BU-GÜN GÖRÜŞ GÜNÜ


Bu makale 2017-12-20 05:14:00 eklenmiş ve 1204 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Dünden Devamı...
Bir gün, adam ormanda gezerken bir kelebeğin kozasından çıkmaya çalıştığını gördü. Kozasındaki küçük delikten çıkmaya çabalayan kelebeği saatlerce izledi.  
Sonra adam, kelebeğin kozadan çıkmak için çabalamaktan vazgeçtiğini, gücünün kalmadığını düşündü. Kelebeğe yardım edeyim de kolayca çıksın diye düşündü ve kozadaki deliği daha rahat çıksın diye büyüttü.
Bu sayede kelebek kozasından kolayca çıkabildi. Fakat çıkmaya daha hazır değildi, bedeni hala kuru ve kanatları buruş buruştu. Adam, kelebeğin gücünü toplayıp, kanatlarını açıp, uçacağını düşünüyordu. Ama Kelebek kozasından zamanından önce çıkmıştı. Ne kadar çabalasa da uçamadı ve buruşmuş kanatlarıyla yerde sürünmeye devam etti.
Adam iyi niyetli bir şekilde kelebeğe yardım etmeyi istemişti ama bilmediği nokta; kelebeğin kozadan çıkmak için çabalaması, bedenindeki sıvının kanatlarına gitmesini ve bu sayede doğru zamanda kozasından çıktığında uçabilmesini sağlayacaktı.
Hayat akarken sarf edilen çabalar, uğraşlar bizi hayatımızdaki bir sonraki adıma hazırlar,  gerekli güce ulaşılmasını sağlar. Kendi kanatlarınızla uçmak isterseniz emek vermeniz, zorluklarla mücadele etmeniz gerekir.
Her birimizin suçlu adayı olacağını unutmamamız gerektiği, yapılan iyiliklerin bile ne derece doğru olacağını kestirebilmemiz o kadar güç ki, güzellikleri yaşamanın öneminin bizlerde oluşturduğu etki ile doğa fotoğraflarımızında bu gezide sergilenecek olması kişinin nerede olacağının sorgulanmasıdır. .”Akademikle aydınlıklara atılan adım mı pişmanlıklarla avluda atılan Volta mı? Sorusuna cevap aradık.
İlk açışın yapıldığı gün Sayın Akşehir Kaymakamımız Yalçın SEZGİN, Belediye Başkanımız Salih AKKAYA, Cumhuriyet Başsavcımız Oğuzhan DÖNMEZ, Ağır Ceza Başkanımız Osman SOYDAL, Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız  ve Diğer Kurum Amir ve müdürlerinin katılımları ile açılış gerçekleştirilip 1500 kişi 2 saat içerisin de ziyaret gerçekleştirmişlerdir.
Ziyaretçiler için de 4 adet hatıra defteri düzenlenmiş, burada duygu ve düşüncelerinin yazılması istenmiş olsa da birçok kişi yazmayıp sadece içlerinde yaşayıp gitmişlerdir. 7 gün sonunda defterlerin incelenmesinde çarpıcı anıların düşüncelerin oluştuğu görülse de bireysel olarak anlatılanların daha çarpıcı oldukları ve o ortamda anıların yaşanması beni çok derinden etkilemiştir.
Kapalı ceza evini açmadan bir hafta önce başlayan fiziki hazırlıklar dahil olmak üzere dolu dolu 14 gün tüm zamanımı ceza evinde geçirmem benim duygusal yönden çok derinden etkilemişti. Oysa boştu oysa herhangi bir gardiyan, ağır ceza yemiş hükümlü,  suçsuzluğunu dile getiren tutuklu, kendisinin kader mahkumu olduğunu iddia eden hiçbir kimse yoktu. Bomboştu ne psikolojik  yönde etkileyecek bir esaret ne yemeklerdeki seçimlik ne ısınma ile ilgili sorun ne de dışarıda yarım kalan işim vardı. Aileme istediğim zaman ulaşabilirim, dışarıda dostlarımla buluşup çay ile sohbetler edebilirim, istediğim anda dağlar çağırsa gidebilirim…
İlk fiziki çalışma 7 gün sürdü sürekli hazırlıklar içerisinde geçen bir çalışmaydı. Cezaevi müdürümüz Cemallettin Gömbe Bey’ in bu konuda hakkı ödenmez, bir nokta da onlara bağlı olan bir yerin Halka açılışıydı, her türlü işlemlerin yapılması yönünde her isteğimizi yerine getirmesi bu yönde işlerimizi kolaylaştırmıştır. Yine Belediyemizin Elektrikçisi Ertuğrul Koç’ un gelip sinevizyon ve küçük bir aydınlatma için gerekli olan elektriği çekip denemelerimizi yaptık. Gelen kişilere ön bilgilendirme yapmak için açık görüş salonuna yüz kadar sandalye getirtip belirli bir düzen hazırladık. Emniyet müdürlüğümüzden de Jandarma ve Açık Cezaevine geçişleri bariyerlerle kapatıp ilgisiz bölümler kapatılmış oldu. Artık açılmasına saatler kalaraktan İtfaiye Müdürlüğümüzce gönderilen araç ile tazyikli su ile iyece yıkanan zemin artık açılışa hazırdı. 
Bu farkındalık etkinliğinde görev alacak arkadaşlar ile son bir toplantı yaparak görev alanları belirlenerekten her gelen kişiye bilgiler verilecekti.
En dış büyük kapıda yön vermek için görevli olan Yaşar Şarlak ve Osman Çakır yer aldı. Giriş kapısı kısmında hem sayım yapacak hem de gelen kişilere kısa bilgilendirmeler yapacak olan Ümit Çağlar ve Ayşe kaban dı. İçeriye adım atıldığında esaret duygusunun bedeni sardığı koğuşlara geçiş meydanı akıl almaz derece de taş kaplı odalara geçişin olduğu alan bir anda kaskatı kesilen beden de soğukluk oluşturması değişen yüz ifadelerden kendini belli etmekte.
Açık görüşün yapıldığı büyük salon ilk bilgilendirmenin ardından kapalı görüş kısmında Seyfettin Türk’ ün bilgilendirmesinin ardından Kadınlar Koğuşunun bulunduğu Hücre odası, havalandırma, koğuşun bulunduğu alan da, Hikmet Saldamlı ve Pınar Gerçeğin tutuklu ve hükümlülerle ilgili yapılan açıklamanın ardından, ceza evine ilk girdiğimde karşılaştığım yer olan kadın koğuşundaki kapalı görüşün olduğu camın önünde duran bir buçuk yaşındaki bir bebeğe ait pappa (bebek ayakkabısı) yı anlatan Esra Uslu ile Selma İnfal ve kapalı  görüşün orada bulunarak ceza evlerinde cezasını çeken annelerinin yanında kalan çocuklara ait olduğunu ve bu ayakkabıların da burada olduğu gibi kaldığını ceza evlerinin gerçek yüzünü olduğu gibi ortaya konulduğunun anlatıldığı yer ziyaretçilere verilecek mesajların başında gelmekteydi. 
Sürecek...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA