımızı yerine getirememenin sonucudur aslında.
Bir başkasının ihmalini alakası olmayan kişilerin acılarına dönüşüvermekte. Deprem sonrası binanın dayanıklılık testinde yapılan bir hata yüzlerce kişinin ölmesine sebep verirken, küçücük bir ateşin düşüncesizce evde, doğada bırakılması da aynı şekildedir. Bilinçli ya da bilinçsiz yapılan eylemler sonucu yaşanan can kayıpları hukukta belli oranlarda suç sayılmaktadır. Birçok Milletçe bu suçlar farklı işlese de farklı cezalar uygulansa da yinede giden değerleri yerine getirememenin yokluğunu yaşamaktayız. Bir farenin ölümünden tutunda Uluslar arası suçlar, hırsızlık insan öldürmeye varan bir ceza sistemi. Cezaların % 99 nu oluşturan cezaevleri olurken bazı sebeplerle evde veya coğrafyada cezalarını tamamlamaktadırlar. Cezaevleri şartlar bakımından insanların her türlü sosyal alanlarını yok ettikleri, sevdiklerinden uzak bir yerde hayatlarını belirli kurallar içerisinde gerçekleştirdikleri yerlerdir. Ceza şartlarının hafifliği ya da tam tersi ağır olması her zaman tartışma konusu olsa da buna değinmenin bize pek fayda sağlamayacağı düşüncesindeyim. Sadece suçtan uzak durarak, suça meyli ortadan kaldırmanın mantığının geliştirilmesi yönünde çalışmaların olacağını düşüncesinin topluma kazandırılmasının önemi üzerinde durulmasıdır.
Toplum gereği, Dini inancımızın kazandırdığı değerler, örf, adet, anane ve geleneklerimizin öngördüğü yaşam standartları ve Ceza Sistemimizin çizdiği belli standartlar içerisinde kalındığı sürece suç oranında azalma olacağı kanaatindeyim.
Kapatılan Eski Akşehir Cezaevini halka açıp 7 gün boyunca açık kalarak topluma verdiğimiz mesajın ne derece kazanım sağladığımızı anlamak adına 2016 yılı suç işleme oranı ile 2017 suç işleme oranı karşılaştırılmasının yapılması yönünde sayı ve verilerin toplanmasıydı. Ülkemizde yaşanan bir terör örgütünün darbe girişimi neticesinde bu verilerin alınmasının sağlıklı olmayacağı zamansal olarak sekteye uğramıştır. Bizler yinede amacımızın yerine ulaştığının bilincindeyiz.
İnsan doğar yaşar ölür; yoktan geldin, bir bedene bürünüp var oldun yaşadın ve sonunda yine öldün yok oldun. Aslında yokuz.  O kısacık sürede ne derece doğru oldun?
Bitti
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA