İMAN SAADETİ


Bu makale 2017-11-17 04:54:11 eklenmiş ve 1091 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Îman,   insan hayatının birinci önceliğidir. Dünya ve âhiret saadetinin anahtarı îmana bağlıdır. Îman ne kadar doğru, sağlam ve güçlü olursa insanın doğru, güzel ve mutlu bir hayat yaşaması da  ona  göredir. Hayat, varlık, yaşamaktaki gaye onunla anlaşılır. Hayat yolculuğu onunla aydınlanır.
Doğru, sağlam, güçlü bir îman Allah ve Rasûlünün istediği ve bildirdiği gibi olur. İnsanın kendi arzu ve isteklerine göre oluşturulacak bir inanç,  heva ve hevese  dayalı  nefsî  ve şeytanidir. Bu da insanı doğru yola götürmez. 
Îman,  insan için bir güçtür. İnsan için bir hazine, dünya ve âhiretini aydınlatan bir ışıktır. İnsana yaşama azmi, sevinci verir. İnsanı üstün ahlâk ve faziletlerle donatır. Kişiyi kâinatla bütünleştirir.  İnsanlar arsında sevgi
Îman,  ümitsizlik bataklığına düşmeden hayatı severek, kişiye sorumluluklarını hatırlatarak, hayatın bir imtihan olduğunu ve bu imtihanı sabır ve şükürle  kazanılabileceğini  öğretir. Varlık ve güzelliklere  sahip olunduğunda  azıp sapmadan şükredilmesini ,  sıkıntı ve meşakkatlerde sabırla,  yıkılmadan ayakta kalmayı sağlar.
Peygamber  (sav ) îman sahibi kimseyi  saf  altına, yeşilliğini hiç kaybetmeyen ve çok güzel  meyveler veren hurmaya,  kolay kolay ne kadar sallanırsa sallansın  yıkılmayan ekine,  en güzel  çiçeklere konan, konduğu yeri incitmeyen ve onlardan dünyanın en güzel  gıda ve şifasını üreten arıya benzetmiştir.
Îman bilgidir, bilinçdir, tefekkür ve tezekkür (her zaman Allah’ı hatırdan çıkarmama) ve istikamet üzere doğru yaşamadır. Her şeyi Allah’ın varlık, ilim, sanat, kudret ve kuvvetinin, celâl ve cemâlinin  bir âyeti olarak görüp onlarla en güzel bir iletişim içerisinde olmasını sağlar. Özellikle îman ehli olan, insanın  Allah’ın yeryüzündeki  halifesi, her şeyin kendisi için yaratılıp emrine verildiği  en şerefli varlık olarak görüp  hak ve adâlet içerisinde her şeyin en iyisine lâyık olduğunu  düşünerek sevgi saygı içerisinde  davranır.
Îman,  Allâh’ın rızasının en büyük olduğunu  öğreterek, her durum ve şartta insanın en doğru idealler peşinde koşturur.  Âhiretin varlığı, hesap ve ceza duygusu insan için bir her şeyi  en doğru tartan bir terazi olarak hayatı en güzel  yaşatmayı sağlar.  Allah’ın her şeyi gördüğü, gözetlediği, kuşattığı,  bildiği, haberdar olduğu, O’nun kontrolünün   ve  iradesinin dışında yaşanamayacağını bilmek hatalara karşı en güçlü bir frendir.
Meleklerin varlığı,  gözetimi, iyilere dua ve yardımları da insanın istikamet üzere olmasında büyük bir önemi vardır.
Milli hâkimiyet  de ancak ve ancak iman ile inanç ile gerçekleşebilir, pekiştirilebilir. Merhum Akif’in dediği gibi;
“İmandır o cevher ki İlahi ne büyüktür…   
İmansız olan paslı yürek sinede yüktür”  
Gerçekten merhum Akif’in böylesine vecizeleri bizler için birer meşale olmalıdır.   Aksi takdirde devlet pusulasını şaşırmış, millet yönünü şaşırmış, ülke başıboş insanlarla dopdolu.
İman, insanın en büyük sermayesi, kendisine bahşedilen en muazzam nimettir İnsan o sayede bir üveyk gibi Cennet’e kanatlanabilir, Cemâlullâl’ı müşahede edebilir ve Cennet’te Rabbin “Ben bugün sizden razı oldum” hitabına mazhar olabilir Bu dünyada insanın elde edeceği ve kaybetmekten ölürcesine korkacağı bîhemtâ bir elmastır
”Üzülmeyin, gevşemeyin, eğer inanıyorsanız üstünsünüz”  
 ( Âl-i Imran 139)
Allah herkese îman  gücü,  îman  saadeti,  îman mutluluğu , îman nuru versin. Kıldığımız Cuma namazları, duâlarımız, amellerimiz îmanımızı  güçlendirsin, istikametimizi  dosdoğru,  ahlâkımızı güzel  eylesin.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA