ALLÂH’A VERİLEN SÖZLER


Bu makale 2017-10-20 04:32:41 eklenmiş ve 1215 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

İnsan inanan, seven, dik duran, düşünen ve konuşan bir varlıktır. İnsanın konuşması içinin dışa yansımasıdır.  İnsanın ağzından çıkan her söz bir senet gibi doğru ve bağlı kalınması gerken bir akit ahit ve misaktır. Söz, insan için bir şeref ve kişiliğini ortaya koyan bir kimliktir. 
İnsanın en başta söz verdiği Allâh’tır. Ruhlar âleminde Allâh’ü Teâlâ : “ Hani Rabbin (ezelde) Âdemoğullarının sulplerinden zürriyetlerini almış, onları kendilerine şahit tutarak, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da,”Evet, şahit olduk Ki (Rabbimizsin)” demişlerdi. Böyle yapmamız kıyamet günü, “ Biz bundan habersizdik”  dememeniz içindir. (A’raf172)  Böyle bir ahdi hatırlamıyor gibi görünebiliriz. Halbuki bu insanın genlerine işlemiş ve her insanın fıtratında mevcut olan ve bilhassa sıkıştığında, bütün çarelerin tükendiği anda ortaya çıkmaktadır. Firavun’da boğulurken “İsrailoğulları’nın  iman ettiğinden başka hiçbir ilâh olmadığına inandım. Bende Müslümanlardanım” demişti (Allahü Teâlâ’da) Şimdi mi?!  Oysa daha önce isyan etmiş ve bozgunculardan olmuştun. Îmanın kimseyi kurtarmayacağını bildirmiştir. (Yunus 90-91)
Her müslümanın getirdiği şehadette  basit bir söz değil hayat boyu bozulmaması gereken en ağır sözdür.  Buna Misakı Ğaliza ( bağlı kalınması gereken en ağır söz) denmektedir. “Allâh’ım ben senin varlığına, emir ve yasaklarına şahit ve bağlıyım. Muhammed  (sav) ‘in de Senin kulun ve elçin olduğuna da şahidim. “ diyerek ikrarda bulunarak  hayat boyu bağlı kalacağına en ağır kati sözü vermektedir.
Her ibadet yine Allâh’a bir bağlılık hali olduğu gibi, niyetler de  o ibadeti yaparken söylenilen sözlerde Allâh’a verilen sözlere varıncaya kadar her hali bir îmân, itaat ve sadakattır. Namazda okunan Fatihadaki:“ İYYÂKE NEĞBÜDÜ VE İYYÂKE NESTEÎN” (Allâh’ım biz sadece Sana kulluk eder ve sadece Senden yardım isteriz.) diyerek yine en içten ve en samimi mîsakta bulunmaktadır. “Ey iman edenler! Akidlerin / sözleşmelerin gereğini yerine getirin.” [Mâide sûresi, 1]
Allâh’a verilen sözler’in en çok ve en fazla tekrarlandığı bir ibadette hacc’dır. Hacc ve e Umreye gidenler Allâh’ teslimiyet ve bağlılıklarını yalvara yakara, yana yakıla, gözyaşlarıyla tekrar söylenen tekbirler, tesbihler, hamd ve telbiyeler unutulmaması gereken misaklardır. Söylenilen telbiyelerle “Buyur, emret   Allâh’ım , buyur, emret!  Buyur, emret   Allâh’ım , Senin ortağın yok. Şüphesiz bütün Hamd, Ni’met, Mülk Senin. Senin ortağın yok.” diyerek Takvâ’ya erdirecek şeksiz, şirksiz,  nifaksız,  kesin, doğru, sağlam bir şekilde îman ettiğini söylerken ne kadar da içten ve gönülden söz vermektedirler. 
Kâbe’de tavaflar yaparken  “Allâh’ım  Sana  kesin  îman ettim,  Kitâbını tasdik ettim, ahde vefa gösterdim, Son Nebi’n ( Muhammed sav) Sünnetine tabi oldum” diyerek sözler  verir,  duâlar eder, yaptığı hata vegünahları, bozduğu sözleri hatırlar ve içi yana-yana bir daha yapmayacağına söz vererek tövbe ve istiğfarlar etmektedirler.
Zekâtını verirken de mü’min “ Allâh’ım mülk Senin, Ni’met Senin. Senin lütfun olmasaydı, Sen bana bunu nasip etmeseydin ben bunlara sahip olmasaydı ben buna sahip olamazdım dercesine malının zekâtını gönülden severek verir ve bu paylaşımdan büyük bir mutluluk duyar.
Oruç ibadetinde “Allâh’ım Sana îman ederek, Senin emrine uyarak, Rızanı kazanmak için Sana teslimiyet göstererek yeme-içme ve şehvetten nefsini tutarak bir irade eğitimi ve Allâh’a bağlılık gösterir.
İnsanın Allâh’a verdiği çeşitli sözlerden sonra söylediği en ağır söz nikahtır. Nikah’ta mîsakı ğalizadır.  Eşlerin iyi ve kötü günde birbirlerinin haklarını koruyacaklarına Allah’ı da şahit tutarak verilen söz bağlı kalınması gereken bir akiddir. Müftülere verilecek nikah kıyma yetkisi eş adaylarına bu sorumluluğu hatırlatarak, cennetten  bir köşe olacak yuvalar kurulmasına katkı sağlayacaktır. Ne güzel düşünmüşler. Bu güzel fikrin mimarlarını gönülden tebrik ediyorum. 
Her söz Allâh’a verilmiş  bağli kalınması gereken birer ahiddir,. Yemin ise sözüne Allâh’ı şahit tutmaktır. Müslümanın sözü senettir. Çok zaruri olmadıkça  Kolay kolay yemin etmemelidir. Yemin etmişse  yeminine bağlı kalmalıdır, bozmamalıdır. Eğer yemin bir iyiliğe engel ise Kur’ân-ı Kerimdeki:.” Allâh’ı, yeminlerinizden dolayı, iyilik etmenize, (fenalıklardan) sakınmanıza, insanların arasını bulmaya engel yapmayın. Allâh (herşey’i)  işidici, kemaliyle bilicidir.” ( Bakara 224)
Müslümanın özü sözü birdir. Müslüman sözünün eridir. Müslüman her sözüne Allâh’ın şahid olduğunu bilir. Müslüman Allâh’a verdiği sözün en ağır bir misak olduğunu farkındadır. En doğru hayatı yaşar ve çevresine her zaman güven verir.
Başta Allâh’a verdiği söze bağlı güvenilen bahtiyarlardan olmak niyazıyla, cumanın feyzi ve bereketi üzerimizde daim olsun. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA