TEL AVİV’DEN KUDÜS’E


Bu makale 2017-12-09 04:50:29 eklenmiş ve 793 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

ABD başkanı Trump’un “ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını” açıklaması üzerine tüm dünyada büyük tepkilere neden oldu. Haber üzerine bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “ABD’nin YPG’ye verdiği ağır silahların Türkiye, İran, Rusya’ya karşı kullanılmayacağını kim garanti edebilir? Elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını söyleyen ABD dikkatli olmalıdır.” dedi. Cumhurbaşkanı “İsrail ile diplomatik bağlarımızı kesebiliriz.” imasında bulundu. 
Trump neden Suriye, Irak, Kudüs üçgeninde gerginliği artırıyor? Belli ki: Amerikan projelerini uygulamanın zamanı gelmiştir.! 
Bölgemiz bir ateş çemberine alınmak isteniyor. Durup dururken bir elçilik taşıma tartışması gündeme geldi. 
İsrail korsan bir devlettir. Milletler arası arenada başkentinin Kudüs olduğunu meşrulaştırmak istiyor. Ancak tüm İslam dünyası Kudüs’ün başkent olmasını asla kabul etmiyor. 
Üç semavi dininde de kutsal mekanı olarak bilinen Kudüs: İsrail’in sion hakimiyeti ideolojisi ve şımarıklığı yüzünden Ortadoğu’nun hatta dünyanın başına büyük belalar açabilir. Türkiye, Filistin , İran çok sert tepkiler gösterdi. İsrail’in yayılmacı ve dünyayı sion dağında yönetme hülyaları artık sabır taşırmaya başladı. Damadı yahudi asıllı bir Amerikalı olan Trump Amerikan iç politikasında çok zor durumdadır. Başkanlık seçimi sırasında danışmanı Rusya ile işbirliği yaptığını itiraf etti. Temsilciler meclisinde soruşturma açılacağı da gündeme geldi. O nedenledir ki Trump gündemi değiştirip dikkatleri başka yere çekmek istiyor olabilir! Söz ağızdan çıktıktan sonra geri dönmüyor ne olursa olsun yolun sonuna gelinmiştir.
İslam aleminde mezhepsel kırılmaların yaşanması ve protestoların çelişkili olması İsrail’i cesaretlendiriyor. 
Bunun en bariz örneği 1967-1973 Arip İsrail savaşlarında görülmektedir. İlk savaşta Filistin’in başkenti olan Kudüs, İsrail tarafından işgal edilmiş daha sonra da kendine başkent yapılmış ancak dünya kamuoyunda bu hareket pek rağbet görmemiştir. Yine aynı savaşta İsrail, Mısır savaş uçaklarının tamamını hava alanlarında imha etmişti. Arap dünyası İsrail ile bir türlü başa çıkamıyor. Gafletten uyanıp temkinli davranamıyor nasıl olsa İslam Dünyası bize yardıma koşar deyip başka yerlerden meded ummayı kendine alışkanlık edinmiş. Bitip tükenmek bilmeyen taht kavgaları arap yöneticilerin aklını zayi etmiştir. 
Başkan seçildikten hemen sonra ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Arabistan’a gerçekleştiren Trump kraliyet sarayında kılıç danslarıyla karşılanmış ve üç yüz milyar dolarlık silah satış siparişi almış Washington’a döndükten sonra da büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacağını ağzından kaçırmıştı. 4 Aralık günü Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye’nin ABD’ye karşı bir planı yok: Ama ABD’nin bir planı var” demişti. Görülüyor ki kuzey Irak’ta istediği sonucu alamayan Washington B planını devreye sokuyor. Suriye’de geniş bir alanı PKK’ya bağışladı. O da yetmedi şimdi Kudüs. Bu ateş çemberini nasıl kuracağız? Ona bakalım. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA