GÜNDEMDEKİ KUDÜS


Bu makale 2017-12-21 07:03:27 eklenmiş ve 753 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

ABD başkanı Trump’un İsrail’in başkenti Kudüs’tür. Açıklamasının ardından protestolar yükselirken bazılarının işi sulandırıp riya yapanları da görüyoruz. Kimi Arap Şeyhleri de “İSRAİL’E KILIÇ ÇEKİLMEZ” fetvası verdi. Kim mi dersiniz? Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh F. Kerim.

Bu yaz 21 tır dolusu özel eşya ve 30 kadar koruma ile Bodrum’a tatile gelen Suud Veliahd Prensi Selman’ın atadığı baş imam İsrail dostu çıktı. Bu fetva neyin ürünü gafletin mi ihanetin mi? Kime güvenelim?

Daha önceki yazımda “Araplar alıştılar hazıra: Biz fedai’miyiz?”demiştim. Yazımı internetten okuduğunu söyleyen bir arkadaşım bana telefon da şöyle dedi: “Mustafa sen raydan çıkmışsın” Sen hiç gazeteleri okudun mu? dedim “Ben enayi miyim gazeteye para vercek” deyince “tamam tamam anladım” deyip telefonu kapattım.

Gelin sizi 100 sene önce ki tarihe götüreyim de durum tespiti yapalım. 1876 Osmanlı Rus harbine katılmış Osmanlı SUbayı Mehmet Akif Bey’in 1890 yılında yazdığı kitaba götüreyim de biraz yüreğinizi sızlatayım!

“1917 yılında Filistin’de İngiliz Generali Allenby’in karşısında tarihimizde ender rastlanır çok feci bir hezimete uğradık. Periyan olduk. Şimdi uğradığımız şu bozgun müttefikimiz olan Almanlar için de üzüntü verici değilmiydi? Fakat hayır? Onlar için bayram oldu!

Zaferden sonda General Allenby Hristiyanlığın kıblesi olan KUDÜS şehrine doğru yürüdü. Yaklaşınca atından indi. Hürmet ve takdis olsun diye çizmelerini de çıkartarak KUDÜS’e kadar yaya ve yalınayak yürüdü. Şehre girince bütün dünyaya ve Hristiyanlık alemine hitaben bir askeri tebliğ neşretti. Bu tebliğinde General Allenby: “Yüz yıllardan beri, Müslümanlarla Hristiyanlar arasında süregelen savaşlar bugün Haçlıların Zaferi ile son bulmuştur. Kutlu Olsun!” diyordu. Almanlar, Kudüs’ün düştüğünü bizim yerlere serildiğimiz gün İngilizler, Fransızlarla ve bütün Hristiyanlık alemi ile birlikte günlerce bayram ettiler! Kiliselerde çanlar çaldılar. Beni en çok üzende müslüman Arapların Hristiyanlarla aynı masada “yalelli” çekmesiydi. Ey Müslüman Türkoğlu! Uyuma, Aldanma! Küpe olsun kulağına!”(1)

Şimdi konuyu toplayacak olursak nereden tutarsan elinde kalır misali. Her taraf çürümüş. Yemen’e bakın Şii husi ile Sunnilerin iç savaşı, Irak’a bakın Barzani, Talabani, Türmen, Arap kavgası. Suriye’ye bakın, 14 ülkenin askeri IŞİD, PYD, PKK, Esat arasında hergün kıtaller, katliamlar sürüp gidiyor. Gariban Filistin’liler iş başa düşmüş deyip meydana çıkan birtek onlar var. İran ve Suud’un gözünü mezhepçilik bürümüş. Her an birbirine saldıracak kadar kin ve nefretin içindeler. Libya, Tunus, Fas, Cezayir: “Kudüs bize bağlamaz” anlayışı içindeler. Kuveyt, Bahreyn, Dubai, Mısır’mı dediniz? Onlara Trump şimdilik genel vala atamış. Şimdilik “İhvan-ı Mübin”le uğraşıyorlar. Yakında bir de Haşdi Saabi’leri olacak. Durum öyle görünüyor. Geriye kim kaldı? Biz kaldık işte! Dört milyon Suriye’li sığınmacı 800 bin kadar Afgan’lı 200 Bin çocuk bakıcısı Ermeni 100 Bin uyuşturucu trafiğine yön veren Nijeryalı 60 Bin kadar İran’lı Özbek, Türmen, Tacik, Azeri. Asıl gündem bunlar olması gerekmektedir. Çünkü bu sığınmacılar kendi iç hesaplarını da ülkemize taşıyorlar. Adeta bir göçmen cenneti olduk. Ancak gündem Kudüs olunca sığınmacılar tam siper olup gözden kayboluyor. Kendi değerlerine sahip çıkmayı bir angarya sayan Arap dünyası bir türlü iflah olmuyor. 

 

Kaynak: (1)93 Osmanlı Rus Harbi Sayfa 21

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA