DURMADAN


Bu makale 2017-09-16 04:52:19 eklenmiş ve 2216 kez görüntülenmiştir.
Fatih BABAOĞLU (b(AŞK)a yazıyorum)

Ağustos bitti… Eylül’ün de içinde gelip geçiyoruz…
Sana Ağustos Böceğinden dem vurmayacağım tabi ki ama karıncanın yüreğine sahip insanların hala var olduğunu bilmenin erdemini aklından çıkarmaman için bir küçük hikaye anlatacağım bu hafta. 
Karınca yüreği… Evet yanlış duymadın bir karıncanın yüreği dedim. Sıradan insanlar gibi “Aman! Bir karıncanın yüreğinden ne çıkar?” deme. Çünkü karınca kararınca konuşur. Elbet insanlar yüreğiyle düşündüğünde karıncaya aşık olur. Değil mi ki Hz. İbrahim için Nemrut’un yaktırdığı yanardağ gibi ateşi söndüremeyeceğini (!) bile bile sırf tarafımız belli (!) olsun diye ağzıyla taşıyan karıncadır. 
Şimdi karıncaları bırakıp bir kenara karınca yürekli insanlara geçelim. Geçmeden de hikâyemizi anlatalım tabi ki. 
Eski zamanlarda bir ülkenin padişahının birisi; oldukça çalışkan, herkesin derdiyle dertlenen başvezirini hakkında bir dedikodu duyunca işin öncesine sonrasına bakmadan hemen onu görevinden azledip askerlerine emir buyurmuş: 
“Her ne kadarda suçlu olsa da ülkemize ve bana emeği geçmiştir. Onun için mülkümüzdeki toprağı bereketli, güzel ve kalkınmış bir köye sürgün edilsin ailesiyle orada yaşasın.” 
Padişahın emrini duyan vezir: “Sultanım!” demiş: “Madem böyle emir buyurdunuz lütfettiniz. Lakin sizden son bir ricam olacak. Müsaadeniz olur ise askerleriniz beni kalkınmış bir köye değil virane bir köye yerleştirsin. Hem orada oturup orayı mamur edeyim” 
Padişah bir müddet düşündükten sonra: “Peki” demiş: “Dediğin gibi olsun. Askerlerim gidin virane bir köy bulup oraya yerleştirin.” 
Padişahın emriyle padişahın adamları ülkenin her yanını gezmişler lakin denildiği gibi imara muhtaç virane bir yer bulamamışlar. Çaresiz dönüp sultana haber vermişler. Padişahta eski veziri çağırtıp olanı biteni anlatmış: “Ne yapacağız?” diye sormuş: “Dediğin gibi virane bir yer yok”
“Biliyorum sultanım” diye karşılık vermiş vezir: “Çünkü ben uykumu rahatımı terk edip ülkenin en ücra yerine kadar bayındır bir hale getirdim. Amacım da tüm bunları sizin bilmenizdi.” 
Sultan vezirin açıklamasından sonra yaptığı hatayı anlayıp azlettiği vezirini tekrar yerine atamış. 
İmdiii! Görevleri, mevkileri, sosyal statüsü ne olursa olsun gece gündüz çalışan karınca yürekler var. Dünyaya sığmayacak kadar koca yürekler. İşte onlar var oldukça Nemrut Ateşlerinden İbrahim’in nesli korkmayacak. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA