KUR’ÂN’IN İNDİRİLMESİ SİZE YETMEZ Mİ?


Bu makale 2017-12-15 05:05:36 eklenmiş ve 1046 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Kur’ân  en büyük mucizedir. Sözlerin en güzelidir. Ebedidir. Toplumları en doğru yola iletir. İnsanlık için hidayettir,  şifadır,  rahmettir. İyi ile kötüyü,  hakla batılı, doğru ile yanlışı ayıran yanılmaz furkandır, mizandır. Bitmez tükenmez bir ilim hazinesidir. Allah’ın kullarına en büyük ihsanıdır.
İnsanlar peygamberlerden Peygamberlik üstü ancak Allah’ın yapacağı taleplerde bulunmuşlardır. İnanmamak için  olmaz mazeretler ortaya koymuşlardır. Allahü Teâlâ peygamberleri mucizelerle desteklemiştir. Her peygamber zamanının şartlarına göre mucizeler göstermişlerdir. Peygamberimize  nâzil olan Kur’ân-ı Kerim ise evrensel mesajları en veciz bir şekilde insanlığa iletmiş en büyük  mucizedir. 
“Hiçbir peygamber yoktur ki, insanların inanmaları için kendisine mucizeler verilmiş olmasın. Bana verilen ise Allah’ın vahyettiği (Kur’ân-ı Kerîmdir. Bu sayede ben kıyamet günü ümmeti en çok olan peygamber olacağımı ümit ediyorum.”(Buhari, İ’tisam 1)  Önceki peygamberlerin mucizeleri belli bir zamanda belli bir olayla sınırlıdır.  Musa’nın asâsı, Salih’in devesi, İbrahim  (as) a ateşin gülistanlık olması gibi. Peygamberimize verilen mucize ise kıyamete kadar ebedidir. Şüphe edenlere meydan okumaktadır.
İnsanlık kâinatta sayısız mucize varken neden mucize ister ? Kâinat kitabı delillerle dolu iken, sanki yol bulabilmek için, iman edebilmek için, salih amellere yönelebilmek için, güzel ahlâkı görebilmek için akıllarınca peygamberlerden farklı deliller istiyorlar. Halbuki kâinatta her şey delildir. İnsan, hayvan, bitki, mevsimler, güneş, ay zerreden kürelere  nice deliler vardır. Casiye suresi  2-6 . âyetler  bu durumu bakın nasıl anlatır:
  “Şüphesiz, göklerde ve yerde, inananlar için (Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren) nice deliller vardır. Sizin yaratılışınızda ve Allah’ın (yeryüzüne) yaydığı her bir canlıda da kesin olarak inanan bir toplum için elbette nice deliller vardır. Geceyle gündüzün birbiri ardınca gelişinde, Allah’ın gökten rızık (sebebi olarak yağmur) indirip, onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltmesinde, rüzgârları evirip çevirmesinde aklını kullanan bir toplum için deliller vardır.”   
  Yusuf 105.âyette ise inanmak istemeyenlerin  nasıl kör kesilip,  görmezden geldiklerini beyan eder. “Göklerde ve yerde nice deliller vardır ki yanlarına uğrarlar da onlardan yüzlerini çevirerek geçerler.” Bildikleri halde hakkı tanımak istemeyen, zulmü âdet edinmiş zalimler  Rabbin’den üzerine birtakım âyetler,  mucizeler inse ya! Dediler, inanmamak için sağır, kör, akledemez hale geldiler.
Önceki peygamberler Musa’nın asâsı, yed-i beyzası, Salih’in devesi, İbrahim (as)a  ateşin gülistanlık olması gibi belli bir zamanla geçici mucizeler gösterdiler. Peygamber (sav) e verilen mucize  ise ebedi bir mucize olan Kur’ân ile müşerref oldu. Şüphesi olmayan, insanlardan onun  benzerini, hatta on benzer suresini veya bir suresini yapmalarını isteyerek meydan okumaktadır. İnsanlık bugüne kadar onun benzerini yapmaktan  aciz kalmıştır. Bundan sonrada yapamayacaktır. O âlemlerin Rabbi Allah tarafından indirilmiştir. Her şeyi en güzel muhkem yapan Allahü Teâla  Kur’ân-ı Kerimide muhkem olarak göndermiştir.
Peygamberimizden saçma sapan olağan talepte bulunanlara ebedi  mucize olan  Kur’ân-ı göstererek Ankebut 51. Âyette: “Kendilerine okunan bir Kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? Bunda, inanan topluluk için rahmet ve ibret vardır.”  Evet iman edenler, yol bulmak isteyenler için, hayatlarını onunla düzenlemek üzere baş vuranlar için,   salih amel, güzel ahlak üzere yaşamak isteyenlere bunda bir rahmet, bir gündem, bir uyarı, bir şeref vardır. Öyleyse daha ne bekliyor bu adamlar? Allah’ın kendileri için açtığı bu rahmet kapısından niye istifade etmek istemiyorlar? Bu şerefle niye şerefyap olmak istemiyorlar? 
Peygamber (sav) bu ebedi saadet kaynağını göstererek; ”Size öyle bir emanet bıraktım ki ona sıkı sarılırsanız sapıtmazsınız: Allah’ın Kitabı!” (Müslim, Hacc, 147) 
Allah cc en büyük mucize olan Kur’ân ile aydınlanıp, O’na göre yaşayıp iki cihan saadetini kazananlardan olmak niyazıyla Allah’ın selamı, rahmeti ve nuru üzerimizde daim olsun .
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA