SURİYE’DE ABD RUS İTTİFAKI


Bu makale 2017-12-12 04:39:23 eklenmiş ve 913 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı 6 yıldır hız kesmeden devam etmektedir. Hatay’da düşürülen Rus savaş uçağının ardından gerilen Türk Rus ilişkileri her iki Cumhurbaşkanının da karşılıklı ziyaretler ihdas edilmiş olsa da istenilen düzeye ulaşmış değil. Ben öyle zannediyorum ki; kinci olduğu söylenen Putin’in öfkesi de geçmiş değil. Çünkü SOÇİ toplantısına tüm Suriye halklarının katılmasını önermişti ama Türkiye’nin kararlı duruşu bu öneriyi engelledi. Yani bundan sonraki Cenevre görüşmeleri çok önem arz etmektedir. Putin her fırsatta PKK’yı kollayacaktır.
Türk ordusunun Elbab’a girip PYD koridorunu kesmesi tüm emperyalistlerin hesabını bozdu. Rus Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy “Suriye’de Amerika ile doğrudan temas halindeyiz. ABD’nin Esat’ın hava üssünü vurmasının ardından  Rusya’nın hava güvenliği anlaşmasını tek taraflı olarak askıya aldık.  Bunun yerine doğrudan çalışma düzeyinde mobil telefon hatlarını kullanıyoruz.” iması Türk diplomasisinin dikkatlerini RUS, PYD, ABD bağlantısına çekmiştir. Acaba! Lazkiye Limanı’nın yüz yıllığına kullanım hakkının Rus’lara verilmiş olması Ortadoğu dengelerini bozmuş mudur? Suriye konusuyla ilgili RUS, PYD, ABD arasında gizli bir anlaşmanın olduğu kesin... Uluslararası diplomaside öyle şeytani oyunlar oynanıyorki bunlardan biri de ABD İran paslaşması her iki ülkede bölgede yeni bir satranç oyununa başladı. Haşti Şabi’nin Kerkük’ü kontrolü ABD’yi hayal kırıklığına uğrattı. Şöyle ki 2007 baharında İran’ın Kiş Adasını ziyaret etmekte iken ortadan kaybolan CİA ajanı Robert Levison İran tarafından yakalanıp sorguya çekilmişti. İşte bu sorgudan sonra İran, ABD ilişkilerinde bir yumuşamanın olduğu görülmektedir.
Kerkük’ün statüsünün şu anda bile belli olmayışı İran’ın iştahını kabartmaktadır. Şunu da söylemem lazım ki ; İran dış politikada öyle akıllı tutarlı dengeli bir siyaset izliyor ki bu siyasi takip her geçen gün İran’ın bölgedeki elini güçlendiriyor. 
Uzun süre İran’da tutuklu kalan Levison, serbest bırakıldıktan sonra Amerikan medyasına bir demeç verdi. “Yıllardır İran’lılar üzerinde baskı oluştuğunu düşünüyorum. Trump’da İran’a karşı sert bir dil kullanıyor. Bu bir anlaşmanın  ürünüdür” dedi. Açıkça görülüyor ki coğrafyamızda ABD, Rus, İran, PYD ittifak halindedir. Türkiye’nin Sincar bölgesine yaptığı operasyonları dost bildiğimiz ülkeler asla içine sindiremiyorlar.
Bilmem kaç bin kilometre uzaktan gelip de bölgemize çöreklenen emperyalistleri biz de içimize sindiremiyoruz. 
Türk ordusunun operasyon yaptığı teröristlere sahip çıkıp kol kanat gerenlerin Osmanlı’dan kalan kuyruk acısını unutmadığı ortadadır.
Şüphesiz her ülke kendi çıkarlarını düşünerek hareket ettiğine göre; Türkiye’nin ambargo bahanesiyle ticaret yapması engellenemez! Kaç bin tır dolusu silah verirlerse ihanetin payidar olduğu görülmemiştir.
Emperyalizmin artık bölgede ve dünyada Türkiye’yi dikkate almak zorundadır. Yeter ki biz kararlı duralım. Bir an önce şu iç çekişmelerden kurtulmak gerek. Her şeyin düzeleceği günler çok yakındır. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA