GÖZ


Bu makale 2017-10-06 04:55:19 eklenmiş ve 1975 kez görüntülenmiştir.
Fatih BABAOĞLU (b(AŞK)a yazıyorum)

Hüküm vermek için ne gerek? Bilinen iki şey: Akıl ve göz değil mi? 
Ne diyor Mevlana Hüdavendigar: “İnsan gözden ibarettir aslında, geri kalan cesettir…”
Sözün bir de devamı var elbet. Hazret hemen ardından ekliyor: “Göz ise ancak gerçek dostu görendir.”
Dostluktan dem vurmayacağım bu yazımda. Tamamen göze odaklandım. Göz… Her gün an be an dünyaya açılan iki küçük penceresi insanın. Ve ancak kalbe giden yolun ilk konağıdır gözler. 
Peki görmek için göz yeterli mi? Yüce Allah kitabında buyuruyor ki: “De ki, “Size gökten ve yerden kim rızık veriyor? O, kulaklara ve gözlere hükmeden kim? Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkaran kim? İşleri idare eden kim?” Hemen “Allah’tır” diyecekler. De ki, “O halde Allah’a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?”
Göz… Bilmenin anahtarı. Aklın pusulası… 
Hikâyemizi unutmadan anlatalım: 
Zamanın bir devrinde bir adamcağız, gözleri kör olan garip bir dervişin evine Tanrı misafiri olur. Derviş evinde yalnız yaşayan kimi kimsesi olmayan bir adamdır. Tanrı misafiri merak eder bu adamcağız tek başına hem de gözleri görmez nasıl yaşar diye. Oturduğu odaya göz atar. Bakar ki odanın bir köşesinde bir rahle üzerinde de bir Kur’an vardır. Hayret eder.
İçinden “Neyse” deyip geçiştirir üzerinde durmaz fazla ama içten içe de bir merak sarar. Neyse vakit gece yarısı olur. Tanrı misafiri yattığı yerden Kur’an sesiyle uyanır. Bir bakar ki gözleri görmeyen ev sahibi derviş rahlenin başına oturmuş Kur’an okumakta. Hatta öyle bir okumakta ki okuduğu yeri parmağıyla takip ede ede okuyor. Tanrı misafiri adam bir müddet dervişi seyrettikten sonra dayanamayarak sorar:
“Dediklerimi yanlış anlamayın efendim. Sizin gözleriniz görmüyor lakin nasıl oluyor ki Kur’an’a bakarak okuyorsunuz. Hatta parmağınızla takip ediyorsunuz?”
Derviş tebessüm edip Tanrı Misafirinin sualini cevaplar:
“Rabbim dilerse elbet herşey olur. Ben onun kelamını okumayı çok seviyorum. Lakin dediğin gibi gözlerim kör. Görmüyor. Bunun için Rabbime dua ettim. Kur’an okurken gözlerimi aç. Aç ki senin kelamını rahatça okuyabileyim. Bunun üzerine Allah duamı kabul buyurdu. Ne vakit Kur’an’ın başına geçsem gözlerimden perde kalkar ve bende ona bakarak okurum.”
İnsan gözden ibarettir elbet. 
Bak bakabildiğin kadar nakşa. Lakin nakkaşı unutma. 
Ve yine unutma ki: “Allah, gözlerin hain bakışını da bilir, gönüllerin gizlediğini de.”
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA