Eğitime Başlarken


Bu makale 2017-09-05 04:46:40 eklenmiş ve 3494 kez görüntülenmiştir.
Fatih Özer

Yeni bir eğitim sezonuna artık ramak kaldı. Zor ve meşakkatli olsa da kendimiz,ailemiz ve ülkemiz için zor ve güzel bir durum esasen. Bu başlangıçta kendimize ve ve çocuğumuza bir hedef koymalı ve bu hedefler doğrultusunda plan ve proğram yapmalıyız. 
Eğitim sezonuna başlamadan bir öğretmen olarak yazma gereği duydum bu yazıyı. Özellikle eğik yazıdan çıkılmış olması şahsımca çok önemli bir durumdur. Artık çocuğumuzun okulunu evimizde birebir yaşayabileceğiz. 
Üniversitede okurken Doç.Dr.Eşref NURAL(KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi) hocamın bir sözüne istinaden bu yazıyı yazmak geldi aklımdan. ‘’Öğrenemeyen öğrenci yoktur,öğretemeyen öğretmen vardır.’’ Evet Eşref hocam bu sözü söylediğinde ilk başta olur mu be hocam öğrenci takip etmezse,tekrar etmezse nasıl olur bu diye kendi kendime düşünmüştüm. Ama zamanla bu sözün kesinlikle haklı olduğuna karar verdim. Şimdi bunu okuyan sizler hemen bak demedim mi benim çocuğun başarısız olması öğretmenine bağlı demezsiniz umarım,ki demeyin lütfen. Çünkü bir çocuğun ilk öğretmeni Anne ve babası ve büyürken birlikte olduğu aile bireyleridir. Bu arada öğretmen kelimesi öğretmekten geliyorsa evdeki anne baba,dedeler ebeler,camideki imam,okuldaki öğretmen hepsi bu söze ortaktır. Neden çünkü; hepsi eğitim ve öğretimin içinde olanlardır.
Okulda öğretmen öğrencisini tanımalı ve ona onun öğrenebileceği şekilde plan program çizmelidir. Okulda öğrendiklerini evde tekrar etmesine evde bulunan ilk öğretmen dediğimiz anne ve baba takipçi olarak destek olarak pekiştirmesine yardımcı olmalıdır. Okulda ne öğrenir sadece ders mi hayır elbet. Okulda öğretmen temizlikten bahseder mesala evde de o temizlik bilincini görmelidir çocuk. Öğretmen kötü sözler ayıptır ahlaki değildir der evde ve çevrede bunun içerisinde olmalıdır çocuk. Okulda ders işler evde de beraber aile ile tekrar edebilmelidir. Her akşam okuma zamanı ayırmalıdır aile çocuğu ile kendine mesala. Haydi kapatın tv yi kısın telefonları okuma saatine başlıyoruz diyerek örnek olunmalıdır mesala. Çocuk içeri odaya ders yapmaya gönderilip onun sevdiği diziler açık olursa elbet çocuk tv kahramanının ne yaptığını ne söylediğini düşündüğü için ders yapma durumu söz konusu değildir. Erkekler Kurtlar vadisinin Polat ını sever çocuk acaba Polat ne yapıyor,ne söylüyor,nasıl bir rol yapıyor v.s. Kızlar kara sevda nın Nihal ini beğeniyordur acaba nasıl geçiyordur dizi diye asla dersine odaklanamaz. Her öğrenci mi böyledir derseniz elbet değil. Ama bizim kıstasımız derse bağımlı olamayan öğrenci kıstası. Kapatın ey aileler haydi evladım dersine başla bizde alalım elimize kitabımızı okuyalım bize ne faydası var başka bir şeyin deyin ve ortak nokta oluşturun. Bu çocuğunuza teşvik olacak ve süreklilik arz etmesi halinde örnek olacaktır ona. Hem ütopik tv yalanlarından uzak kalacak hem de başarıya doğru yol alacaktır. Okuma saatinde bir kural koyun mesela 30 sayfa okunacak gibi ayda 1200 sayfa yapar. Ki 200 sayfalık bir kitap deseniz 6 kitap okursunuz her ay.  Yılda 72 kitap eder öğretim  hayatında çocuğunuz (ilk-orta-lise) 864 kitap eder ve üniversite tahsiline başlarken koca bir kitaplığı olmuş olur.
Yani ne yapıyoruz eğitim öğretim sürecini hep beraber  el ele bir olarak planlıca proğramlıca beraber yürütüyoruz.  Bu arada biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için yazayım. Eğitim ve öğretimin farkı nedir. Eğitim çocuğun anne karnına düştüğü andan başlar ve ölüme kadar devam eder. Öğretim ise belli bir mekanda ve düzende öğrenilen yürütülen bir iştir. Daha basit bir tanımla eğitim adam etmeyi, öğretim ise bilgi kazandırmayı amaçlayan süreçlerdir.
Yeni sezonun tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. Ahlakla başlayan eğitimin başarılı öğretimle ödüllendirilmesi hepimizin elinde.  Başarı hepimizle olsun ama ahlak herkeste olsun. Başarılar.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA