TÜM ÇAĞLARIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ : Hz MUHAMMED


Bu makale 2017-11-24 04:58:52 eklenmiş ve 918 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Allâh’ın peygamber olarak seçtiği ve kendisine Kur’ân-ı Kerimi indirdiği, kendisine inen Kur’ân-ı Kerimi insanlığa tebliğ eden, tebliğ ettiği Kur’ân-ı Kerimi yaşayarak kıyamete kadar insanlığa Kur’ân-ı Kerimin en canlı örneği olan  Hz. Muhammed (sav), Allâh’ın insanlığa en güzel ihsanıdır.
İnsanlığın yok olduğu, kin, nefret, zulüm ve düşmanlıklardan dolayı herkesin canından bezip en  çok aradıklarının huzur ve güven olduğu bir zaman diliminde Allâh insanlığa rahmet etti ve “âlemlere rahmet olarak” Hz Peygamber (sav) i gönderdi. Vahyin ışığında Hz Muhammed (sav) ile  bir câhiliye çağı bitti,  bütün insanların mutlu olduğu Asr-ı saadet dönemi başladı.
Hz Muhammed (sav) in dünyaya teşrifleri insanlık için çok önemli bir olaydır.  O’nun doğumu  inançsızlık, küfür,   şirk, dalalet,  zulüm içerisinde yüzen insanlığa  uzanan bir kurtuluş elidir.  O’nun doğumu  şirk, küfür , putperestlik ve her türlü sapıklıklardan hidayete, îmânın aydınlığına,  ilme- irfana, hak ve adâlete, vahşetten medeniyete doğru bir değişim, bir kurtuluş reçetesidir.
İnsanlara îmânın güzelliklerini anlatarak Allâh’a kulluğa çağırdı. Allâh’a kulluk insanı mal, eşya, nefis gibi esaretlerden kurtaran bir özgürlüktür. Allâh’tan başkasına kulluk insan için kölelik, esaret ve maddeten ve mânen sömürülmedir.
O’nun îmanın ışığında ortaya koyduğu ahlâki ilkeler, insanın ve toplumun saadeti içindir. “ En güzel ahlâk üzere yaratılan” Hz Muhammed (sav) ;  “Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim” buyurarak ahlâkı hasenenin önderi olduğunu ifade etmiştir. Şefkati, merhameti, cesareti, şecaatı, sevgisi, saygısı, adâleti, dürüstlüğü, tevâzuu, çalışkanlığı …ile her alanda en güzel ahlâkın sahibidir.
İnsana verdiği değer ve düşkünlüğü her insan için izzetle, onurla yaşama yoludur. “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.” ( Tevbe Suresi / 128 )
İnsanlara karşı İnancı, ahlâkı, samimiyeti, düşkünlüğü, sevgisi ile yirmi üç yıllık risaleti döneminde kıyamete kadar baki kalacak Dîni Mübîni İslâmı  insanlığa tebliğ etti, inandırdı, sevdirdi ve yaşanır hale getirdi.  “ O vakit Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et; iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah’a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever.”
Önce Allâh’ın kulu, sonra elçisi olan Hz Peygamber (sav) yaşadığı hayatla kıyamete kadar insanlığa her alanda  en güzel örnek olmuş, Allahü Teâlâ da onu örnek göstermiştir.  “Andolsun Allah’ın Elçisinde sizin için Allah’a ve âhiret gününe kavuşmaya inanan ve Allah’ı çok anan kimseler için, (uyulacak) en güzel örnek vardır”. ( Ahzap 21)
Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamber’e tabi olmayı emretmiştir :   “De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir. “  (Âl-i Imrân 31)  Peygambere itaat Allâh’a itaat, isyan ise felaket  sebebidir: “Elçinin emrine aykırı davrananlar, kendilerine bir belânın çarpmasından yahut onlara acı bir azabın uğramasından sakınsınlar”. (Nur 63) 
Hiç kimse O’nun kadar ne sevdi, ne de sevildi. Allâh’ın sevgisini kazanmak O’na itaattan geçmektedir.Allâh ve Rasulüllah sevgisi ile kemale erenlerden olmak niyazıyla cumanız ve 29.11.2017 tarihinde idrak edeceğimiz mevlid kandiliniz mübarek olsun.
Salat ve selam ebedi risâletin sahibi,  âlemlerin efendisi sevgili Peygamberimizin, âilesinin, ashabının ve tabilerinin üzerine olsun.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA