BUGÜN ÖZELEŞTİRİ GÜNÜDÜR


Bu makale 2017-11-10 05:01:25 eklenmiş ve 2264 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Yıl 2012, Kurban Bayramını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına bağlayan günlerde Batı Trakya’da idim. Biz 1964 Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü Mezunları, sınıf arkadaşımız Mustafa Çakır’ın davetlisiydik. Selanik, Gümülcine, Kavala gibi büyük şehirleri gezdik; İskeçe’de konakladık. Şirin drama kentine Dramalı Hasan Türküsü ile gittik. 
Selanik’i gezerken bizi, vaktiyle kereste ve demir ticareti yapan iki kardeşten birinin, şimdi müze olan evine götürdüler. Girişte 1900’lerinbaşında çekilmiş panoramik bir Selanik şehri resmi ile karşılaştık. Bu resimde 100’e yakın büyük küçük minareler şehrin her yerine serpilmiş görünüyordu. Bizim gezdiğimiz Selanik’te ise sadece iskelelerle çevrilmiş bir cami gördük. Selanik’i gezenler bu tamiratın yıllardır sürdüğünü söylüyorlar. 
 Rehberimiz devlet hastanesi ile Selanik Üniversitesi’nin yerini göstererek, vakti ile bunlardan birinin yerinde Türk mezarlığı, birinin yerinde de Yahudi mezarlığı olduğunu söyledi. 
Şimdi Cumhurbaşkanımız tarafından Saray sofralarında baş köşede ağırlanan fesli birinin dediği “Keşke bizi Yunan işgal etseydi, Dinimizi yaşardık hiç olmazsa” sözüne dönelim: Arkadaş; Yunan İşgal ederse böyle oluyor. İşgal edilen kentte ne mezarlığın kalıyor, ne camiin, ne güzel minarelerin…
 Bizi Batı Trakya’da misafir eden Mustafa Çakır, bölge Türklerinin saygı duyduğu önemli bir kişilik. 
Önderlik ettiği siyasi bir oluşumla bölgeden Türk milletvekilleri çıkarma başarısını gösterdiler.
 Batı Trakya Türk öğrenci birliğinde, Batı Trakya Türk öğretmenler birliğinde konuk olduk. 
Gümülcüne Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğunda 29 Ekim resepsiyonuna katıldık. 
Arkadaşım Mustafa Çakır, Batı Trakya’da benim gibi öğretmenlik yapamadı. Türlü engellerle karşılaştı. Çocuklarının rızkını kazanabilmek için, garsonluk dahil çeşitli işler yaparak emekli olabildi. 
 Öğretmenler birliğinde konuk iken televizyonda Ankara’da engellenmeye çalışılan halkın 29 Ekim kutlamalarını izledim. Anıt Kabir’ giden yollardaki barikatların halk tarafından yıkılışını, tomaların önünde duran, o kırmızı elbiseli siyah çizmeli güzel kadının kollarını açmış, kahramanca duruşunu izledim. Tankların, tomaların, biber gazı püskürten araçların üzerine çıkmış gençleri izledim. Her türlü engeli aşıp Anıt Kabir’e sel gibi akışlarını gururla seyrettim. 
 Bu vatan kolayca kazanılmadı, Cumhuriyet de kolayca kurulmadı. O zaman da Selanik’i bir sandık mücevhere satan paşalar, İzmir’i düşmana direnmeden teslim eden valiler, paşalar vardı. 
Rum komşuları ile birlikte bir ellerinde tuz ekmek, bir ellerinde beyaz bayrak Yunan ordusunu karşılayan, hatta çağıran eşraf vardı. 
Hatta Padişah, Sadrazam, Dahiliye Nazırı direnmemelerini istiyordu. Halk bitkindi, yoksuldu. Osmanlı ülkesinin her yöresinde dedesini, babasını, erini, oğlunu yitirmişti.
Dağılan ordunun vatansever genç subayları, erleri, yüreğinde vatan sevgisi olan efeler dağdan inip küçük guruplar oluşturup karşı koymaya başladılar. 
Halk silkindi bazen bu guruplar büyüyor, bazen direnen bu guruplar çil yavrusu gibi dağılıveriyordu.
 Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, Amasya’dan seslenişi, Erzurum, Sivas Kongreleri, Anakara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışı bu dağınık direnişleri birleştirdi. Nihayet düzgün ordular kuruldu, çetin savaşlar ve diplomatik savaşlar derken, bugünkü vatanımızı kazandık, Cumhuriyetimizi kurduk. 
Bu vatanın kurucusu hayatı savaş alanında geçmiş ve henüz hayatının baharında diyebileceğimiz yaşta kaybettiğimiz Atamızın Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhu şad olsun. 
Bugün bir yas günü değildir, özeleştiri günüdür öyle olması gerekmektedir. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA