ÇANAKKALE’DE KAYBOLAN TARİH


Bu makale 2017-12-19 04:59:28 eklenmiş ve 815 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

“Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki Cihanda Eşi?” dizeleriyle yazıma başlarsam daha dikkat çekici olacağını düşündüm. 1915 Çanakkale’de tarihin inkar edemeyeceği askeri bir harp destanının yazıldığını hepimiz biliriz. 
Ben bu günkü yazımda savaştan askerden bahsetmeyeceğim. Bir kültür yağması nasıl yapıldı? Sonunda bu vefasızlık neden? onu aktaracağım. 
Çanakkale’de savaşı kazandıktan sonra Tabya, Siper tüm askeri araç gereçler seyyar toplar ağır toplar mevzideki askeri gereçler korganlar savaş gemileri daha niceleri bu ecdad yadigarı savaş malzemelerinin %90’ı adeta sır oldu. İstiklal harbi devam ederken bile topların ve askeri malzemelerin tamamı yerindeydi. Peki bu savaş kazanmış aletlere ne oldu dersiniz?
Bu soruya cevap vermek o kadar zor ki insan nereden ve nasıl bir cevap vereceğini de karar veremiyor. Tarihinin kültürünün sömürülüp talan edilmesine sessiz ve seyirci kalan bir millet dünyada yok!
Yıl 1954 meşhur Adnan Menderes hükümetinin Demokrat Partisi iktidarda. Maliye Bakanlığı müfettişleri Çanakkale savaşlarının cereyan ettiği bölgelerde inceleme ve araştırmalarda bulunur. Ekip bir rapor hazırlar. Raporda: “Savaş bölgesinde bulunan topların ve diğer askeri metal parçaların sökülüp arazinin tarıma açılması” Bakanlığa tavsiye edilir. Bakanlık ta bu rapor doğrultusunda hareket ederek 130 kadar ağır ve seyyar topun ve diğer metallerin bir savaş kazanmış manevi değerler olduğuna bakmaksızın hurdacıya satılmasına karar verir. Hurdacı da ham demir fiyatına aldığı bu topların bir millete istiklalini kazandıran toplar olduğunu bilmeden söktüparçaladı eritti. Demir yığını haline getirerek tarihimizin o sayfasını o bölümünü kapatmış oldu. (1)
Bu yazdıklarımı acaba Kültür Bakanlığı’ndan TSK’dan, veya Çanakkale Valiliği’nden yetkililer okur da elimizde kalan diğer manevi miraslarımızın ne kadar değerli vesikalar olduğu ve çevre köylerde bulunduğu söylenen savaş malzemelerininde satın alınıp kayıt altına alınarak devletin himayesinde itina ile kurunursa tarihimize sahip çıkıp, kalanları kaybetmeyeceğiz. 
İkinci bir ikazım da halkımıza. Manevi hatırası çok büyük olan top namlularının üstüne oturarak sigara içen insanlar içtiği sigaranın izmaritini o manevi değerlerin etrafında rastgele attığı görülüyor. Bu atıklarda çok kötü bir görüntü kirliliğine neden olmuş. İstiklal harbini kazanmış bir neslin evlatları bunu yapmamalıydı.
Asken olan küçük oğlum sağ olsun. Bize akşama kadar o bölgeyi gezdirdi. Her taraf çayır çimen. Şehitler abideleri güzelce tasarlanmış. Halk’ın ilgisi da yoğun. Türkiye’nin her tarafından ziyaretçileri ve yabancı ziyaretçileride görüyoruz. Rehber çok güzel şeyler anlatıyor. Bir duygu ve heyecan yumağı oluşuyor herkeste... Genç bir rehber “Bazıları Çanakkale’yi mucizeler kerametler silsilesi diye anlatır. Onların anlattığı Çanakkale Savaşı askeri bir zafer değilmiş. Savaşı veliler, dervişler kazanmış. Böyle uyduruk hurafelerle orada yiğitçe çarpışan askerlerimizi küçümsüyorlar. Madem ki öyle Uhut harbinde islam ordusu mağlup oldu. Komutan da Hz Muhammed idi. O veliler, dervişler neden neden islam ordusuna yardım etmedi? Bizim askerimiz çıktı cephede mertçe çarpıştı ve savaşı kazandı... Bu hurafelere inanmayın” dedi. Orada bulunan herkesin alnında boncuk boncuk terler oluşmaya başladı. Gözler nemlendi... Türk milletinin bir ferdi olarak atalarımızı ziyaret etmek bize heyecan ve huzur verdi. Vatanı için can veren şehitlerimizi minnet ve şükranla andık. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. 
Şayet yukarıda anlattığımız hurdacı hikayesi yaşanmamış olsaydı yüzlerce belgesel çekimine malzeme olacak materyaller yerli yerinde duracaktı. Tarihin akışı mıdır? Yoksa bizim vefasızlığımız mı?
(1) Kaynak: Turgut Özakman’ın kaleme aldığı “Şu Çılgın Türkler” kitabı  Sayfa 21
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
ZEHRA 2018-04-07 16:16:42
Mustafa Bey yazılarınızı takip ediyorum ve de çok beğeniyorum Tebrikler.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA