ÇOCUĞUNUZA BİR MEVSİM GİYDİRİN


Bu makale 2017-10-02 04:40:47 eklenmiş ve 1000 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Yaz tatili bitti okullar açıldı artık dersler çalışılıp sınavlara hazırlıklar yapılma zamanı. Geçtiğimiz tatil de mutlaka çocuklarımızla zaman geçirdik ya da geçirmek için çabaladık. Denize gittik, yakınlarımıza misafir olduk, piknikler yaptık. Teknolojiyi anı güzelleştirmek için yanımızda taşıdık, belki de hiç elimizden düşürmedik. Beynimize yeteri kadar güzellikleri yerleştirmek yerine dijital beyne kaydedip sosyal ortamlarda sergiler açtık. Evet, bu yaz çok sıcak geçti günün her anında klimalar altında geçirmeyi tercih ettik. Sinekler rahatsız etti, haşaratlar rahatsız eder diyerekten evlerimizi sıkı sıkı kapattık. Hijyen önemli.
Çocukların doğaya ihtiyacı var, toprağa, çamura, güneşe, yağmura…
Normal bir insanın ihtiyacı olan oksijen miktarı 1500 cm küptür.
Şelalelerde 8000 cm küp, Dağlarda 4000 cm küp, ormanlarda 3000 cm küp, şehir dışında 1200 cm küp, kapalı ortamlarda (ev, okul, işyeri vb.) 40 cm küp ve araçlarda 14 cm küp Oksijen iyonu bulunmaktadır. Bu ne demek oluyor sorusunu cevaplayalım.
Bünyeye giren eksik negatif oksijen iyonu; halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı gibi bedende birçok olumsuz nedenler belli başlıcaları. Burada en önemlisi olan durum, yetersiz oksijenin kas yapılarının gelişememesi, akciğerlerinin gelişimi, kalp gelişimlerini etkilediği düşünülürse gelecek nesillerimiz için endişe duysak iyi olur.
Sizler karıncalarla yiyeceklerinizi paylaşıp onların yuvalarına kadar uzanan yolculukları izlediniz. Kümeslerinizde tavukları yemleyip, holden yumurtaları topladınız. Yemek artıklarıyla kedi köpekleri beslediniz. Ağaçlara tırmandınız, dallarından oyuncaklar yaptınız. Kışın camınıza, kümesinize, bahçenize gelen kuşları beslediniz. Akşam ezanları ile de evde oldunuz.
Gelin uzmanların araştırmalarına bir göz atalım.
“Açık havada zaman geçirmenin çocuklara yararları” üzerine büyük bir araştırma başlatan Filedelfiya Çocuk Hastanesi, Gastroenteroloji ve Beslenme Bölümü doktorlarından Dr. Burdette ve Whitaker, düzenli olarak açık havada oynama şansı verilen çocukların sadece fiziksel açıdan gelişmediklerini söylüyorlar. Aynı zamanda hayal güçleri daha kuvvetli, daha yaratıcı ve işbirliğine daha yatkın çocuklar olduklarını ifade ediyorlar. Yale Üniversitesi Doğa Bilimi Profesörlerinden Dr. Kellet konuyla ilgili yapılan araştırmaların açık havada, doğada düzenli olarak zaman geçiren çocukların stressiz ve dikkat süreleri daha uzun çocuklar olduğunu söylüyor.
Tabiat öyle güzellikler sunmaktadır ki sindirim sitemine dahi katkıda bulunmaktadır.
Bizler, her şeyi bilen bizler daha çocuklarımızı koruyamazken, gelişimlerine, geleceklerine sabotaj yaparken tabiatın korunmasını istemek, doğuştan gözleri görmeyen birisine renk anlatmaya benzer.
AKADEMİK olarak bizde çocuklarımıza doğal hayatın güzelliklerini göstermek amaçlı, bizlere sunduğu fayda ve güzellikleri göstermek adına kolları sıvadık. Bizi düşündüren nokta ise yine sizlerden izin alınması olacak ki endişeliyiz…
Özetle bir fıkra ile yazımı tamamlayayım.
Köşek (deve yavrusuna verilen isim) Annesine sorar 
- Anne neden bizim kirpiklerimiz uzun.? 
Anne deve cevap verir 
- çölde yel estiğinde gözlerimize toz kaçmasın diye. Der.
 Köşek tekrar sorar 
- peki neden Ayaklarımız kocaman.? diye sorar. 
-Anne deve cevaplar 
-çölde kumlara batmamak için. Der.
 Köşek yine sorar 
- peki Anne bizim neden hörgücümüz var.? 
Anne deve sabırlılıkla cevap verir 
- çölde susuz kalmamak için hörgücümüze su depolarız bu yüzden var. der. 
Köşek (yavru deve) artık dayanamaz ve
 - peki Anne bizim bu demir parmaklıklar arasında ne işimiz var..? der 
İnsanlarda duyu organları kullanmadığı 
sürece işlevselliği azalır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA