HACC’IN VERDİĞİ DERSLERİ ANLAMAK VE ALMAK


Bu makale 2017-10-13 04:46:09 eklenmiş ve 887 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Her yıl dünyanın dört bir köşesinden dört  milyon, ülkemizden yüz bine yakın Müslüman, Allah’ın emrine uyarak, O’nun rızasını kazanmak için İslâm’ın beş temel esasından biri olan hacc ‘ı yapıyor.Yine her yıl bunun iki katı Müslüman, küçük hacc sayılan umre yapmak için Beytullah’a gidiyor.
E’l-hamdü lillah  bu yılda aynı oranda müslüman hacı  oldu ve umre yaptı. Bende Kafile başkanı olarak çoğunluğu Akşehir’li kardeşimle rehber olarak hacc yaptım. Büyük bir duygu selinin yaşandığı hacc da, insanın hayatını değiştirip ,                 “…ateş körüğünün demir, altın ve gümüşün pas ve kirini giderdiği gibi günahları giderip.” (Tergib ve Terhib) tertemiz bir hayat sayfası açan ve “ insanı anasından doğduğu hale getirerek” (Ebu Davud) daha iyi bir müslüman olmayı sağlayan  hacc’dan  alınması gereken çok önemli dersler vardır. Bunun için haccı anlamak ve verdiği dersleri almak önemlidir.
Cenâb-ı Hakkın her ilâhi emrinde  olduğu gibi, hacc’da da sayısız hikmetler vardır. Ömürde bir defa farz olan hacc hakkında Âyet-i Kerime’de  şöyle buyrulmuştur: “Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse, şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir)” (Al-i İmran, 97) bu  ilahi emirle  istenen  hacc hayatın en önemli dönüm noktasıdır. “Kabul görmüş haccın karşılığı ancak cennettir.” 
Allah’a îman, itaat, saygı ve sevginin neticesi yapılan hacc, Allah’a tam bir sadakat ve teslimiyetle dolu bir ibadettir. Hacc hem mal, hemde beden ile yapılan diğer ibadetleri de tamamlayan  ibadetlerin zirvesinde bir cihaddır.  (Buhari)
Hac, kulun Allah’a verdiği en büyük sözdür. Allah’la yapılan bir ahitleşme, Allah’la varılan en büyük misaktır.
Hacc, Tevhid inancının doğduğu mukaddes beldelerde,  doğru, sağlam, güçlü, şeksiz, şüphesiz, şirksiz, nifaksız, kesin bir tevhidi îman ortaya koymaktır. Getirilen tekbirler, tesbihler, tehliller, telbiyeler bunun en güzel göstergesidir. Tavafların her şavtına başlar, başlamaz “Allahım Sana îman ettim, kitabını tasdik ettim, ahde vefa gösterdim, Peygamber (sav)e tabi oldum, Senin ortağın yoktur” diyerek defalarca söylediğimiz beyanlar doğru bir tevhid inancının ikrarıdır.
Hacc,  Allâh’a teslimiyetin, bağlılığın en güzel sergilendiği bir ibâdettir. Lebbeyk diye başlayan telbiyelerle  “Buyur, emret Allâh’ım!, buyur, emret!  Buyur, emret   Allâh’ım , Senin ortağın yok. Şüphesiz bütün Hamd, Ni’met, Mülk Senin. Senin ortağın yok.” diyerek mü’mini Takvâ’ya erdirecek  tam bir teslimiyetle Allah’a bağlı kalacağına sağlam söz vermektir. 
  Hacc; Allâh’a yapılan güçlü bir akit ve ahidde bulunmaktır.  Hacerü’l-Esved’e uzanan eller, selamlamalar  (istilamlar) Allâh’a uzanan ellerdir. Bu bir biat (bağlılık)tır. Arafatta, Kâbede, Müzdelife’de, Medine-i Münevvere’de Peygamberimizin huzurunda Allah’a, İslam’a, Kur’ân’a , Peygamberimizin Sünnetine bağlı kalacağına dair hacc yapan tekrar tekrar o kadar söz veriyorki, işte bu sözleri asla unutmamak ve bağlı kalmak insanı kemale götürecek en önemli adımlardır. Hacc anlaşılsa ve gerekli dersler alınsa, Müslümanlar  vahdet içinde daha güçlü, daha üstün, kemale ermiş ve bugün yaşanan Müslümanlar arasındaki birçok olumsuzluk olmamış, bir olur, iri olur ve güçlü  olurlar, sömürgeci emperyalistlerin oyunlarıyla parçalnıp yem olmazlardı.  
İhrama girmek, halleri ile tam bir tevâzu içerisinde Allâh’a bağlılığın gösterildiği  bir başka teslimiyettir.  İhramla ilk yaratılıştaki fıtrata dönüşle tarihin başlangıcına dönerek insanlığın nereden nereye geldiğini hatırlatmaktadır. Kefeni sembolize eden İhramlarla aynı zamanda geleceğe, yeniden dirilişe ve sonrasında mahşerde  toplanışı hatırlatan ölüm ve ölüm ötesi âhireti hatırlatan bir yolculuk’a çıkılmaktadır.  Hac, ilâhî aşka bir yöneliştir. Âşıkın maşuka, sevenin sevgilisine doğru gitmesidir.
Kalbleri, gönülleri Allah, Peygamber ve insan sevgisi ile dolduran hacc, Allah için yaşamayı öğretmektedir. Dünyanın dört bir köşesinden gelen renkleri, dilleri, görgü, bilgi, makam ve mevkileri, yaş ve cinsiyetleri farklı, fakat imanları ve gönülleri bir, milyonlarca müslüman bir araya geliyor, tanışıyor, bilişiyor,  aynı inanç, duygu ve heyecanlarla yaptıkları Arafat  ve Müzdelife vakfeleri, tavafları, sa’y ları,  duâlarla,  tevbeleri ile yanıp, yakarıp, yalvarıp,  göz yaşları dökmektedirler.
Hacc, bütün insanların Âdem’in çocukları  olarak insanların  kardeş olduklarını, aynı yeryüzünde beraber karşılıklı sevgi, saygı, yardımlaşma, hak- hukuk ve adalet içerisinde yaşayabileceklerini gösterir. Hz Hacer misali Safa ve Merve arasında gidip gelerek yaptıkları sa’y’larla  Cenab-ı Hakkın Rahmet kapısını çalarlar.
Rabbim sözüne sadakat göstererek  yapılan hacc ve umreleri arınıp, temizlenip, kemale ererek makbul bir  haccı mebrur yapmak nasip eylesin, gayretlerimizi karşılıksız bırakmasın, günahlarımızı bağışlasın! Başta cennet vatanımız olmak üzere, bütün İslâm âlemini her türlü kötülükten, musibetten korusun.  Cumâmız feyiz ve bereketle dolu olsun. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA