AYİNE


Bu makale 2017-08-31 04:38:28 eklenmiş ve 1615 kez görüntülenmiştir.
Fatih BABAOĞLU (b(AŞK)a yazıyorum)

Ayna ayna güzel ayna söyle bana benden daha günahkârı var mı bu dünyada? 
Biliyorum böyle değil bu tekerleme lakin bizler de bir masalı yaşamak için gelmedik bu dünyaya. Hakikati bulup bilmek, bilip yaşamak için var olduğumuzun idrakine vardığımız gün gönül ayinemiz görüntü verecek elbette. 
Ayna ne peki? Hiç bunu düşündük mü? Karşısına geçip saçımızı başımızı, kılık ve kıyafetimizi düzelttiğimiz aynayı. Otomobillerimize binip ardımız sıra gelen trafiği didiklediğimiz ayna… 
Sözlükteki karşılığına baktığımız zaman ayna herkesçe bilinen anlamına göre insanın kendini görmesini sağlayan cam ve yahut da maden levha olarak kayıtlara geçmektedir. Yani bir nevi yansıtaçtır. Elbette pek çok anlama da gelmekte olan ayna ışığı yansıtan, varlıkların görüntüsünü veren cilalı ve sırlı camdır. 
Yani aynanın bir yüzü sırlıdır. Sır… Peki hakikatte ayna ne? 
İsterseniz gelin hep birlikte bunun cevabını aşağıda anlatmaya çalışacağım hikayenin satır aralarında bulunalım. Bırakalım bu dünyanın gamını kederini, alıp ruhumuzu gidelim. Nereye mi? Elbette Saadet Asrına. Alemlere rahmet olarak gönderilen Habib-i Zişan Efendimizin yaşamış olduğu devire. 
O devirde günlerden bir gün Ebu Cehil, Peygamber Efendimizin (s.a.v) yanına gelir. O sırada Peygamberimiz (s.a.v.) sahabeleriyle oturmuş muhabbet etmektedir. Yaklaşır cehaletin babası ve herkesin içerisinde Peygamberimize (sav): “Ey Muhammed! Haşimoğulları’nda, senden daha çirkini yoktur” der.
Sahabeler şaşkın Peygamberimize (sav) bakarlar. Rahmet Peygamberi tebessüm eder: “Haddini aştın Eba Cehil!” der: “Lakin Allah’a kasem (yemin) olsun yine de doğruyu söyledin.” 
Ebu Cehil böylesine bir cevap beklemediğinden ve Peygamberimizin ne demek istediğini bilmediğinden dolayı şaşkın şaşkın sırıtarak ayrıldı. Fazla bir zaman geçmeden bu sefer yanlarına Hz. Ebu Bekir çıkageldi. Selam verdikten sonra: “Ey Alemlere Rahmet olarak gönderilen kutlu Nebi!” dedi: “Şu dünyaya senden sadık kimseyi görmedim.!
Peygamber Efendimiz yine tebessümler içinde: “Ey bu değersiz dünyanın sevgisinden kurtulan aziz insan. Allah’a kasem olsun sende doğruyu dedin.” 
Bu cevabın karşısında sahabeler iyiden iyiye şaşırırlar. Bir şey anlayamazlar. Nihayetinde içlerinden biri daha fazla dayanamayıp: “Ya Resul Allah” der: “Anam babam sana feda olsun. Bu durumu anlayamadım. Ebu Cehil geldi hakaret etti sen Allah’a kasem ederek doğru olduğunu söyledin. Ebu Bekir geldi güzel sözler söyledi ona da Allah’a kasem ederek doğru dedin. Bunun sebebi nedir?” 
Tebessüm etti Tebessüm Peygamberi. O anda bütün cihan tebessüm etti: “Ey Ashabım!” dedi: “İnsanlar Hakkın kudret eliyle sırlanmış birer aynadır. Bakan kendini görür.” 
Sen aynada ne görüyorsun? Bayram mı? O zaman sana iyi bayramlar.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA