Bayram Tatili Başımıza Kara Gelmesin


Bu makale 2017-08-28 04:50:01 eklenmiş ve 2357 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

Canların yanmaması, sevinçlerinin hüzne dönüşmemesi için bayram trafiğinde yollara düşen herkes, adam gibi trafik kurallarına uymalıdır, diye başlayalım. Bu bir zarurettir, mecburiyettir, büyük bir vebaldir. Bilirsiniz, TRAFİKTE BİR YANLIŞ, BÜTÜN DOĞRULARI GÖTÜRÜR.
Ülkemizin bayram tatillerinde trafikteki araç sayısı normal zamana göre 10 kat artmakta; bu artışa paralel olarak kazalarda da yüzde 50 oranında bir artış yaşanmakta. Bayram tatillerinde her gün hayatını kaybeden sayısı 24 ile 30 kişi arasında değişmekte. Her bayram ne yazık ki, sevinçlerimiz yarım kalmakta, bu en güzel ve özel günde ocaklara ateş düşmektedir.
Geçen Perşembe günü, henüz bayram tatili başlamamışken -Allah rahmet etsin- Sevgili Ali İlter’in cenaze namazına katılmak için Akşehir-Argıthanı arasında öyle kuralsızlıklara, öyle patavatsızlıklara şahit olduk ki, inanın o iki yarım saatlik dilimde, on saatten fazla araç kullanmış kadar gerildim, yoruldum. Her taraf sürücü ihlalleriyle sarılı, Allah, uzun süren saatler trafikte bulunup yolculuk yapanlara kolaylıklar versin. İşimiz, kolay değil.
Trafikte her ihlal, kul hakkına tecavüzdür; dikkat etmek, hassas olmak gerek. Türkiye, kuralsızlıklarla, ilkesizliklerle, saygısızca, kaba saba maganda tavrıyla trafik yükünü taşıyamaz haldedir. Yazık!
Trafik kurallarının göz ardı edilmesiyle meydana gelebilecek kazalardaki yaralanma ve ölümlerin bir nevi intihar olduğunu söylenir, ilim erbabı tarafından. İntihar hiçbir din, hiçbir öğreti tarafından makul, meşru görülmez. Bir İslam ülkesindeki biz Müslümanlar için asla… İnsanın bu dünyada geride kalanların hayatını zehir etmesi; kendi ahretini yakıp yıkması nasıl bir iştir?  
Haydi, malumun ilamı olsun, başına da bir ‘Lütfen!’ibaresi koyup başlayalım.
Lütfen yolda kendinizle bile olsa, yarıştan kaçınınız, hızınızı asla artırmayınız, önünüzdeki araçla takip mesafesini koruyunuz ve onu hatalı bir şekilde solamayınız, işaret vermeden kesinlikle manevraya başlamayınız. Neresinde olursa olsun, taşıt yolunda bulunan yayalara geçiş hakkı veriniz.
Araç kullanırken çevredeki güzellikleri görünüz; olumsuz ve lüzumsuz düşüncelerle içinizdeki cevheri yok etmeyiniz. Daima güler yüzlü olunuz, güzeli görmek ve olumlu düşünmek insanın iç gerilimini yok eder.
Başkalarının yaptığı hatalara takılıp kalmayınız, ikide bir bunları yanınızdaki kişilerle paylaşıp ileri geri lafını etmeyiniz. Trafikte, başkalarının yanlışını düzeltme imkânı yoktur, bu konuda boşuna nefes tüketmeyiniz. Kimseden ön saygı beklentisi içerisine girmeyiniz; siz önce başkalarının hakkına saygı gösteriniz. 
Ulaşacağınız yerde, nasıl sizi bekleyen sevdikleriniz varsa; hiç tanımadığınız ancak yolları paylaştığınız kişileri bekleyen sevdiklerinin de olduğunu hatırdan çıkarmayınız. Hülasa direksiyona sinirle değil sevgiyle sarılınız. Takdir edersiniz ki, direksiyon başında kendisini kusursuz sürücü, fedakâr bir kahraman olarak görmek hastalıklı bir ruh halinin yansımasıdır, ne olur bundan kaçınınız.
Hayatın her alanında olduğu gibi, trafikte de önce siz örnek olunuz. Biz deriz ki;  İYİ BİR SÜRÜCÜ OLMAK İÇİN, İYİ BİR İNSAN OLMAK GEREK.
Uzatmış olmayayım. Evet, insanın bulunduğu her yerde denetim şarttır; ne var ki, trafikte bilgi, beceri, ilgi, sevgi, saygı önde gelir; yani önce öz saygı, öz denetim...
Acılar sizlerden uzak olsun, sağlıcakla kalınız.
Kurbanınız makbul, Bayramınız mübarek olsun....
idris-dogan@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA