DAĞLARIN SULTANI-2


Bu makale 2017-12-12 04:44:34 eklenmiş ve 1143 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Dünden Devam...
Anlatılanlara göre Kibele (Tanrıların anası)   hamile kabartması Dünya’da tektir. Kabartmanın bu mağarada olduğu, altından kıymetli şeylerin bulunabileceği düşüncesiyle defineciler tarafından tahrip edildiği söylenmektedir. Mağaradan içeriye girildiğinde hala üç katı olan ve 15 metre içeride aşağıya inildiğinde buz gibi akan bir dere bulunmaktadır. 
Sultan Dağı zirvesi Gelincikana’nın efsanevi hikayesi geliyor aklıma birden, sizlere de aktarmak isterim. Efsaneye göre;
Bir zamanlar Afyon ile Akşehir arasında üç kız kardeş yaşarmış. Melek, Sultan ve Gelincik adındaki bu kızların en büyüğü Melek, büyüyüp evlenme yaşına gelince Eber adında bir delikanlı ile evlenmiş. Çocukları, çocuklarının da  çocukları olmuş ve bu hayattan göçüp gitmişler. 
Melek Hanım’ın diğer kardeşleri Sultan ve Gelincik daha çocukluktan ablalarına yardım ederlermiş. Ablaları da onlara destek olmuş ve evlenme çağları gelince onları evlendirmiş.
Fakat iki kız kardeşin düğün alayları daha yerlerine varmadan zamanın haramileri tarafından talan edilmiş ve ikisi de ölmüşler. İkisi de öldükleri yere defnedilmişler. Fakat bu iki kız kardeş öldükten sonra da ruhları ile ablalarına yardım etmeye devam etmişler.
Hikayede geçen kişilerin bugün sadece türbeleri bulunuyormuş. Türbelerinin bulundukları yerler ise gerçekten ilginç. Melek Ana Türbesi Çay ovasının verimli topraklarının ortasında, Eber Dede Türbesi adıyla anılan gölün kenarında, Sultan ve Gelicikana Türbeleri de Çay ovasının güney kısmını çeviren Sultan Dağlarının en yüksek iki zirvesinde bulunuyorlarmış. Ve bugün bile Sultan ve Gelincikana kız kardeşler topladıkları sularla Çay ovasını besleyerek ablalarına yardım etmeye devam ediyorlarmış. 
Yakasenek yanından gidilen Manastır alanında çıkan suyu ile harika bir mesire alanı bulunmaktadır. Alt tarafta bulunan Dort deresinde, önceden geyik üretme çiftliği bulunmasından dolayı, şimdi doğaya salınan genelde Manastır alanı, geyiklerin mekanı olmuştur. 
Sultandağı ilçesi vadisinden 20 km iç tarafa gidildiğinde Ayı ini mağarasına ulaşılmaktadır. 
Ayı ini mağarası, Sultandağların saklı kalmış güzelliklerinden bir yeridir.
 Muhteşem üçlü diye adlandırdığım, geneline Kırtaşlar denilen Koyak, Sarıtaş ve Kırtaş zirveleri Kırca ve Dereçine arasında bulunmaktadır. 
Koyak zirvesinin bende apayrı bir yeri vardır. Rahmetli Adem Amca ile yaptığım en son görüşmede; vefatından 5 gün önceydi  ‘’- evlat Koyağa gitme zamanın geldi, bana oradan zirve kokusu getir’’ demişti. Vefatından sonra, yapılan etkinlikle zirveden getirilen taşlardan mezarına bırakılmıştı.
Hemen muhteşem üçlünün yanında bulunan Seyirtepe bulunmaktadır. 
Sarıtaş zirvesinin altında herkes tarafından duyulan fakat gidilemeyen Buzluk Mağarası bulunmaktadır. Buzluk Mağarasının en önemli özelliği yaz aylarında buz kütleleri bulundurmasının yanında bin yıllık fındık ağaçları da bilinmeyen yönüdür. Rahmetli Adem Amca buradan fidan getirip bahçesinde lezzetli fındık ağacı yetiştirmiştir.  
Sultandağının en yüksek şelalesi 11 metre yükseklikteki Kırca ile Dereçine arasında bulunan Aslanlı deresindeki Aslanlı Şelalesidir. Şelale uzun bir yürüyüşle 6 km kadar içerde, dere boyu parkurdan ulaşılılabilmektedir. Şelale üstlerinde Baykuş yuvaları olmasıyla onlarca baykuşun uçuşarak kaçtığı görülebilir.
Sultandağlarının 2. Büyük zirvesi; Başyurt Tepe (Çavuşdağ 2430) Değirmenköy arkasında yer almaktadır. Zirve iki rotadan oluşmaktadır. En sık kullanılan Dereçine Vadisi içerisinden çıkılan ve berrak pınarları olan yaylalar içerisinden çıkılan rota ve Değirmenköy üstünden Gölkayalıklarından çıkılan rotadır. Gölkayalıkları diye adlandırdığımız mevki tarihi kaya yerleşim merkezi görünümünde olup arkeolojik incelemeyi beklemektedir.
Ulupınar köyün de bulunan, Phrygia Kralı Midas ‘m adını taşıyan pınar, (Midas ‘ın Çeşmesi) O dönemden sonra Lidya’nın Şehir Piskoposlarından biri olan kentin yakınlarındaki Melles Köyü bugünkü hala Prensesin kocası Melas ‘in adını taşımaktadır.
Sultandağları Ege Bölgesinden başlayarak bu bölge içerisinde ciddi ve güzel zirveler barındırmaktadır. Egeden İçanadolu’ ya doğru uzanarak Güneye doğru olan kısmında Akdeniz Bölgesinde Isparta Yalvaç sınırları arasında yer almaktadır. Üç farklı bölgenin iklimini barındırdığndan, bunu üzerindeki bitki örtüsünden de anlayabiliriz. Bulunduğu konum Türkiye’nin en net oksijen iyonlarını barındırdığı, temiz havası ile etrafında bulunan göllerin etkisiyledir ki, Van ve Tuz gölünden sonraki, bölgede bulunan diğer Ülkemizin üçüncü, dördüncü ve beşinci büyük göllerin etrafında barındırmasından dolayıdır ki klima etkisi ve manyetik akımı barındırdığı yine geniş doğanın içerisinde bulunulduğunda hissedilmektedir. Sultandağları Toroslar ailesinden olup kaya yapısı %90 çürük ve yumuşak yapıdadır. Vadilerinde lezzetli meyveler yetişmektedir. Başlıcaları Akşehir Kirazı, Elma, Erik vb. 
İç Anadolu Bölgesinde ki Akşehir de bulunan zirveleri ve doğal güzellikleri Nasrettin hocanın gezdiği doğası ve birçok tarihi olaya şahitlik eden coğrafyanın başlıca İlçe içerisinde en yükseği olan Deperce (Tepelce 2250m) ile devam edelim. Tekke köyü üzerinde bulunmaktadır. Savaş köyü üzerinden Şarapman kayalıklarından çıkılan rota en çok kullanılan parkurdur. Zirvesinde parlak taşları ve inleri olan zirve, Sevdalara, Tutsaklıklara şiirlere filmlere konu olan yerdir. Kısacası sanatın, güzelliklerin doğuşudur Sultandağları. Yine zirvesinde iç kale bulunduğu tarih araştırmalarında yer almaktadır.
Sürecek...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA