BU-GÜN GÖRÜŞ GÜNÜ-5


Bu makale 2017-12-22 04:55:08 eklenmiş ve 1003 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Dünden Devamı...
İsmail cezaevi şartlarında iyice zayıflamış ve solmuş bir şekilde birde böyle bir hastalık yıkmış tüm aileyi. Önce Konya da tedaviye alınsa da narkoz kullanılmadan önce bacağının birini, ilerleyen günlerde de diğerini kesmişler. Kesilme anını şöyle anlatırlar tüm Alaaddin tepesi ve çevresi acının feryadından inlemiştir. Başlarında duran oğulları kilometrelerce kaçarak uzaklaşmış acının içlerindeki dayanılmaz işkencesini taşıyamaz duruma gelmesi ve babalarına bir şey yapamamanın ezikliği ile ağır düşüncelere girmişlerdir.
Babalarını köye getirdiklerinde asıl feryadın tüm Sultandağlırını saracağını bilmiyorlardı. Aliye napardı ne ederdi korkular korkular sürekli bir çile dolu hayat. İsmail fazla yaşamadı yaşayamadı bu bahttı bu kaderdi boyun eğmek gerekirdi ki öylede oldu. Çocuklarımı büyük kız köyün ağasına verdiler kuma olarak, oğlanlar ikisi askerde öldü, diğer üç erkek kardeşten birisi yokluklar içerisinde hayatını kazanma mücadelesinde garibanlıkla geçti. Diğer kardeşleri ise seslerinin güzel olması sebebiyle eğitim alarak Kuran Kurslarında öğretici olarak görev yapmışlardır.
Dayımın bu olayla ilgili söylediği söz çok manidar ‘’ Ülkemizde işlenmiş birçok suç var, tamam yakalananlar bilinenler içeride ama ya bilinmeyen dışarıda gezen ne suçlular var, güvende miyiz ?’’ demesi bizleri alan bir düşünce içerisinde toplum da kuşkuyla yaşamamıza ve masumane görünenlerin dudak uçuklatan davranışlarına şahit olunmakta.
Evrende bizlerden başkaca canlılar olduğu hep tartışılmakta. Dünyamıza bakıldığında birçok suç çeşitliliği her duyduğumuzda şaşkına çevirirken bazen yuh bazen de küfür ediveririz. Londra da yaşanan, Portekiz de gerçekleşen, Brezilya da bir gurup diye başlayan dünyadan haberlerde bunları akıl almaz derece ve ilgiyle işlenen suçların mahiyetinin hikayelerini bazen romanlarda bazen dizi ve filmlerle de izleyerek mahiyetleri karşısında ama hayranlık duyarak sonuna kadar izler ve şaşkınlığımızı sergileriz. İbret konusunda çok kaygımız olmakta tabi. Önlem konusunda o an harekete geçsekte zaman içerisinde unutularak normalleşmekte. Normalleşen suçlar yada ilk duyduğumuzdaki ilgisini yitiren suçların başında kapkaç gelir. Bunun için tasarlanmış çantalardan tutunda biber gazı uzak doğu dövüşleri her türlü korunmalar devreye girmiştir. Belirli bir kesime mal edilemeyecek suçlar ilk insan Adem Aleyhisselam dan günümüze uzanan toplum ve toplumlar oldukça var olacaktır.
Dünyamızda toprak kavgaları, sınır çizgileri hem bireysel hem de Milletler arası süren savaş. Kardeşler arası akrabalar köyler ilçeler ülkeler arası süregelen bir savaş ki yaraları sarılamayacak ölçüde. İbret devreye girse de müdahale edememenin ve artık alışagelmişliğin yaşandığı günümüzde teknolojinin en üstünde yaşayan dönemimiz daha da çok can alıcı öldürücü gelişmeler sergilemekte. Bunda bizlerin rolü ne? Her ne rol biçilirse biçilsin sahnemiz hiç iyi değil. Rollerimiz hep bencilce senaristler nerde durmamız gerektiğinin çizgisini çok net çizmişler bile.
Uzaylıların varlığı hatta ispatı dahi yapıldığı günümüzde, bizden daha gelişmiş donanıma sahip oldukları ve dünyamızı istila etmeme sebepleri hep tartışma konusudur ya. Adamlar diyeceğim, çünkü daha net bir uzaylı canlısı tespiti yapılamamıştır. Adamlar bakıyorlar dünya üzerindeki insanlara zaten kendi kendileri ile sorunlarını çözemeyen ve zaten belki amaçları doğrultusunda birbirini yiyen kandıran, dolandıran bir yığın (onlara göre konuşuyorum) kişinin olduğunu görünce belki üzülüyorlar, belki böyle giderse kendiliğinden çözüme ulaşacak bir davranış içinde olmamızdan işlerini kolaylatıyorlar belki de. Adamların zamansal kavramları bizim zamanımızla aynı olmadığından ya da bir günlük yaşamsal süreleri bizim bir ömrümüz gibi olmasından ki hayalinizi geniş tutun, müdahalenin gerek olmadığı düşüncelerinde olabilirler. Evrensel konuların zenginliği beynimizi zorlasa da bir kenara bırakalım azizim diyerek; dünyalı olarak yine yazımıza dönelim.
Sürecek...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA