DOĞADA KÖK SALSIN YAŞAM


Bu makale 2017-11-02 17:11:12 eklenmiş ve 1220 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Önce, bilinmeyen bir dönemde Nebula sarmal bir hareketle dönerek küçüldü. Bilim adamlarının farklı teori ve varsayımları ile birçok tarih verilerek güneşin yaşı saptanmaya çalışıldı. Bazılarına göre 4,5 milyar yıl bazılarına göre ise 5,5 milyar yıl yaşında.
Dünyamızın ise 4,5 milyar yıl önce oluştuğu belirli evrelerden geçerek (Jeolojik, İlkel, Paleozoik, Mezozoik, Neozoik, Kuaterner ve birçok evre)  bu günkü kıtalar ve okyanuslar oluşmuştur.
Dünyanın hayat bulduğunda ki dönemden, sanayi dönemi olan yakın çağa kadar insanoğlu doğal olan hiçbir şeye zarar veremezken teknoloji ile tabir yerindeyse ama tabir yok… katletmişiz.
1611 ve 1682 yılları arasında yaşamış Evliya Çelebi, ünlü Seyahatname eserinde, bir sincabın daldan dala atlayarak hiç yere inmeden Anadolu’nun bir ucundan diğer ucuna gidebildiğini yazar.
Yüz yıl sonrası yaşanacak bir ihtilalle dünya yeniden şekil kazanma evresine girecek olması ile hızla yok etmeye başlayacak olan insanoğlu daha da aç. 
Dünyada üç trilyon ağaç bulunmakta. Kişi başı 400 ağaç düşmektedir. Bunların da yoğun olarak bulunduğu yerler tropikal yerler olarak belirtilmektedir.
Ülkemiz de ise 8 milyar orman ağacı bulunmaktadır. Buda kişi başına 100 ağaç eder. Evliya Çelebinin belirttiği gibi Anadolu coğrafyasının, bundan 400 yıl öncesi zengin ormanlar olduğu düşünülürse üzücü. Katliamın hızla devamı sonrasında güneşin 4,5 milyar yıl sonra söneceği belirtilerekten yaşamın sonlanacağı denile dursun bizler o tarih öncesi yok olmanın eşiğindeyiz.
Sevgili doğa dostum Mehmet GÜLERAY abim ile arada bir imkan bulur, doğa ve tarih konulu sohbetlerimiz olur. Boş zamanlarında dağlarda olmayı seven birisi olduğundan konu hep coğrafyamız üzerine gelişir. Yine bir sohbette her dağa gidişinde çekirdek, fidan gibi ağaca dönüşebilecek tohumları toprağa bıraktığını sonrasında filizleri kontrol ederek bakımlarının yaptığından bahsetmişti. Bu bence her bireyin yapması koruması gereken bir davranış ya da davranış haline getirilmesi gereken bir durum.
Tabi ağaçların çoğaltılması bu yönde olumlu bir adımken, yok olmanın da önüne geçilebilmeli.
Ormanların büyük alanı tarım amaçlı, konut yapımı, işyerlerinin kurulması büyük etkenlerden olsa da, katliamlarda söz konusudur. Savaşların ve terör eylemlerinin çocuklar ve doğa üzerinde etkisi geleceğimiz bakımından önemli. İhmaller arasında yer alan ve önemsemediğimiz tahribatlar, yanan sigaralar, tarlalarda yakılan anızlar, geneli çocuk olan ateşle oynama sonucu çıkan yangınlar,  İhmaller sonucu oluşan doğaya bırakılan çözülmesi zor çöpler, söndürülmemiş ateşler, cam kırıkları vb. sebepler. Yapılan istatistikler zaten her şeyi gözler önüne sermekte.
Doğa yangınlarının %90 nı insan kaynaklı olup, bu %90 lık kısımın ise %70 lik gibi ciddi bir oranı gelişi güzel atılan sigaradan kaynaklı, %25 si piknik için yakılan ateşlerden ve diğer %5 lik oranı ise etrafa atılan çöp ve cam kırıklarından kaynaklı olduğu belirlenmiştir.
Güzelliklerin, Ağacın dalları gibi sarıp sarmalaması umudumuzdur. “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz´´ diyen bir peygamberin (Muhammed Mustafa sav) ümmeti değil miyiz?
 “Ecdadımız, Osman Gazi’nin çınar ağacı ile ilgili rüyası, bir İmparatorluğun doğuşu değil midir?’’ “Bir köşk için bir ağacı feda edemem” (Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK) diyen bir ataya sahip değil miyiz? 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA