NE ZAMAN ADAM OLACAĞIZ !


Bu makale 2017-12-01 04:59:41 eklenmiş ve 1608 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Atatürk’ün 23 Ekim 1933 tarihinde İzmir’de yaptığı Cumhuriyetin Onuncu Yıl Nutku’nda: “…Millî kültürümüzü, muasır (çağdaş) medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız…”demişti. Aradan 94 yıl geçti. Pek çok yenilikler değişiklikler, inkılaplarolmasına rağmen biz hala Atatürk’ün dediği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşamadık. 
Bir televizyonkanalının haber programında dile getirildiği gibi biz yine parklarda, bahçelerde yediğimiz kuruyemişlerin kabuklarını yere atıyoruz.3 yıl kadar önce Akşehir’e yaptığımız bir grup gezisinde Nasrettin Hoca fıkralarını yansıtan heykellerin bulunduğu Gülmece Parkı’nda gördüğümüz manzara çok çirkindi. Orada çimenlere yayılıp piknik yapan kadınlı erkekli bir aile, çekirdek çitliyor ve kabuklarını yere atıyorlardı. Çimenlerin rengi değişmişti.
O manzara karşısında bir Akşehirli olarak utanmıştım... Aynı manzaraları yaşadığımız şehirlerde de görmüyor değiliz. Çekirdek kabuklarının yanında kestane kabukları, meyve artıkları, sigara izmaritleri, plastik su şişeleri, kutu ve poşetli içeceklerin kapları, buruşturulmuş kağıt mendiller yerlerde… Ama bunların yanında çok duyarlı insanlarımızın da olduğunu görüyoruz. Atatürk Bulvarı üzerinde bir köşeye oturup kestane satarak ekmek parası çıkartan garibandan aldığımız 100 gram kestane yanında boş bir poşet vermesi ve “yolda yediğinizde kabuklarını bu poşete koyun” demesi dikkatimi çekmiş ve kendisini kutlamıştım.
Bunların yanında özel arabalardan sigara kutusu atanlar, kırmızı ışıkta geçmeler, gereksiz korna çalmalar, arabanın bütün camlarını açarak müziği dışarıya vermeler, kaldırımda yürüyen insanları ıslatmalar hiç bitmiyor. 
Ayrıca köpeğini caddelerde gezdirip oraya buraya çiş yaptıranlar, yerlere tükürmeler yok değil. 
İhlal edilen görgü kurallarının dışında telefonla konuşma adabına uymayanlar, dolmuşta otobüste yüksek seslekonuşanlar, bir toplantıda birisi konuşurken araya girenler, aklına geleni söyleyenler, konuşmanın seyrini değiştirenlerveya konuşanı dinlemeyip yanındaki ile sohbet edenler bir türlü azalmıyor.
Bu görgü kuralları ailede okullarda öğretiliyor, zaman zaman resmikurumlar uyarıyor. Buna rağmen kural bozuklukları devam ediyor.                                                     Peki ne yapalım? Alenen görgü kurallarına uymayanları tutup dövelim mi? yoksa hapse mi atalım! 
AB AB deyip duruyoruz nasıl gireceksek bu AB ye? Her ne kadar yukarıda bahsedilen kişisel görgü adabı AB şartlarında olmamakla birlikte genel anlamda çağdaş uygarlığı benimseyen ülkelerde görülen duygusallıklardır. Şimdi AB ye girmeyi bir tarafa bırakalım; lütfen bana söyler misiniz “Biz ne zaman adam olacağız” ? ” 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Feryal 2017-12-02 12:22:23
Biz,empati yapabildigimiz(cevremuzi de yuvamuz gibi kollayabildigimiz)zaman sanirim adam olabilecegiz ..
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4354 5.4572
Euro 6.1988 6.2237
Sterlin 7.1434 7.1965
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA