DOSTLUK


Bu makale 2017-09-08 04:56:01 eklenmiş ve 1370 kez görüntülenmiştir.
Fatih BABAOĞLU (b(AŞK)a yazıyorum)

Dostluk nedir bilir misin? Kime niye, neden dost denir? Peki dönüp arkana bir bak, gerçekten dostum diyebileceğin birileri var mı?
Bir hikaye daha anlatacağım sana. Hikayeyi yüreğinle oku. Oku ki kim dost kim düşman sonunda karar ver.
Hikaye ötelerden. Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin o eşsiz eseri mesnevisinden.
Vaktiyle acımasız bir ejderha, bir ayıyı tutmuş onu tam parçalayıp yemeye hazırlanıyordu ki, anaların ender doğurduğu bir yiğit ayının iç parçalayıcı yakarışını duyup imdadına koşmuş. Ejderha güçlü olmasına güçlüymüş lakin adamda hem kuvvetli hem akıllıymış. Akıl ve güç bir oldu mu aşamayacağı engel yoktur. Adam bir yolunu bulup ejderhayı öldürüp ayıyı onun elinden kurtarmış. 
Ayı, ejderhanın elinden kurtulunca tıpkı Ashab-Kehfin köpeği Kıtmir gibi adamın peşinden bir an olsun ayrılmamış. Adam nereye ayı oraya. Yaz kış adamla bir yaşamış. Günler gelip geçmiş. Adamcağız bir gün hastalanıp yatağa düşmüş. Tabi ayı da adamın hemen yanı başında, bütün işlerini görmeye başlamış. Derken adamın eskiden beraber olduğu hiç ayrılmadığı arif bir dostu ziyaretine gelmiş. Ayıyı yanı başında görünce sormuş hasta adama:
“Ey benim güzel dostum. Senin bu ayıyla ne işin olur ki?”
Adam başından geçen hikayeyi anlatmış tek tek: “İşte böyle güzel dostum. Ejderhanın elinden çekip çıkardığım bu ayıcık şimdi bana yaren oldu.”
Arkadaşı hikâyeyi dinledikten sonra biraz düşünmüş ve: “Aman Sakın ayıya güvenme. Çünkü ahmağın dostluğu düşmanlıktan beterdir” diye tembihte bulunmuş.
Hasta adam dostunun ne kastettiğini anlamadığı gibi bir de ona çıkışmış: “Hadi oradan! Haset seni. Sen bunu kıskandığın için söylüyorsun. Sen ayının dışına bakıyorsun. Ona bakacağına bana olan sevgisine bak sen.” 
“Hiç de öyle değil” diye karşılıkta bulunmuş: “Sen hastalıktan bir şey anlamıyorsun. Unutma Ahmak olanın sevgisi aldatan bir sevgidir. Unutma gerçek dostun hasedi ahmağın sevgisinden evladır. Gel yine eski günlerdeki gibi bir olalım bu ayıyı uzaklaştıralım
“Defol! Git buradan hasetçi adam!” diye dostunu kovmuş yanından. 
“Bak” demiş kovulan dost: “Ben sana düşman olmam olamam. Gel benimle beraber benim eve gidelim. Ben sana bakarım. Benimle gelirsen kendine iyilik edersin.” 
“Defol!” diye tekrarlamış hasta adam: “Uykum geldi. Çık ben uyuyacağım”
Dost üzülerek hasta arkadaşının evinden ayrılmış. Çok geçmeden hasta adam da uyuya kalmış zaten. Uykusundayken yüzüne bir sinek konmuş adamın. Ayı eliyle sineği kovalamış. Lakin sinek bu inatçı mı inatçı bir türlü adamın yüzünden gitmek bilmiyor. Ayı da sinirlenmiş. Fırlamış çıkmış dışarıya büyük bir taş getirmiş. O taşı adamın yüzüne fırlatıp atmış. Tabi adamın yüzü parçalanıp ölmüş. 
Şimdi de bana dostun ayı mı yoksa insan mı?
Peki insan kim?
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA