AKŞEHİR NE KADAR ÖVÜNSEN AZDIR…


Bu makale 2017-11-08 04:58:41 eklenmiş ve 4729 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

1.Ulusal İlkokullararası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması çok başarılı geçti. Bu daha başlangıç çok daha iyi organizasyon ve ekipler göreceğiz.
Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama Ve Araştırma Merkezi (SÜNHAM) olarak; Nasreddin adına böyle bir organizasyon yapılması, kurumumuzu ziyadesi ile mutlu etmiştir. 
Bir çok aşamasında destek de verdiğimiz bu organizasyon geç kalınmış bir faaliyet olsa da başlanmış olmasını önemsiyoruz. Bundan sonraki faaliyetlerde kurumum ve şahsım adına; bilgi, görgü ve tecrübelerimiz çerçevesinde  her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Bizi biz yapan kültürel değerleri topyekûn sahiplenmeliyiz.
Bu yarışmanın temelleri, geçtiğimiz yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Akşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle başlamıştır. Bu konuda hiç şüphesiz en büyük desteği Meb Bakan Yardımcısı sayın Orhan Erdem vermişlerdir. Akşehir Belediye Başkanı sayın Dr. Salih Akkaya ve Kültür Müdürü İbrahim Öncel bey başta olmak üzere; bu faaliyetin fikir aşamasından, şartname aşamasına en küçük bir katkı sağlayan her kişi ve kuruma tek tek şahsım ve kurumun adına teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.
İçinde bulunduğumuz yılın ilk bahar aylarında, MEB genelgesi ile 81 ilde ilkokullar arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması il finalleri yapılmıştır. Gelin bir hesap yapalım; 81 ilde asgari 10 okul il finallerine katıldı, her grup ortalama 10 kişi varsayalım 8x10= 810 öğrenci Nasreddin Hoca’yı yeniden keşfetti. Akşehir’i yeniden fark etti, dimağlarında Nasreddin Hoca ve Akşehir algısı, ömürleri boyunca silinmeyecek şekilde oluştu. Okul öğretmenleri, müdürlerini, çocukların ailelerini varın siz hesaplayın.
Hele ki bölge finalleri için Akşehir’e Nasreddin Hoca memleketine gelen 29 il temcilerinin yaşadıkları tecrübeyi, gözlerinde ki ışıltıyı ben yaşadım, gördüm.
Kamuoyunda organizasyonu küçümseyici ifade ve tavırları anlamakta zorlandığımı ifade ediyorum. Gelin başarıların, iyi fikirlerin arkasında Akşehir kamuoyu olarak duralım.
Aksaklıklar;  eksiklikler; yanlışlıklar yok muydu, elbette vardı. 
Düzeltilmez hatalar mı ? hayır,  elbette tüm konular tek tek gözden geçirilecektir. Şehrimizdeki Nasreddin Hoca sevdalısı her kurum ve kişiden faydalanılmalıdır.
 Önümüzde ki yıl için daha başarılı bir organizasyonla ortaya çıkacaktır Hoca Nasreddin torunları.  Yeter ki enerjimizi, sinerjimizi birlik ve beraberlik ruhumuzu kaybetmeyelim.
İş yaparsanız hata, yanlış olur; iş yapmaz oturursanız hata/yanlış da olmaz iş de olmaz. Önemli olan iyi niyetle işlere “Bismiallah” diyebilmektir.
Bu organizasyona sahip çıkalım, destek verelim yaşatalım, gelişmesi için öneriler geliştirelim.
Benim isteğim, önerim ve hayalim; 3-5 yıl içinde bu organizasyon tam olarak oturduktan sonra. Türk dünyası, Türk akraba ve toplukları; kısacası Nasreddin Hoca’nın ulaştığı tüm coğrafyada ki çocukların da bu “canlandırmalara” organizasyonuna; “uluslararası” kategorilerinde katılmaları için çalışmalara şimdiden başlamamızdır;  Nasreddin Hoca’nın memleketini görmeleri, hocamızın türbesini ziyaret etmelerini ve tüm dünyaya Nasreddin Hoca’nın Akşehir’den yayıldığını idrak etmeleridir. Bu kapsamda; önümüzdeki günlerde başbakanlık tanıtma fonu ve başbakanlık Türk, akraba ve toplulukları başkanlığı ile iletişime geçilmesini önemsiyorum.
Haydi sizde hayal edin, düşünün,  önerin…
Birlikten kuvvet ve başarı doğar, ortak akıl önemlidir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Güzel bir Çalışma...
TugraHan 2017-11-15 09:40:14
Lakin, Türkiye çapında yarışma yapılıyor ulusal medayada yer bulmuyor? Bırakın Türkiyeyi Akşehirlinin bile pek haberi olmuyor. Bu tür organizasyonlara ki Akşehir yıllardan beri tecrübelidir (Nasreddin Hoca Şenliği, Folklor yarışması, Yamaç Paraşütü vs) yeterli hazırlık yapılmıyor. Birkere bu iş siyasi bir iş değildir. Hizmetin sahiplemesi olmaz, olmamalıdır. Siyaset ve belediye hizmet yapacak ama herkes taşın altına elini koyacak. Sivil toplumdan esnafa, muhalefetten vatandaşa... Akşehir sadece ve de sadece bundan kaybediyor. Sen turizm kenti(?)sin ama yolların berbat, otogarın yok, otel yatak kapasiten ne kadar, lokantaların saat 3 te kapanıyor mu, sosyal yaşam alanların yeterli mi, garsonların dahi efendi mi??? Say say bitmez...Çok iş var çok
Mobil
Yunus uslu 2017-11-10 09:12:31
Eline,emeğine sağlık hocam.
Nede güzel kaleme almışın.
İnşallah kısa sürede gerekli ilgiyi görür,amacına ulaşır.
Mobil
Mehmet ugurlu 2017-11-09 23:39:27
Nasrettin hoca gibi bir değere neden bu kadar az değer veriliyor. Hiç proje geliştirilmiyor anlamış değilim.
Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8374 6.8648
Euro 7.6805 7.7113
Sterlin 8.5050 8.5681
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA