Zafer Haftası Kutlamaları Akşehir’den Başlamalıdır I


Bu makale 2017-08-30 04:33:47 eklenmiş ve 2434 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

Bundan beş yıl önce, Zafer Haftası Kutlamalarının, hakkın teslimi adına, behemehal Akşehir’den başlamasının mecburiyetini bir basın toplantısı ve katıldığım tv canlı programında dile getirmiş ve sözü şöyle bitirmiştim: “Gerekirse bu konuda Başkomutan’a kadar gideceğiz.”
İyi ki, konuşmalarda ‘gerekirse’yi kullanmış; ‘mutlaka’ dememişiz. Yani diyeceğim o ki, bırakın konuyu Başkomutan’a götürmeyi; hemen yanı başımızdaki siyasi, mülki ve askeri erkâna bile ulaştıramadık. Gücümüz yetmedi, üzgünüm…
Aziz milletimizin samimiyetle yürüttüğü bir Milli Mücadele’nin Büyük Zafer’le taçlanmasında Akşehir’in hem maddi, hem de manevi katkılarını akıl ve insaf sahipleri teslim ediyor.
Zafer Haftası Kutlamaları niye Akşehir’den başlamalı? Böyle dönemlerin, tarih şuurunun derinleşip gelişmesi, milletimizin kendi geleceğini tayin edip kurmada paha biçilmez bir inanç, güven ve umut kaynağı olmasındandır. Geçmişin olayları ne kadar doğru, ne kadar hakikate uygun değerlendirilirse, bugünler ile yarınlar da o kadar başarı, hayır ve güzellikler ile çıkar karşımıza.
Aksi durum, tarihi hafızasını kaybederek büyük gailelerle boğuşmak zorunda kalan bugünkü ülkelerin yaşadığı felaketlerin aynısını çıkarır karşımıza. Bugün dahi ülkemizde yaşanan ayrılıkların, acıların temelinde bahsettiğim o şuurun kaybolması yatmaktadır. 
Milletimizi vatanından söküp atma, evlatlarını kul ve köle haline getirme planlarının haince uygulandığı bir zamanda herkesin kendi şehrini, mahallesini, adeta sokağını, evini savunmaya mecbur kaldığı bir zamanda Kuvayi Milliye ruh ve heyecanı Rabbimizin lütfuyla Akşehir’de makes bulur.
Asıl olan bir savaşın sadece sonucuna bakarak zaferle övünme alışkanlığını tekrarlamak değildir. Muhteşem zaferi hazırlayan, sarsılmaz iman, azim, akıl ve sağduyunun yansıtıldığı haklı bir stratejiyi, doğru bir metodu, olağanüstü hazırlığı paylaşmak; özellikle -bir hakkın teslimi adına- Akşehir’in Milli Mücadele’ye verdiği göz yaşartıcı desteğin daha iyi anlaşılması için Zafer Haftası Kutlamalarının Akşehir’den başlatılmasını bekliyoruz.
Akşehir’in Batı Cephesi Karargâhı olarak seçilmesine dikkatinizi çekmek isterim. Sakarya Savaşı esnasında Akşehir bölgesinde gönüllü piyadeler ile erlerden iki alaylı bir birlikten ‘Mürettep Tümen’ teşekkül ettirilmiş ve Kurmay Yarbay Zeki Soydemir’in komutasında cephe gerisinde düşmana önemli tacizlerde bulunmuştur ki; bu tümen ve harekâtı Taarruza ilham kaynağı olmuştur.
İstiklal Harbinin en önemli aşamasını oluşturan Büyük Taarruz hazırlığı ve bunun zaferle taçlanmasında, Akşehir’in jeopolitik konumu, ekonomik gücü, işgücü kaynağı, demiryolu hattı üzerinde bulunmasının ötesinde Akşehirlinin Kuvayi Milli’ye hareketine ve Türk ordusuna verdiği maddi ve manevi destek çok önemli bir rol oynamıştır.
Ayrıca, savaş hukukunu tanımayan ahlaksız düşman askerini baskı altında tutacak en yakın istikamette; taarruza en müsait mıntıkada; Konya ve güneye yapılacak bir taarruzu önleyebilecek bir konumda bulunması ve beslenme kaynağı olan Konya ve Orta Anadolu’nun Batı’ya açılan kapısı olmasıdır.
idris-dogan@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
































« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA