KUSURSUZ PLAN


Bu makale 2017-08-23 15:49:01 eklenmiş ve 1512 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Bir ülke söz konusuydu. Vatan toprakları üzerinde oynadığımız koştuğumuz kardeşlerimize sarıldığımız ekmeğini yediğimiz neşemiz sevincimiz barınağımız evimiz ana kucağımız her şeyimizdi söz konusu. Yabancılar vardı bizi bu ana kucağından koparmak isteyen yabancılar vardı, öyle bir plan uygulanmalıydı ki kendimiz anamız bacımız kardeşlerimiz insanlarımız yine özgürce yaşamalıydı bu topraklarda. Başkumandan ve diğer komutanlar çıktı sahneye öyle bir aşk ile öyle bir vatan sevgisiyle giriştiler ki bu işe, canlarını koydular bu uğurda. Atatürk ve arkadaşları….Plan 9 ay 10 gün sürdü. (doğacak bebeğin ana rahminde olgunlaşma süreciydi). Her gün çok önemliydi. Düşmanı iyi tanımak yapılacak her hamle enine boyuna düşünülmeliydi. Kusursuz işleyen bu plan 14 gün de kurtuluşu getirdi.

Mondros Mütarekesi’nde hemen sonra başlayan işgallerden stratejik bir konuma sahip olan Konya da ilk nasibini alanlar arasındaydı. İngilizler, 22 Ocak 1919’da Konya Tren İstasyonu’nu işgal ettikten  bir gün sonra Akşehir  istasyonunu da kontrol altına aldılar. İşgalci İngiliz kuvvetleri  İstasyon ve civarında  kontrolü ellerinde bulundurmakla birlikte  şehre girmeye  cesaret edememişler ama  Rum ve Ermeniler vasıtasıyla da  Türkler üzerinde kontrol ve baskı kurmaya çalışmışlardı. Ancak, İngiliz işgal kuvvetlerinin Akşehir’de tam anlamıyla  hâkimiyet kurdukları söylenemez, çünkü 4 ay sonra  14 Mayıs’ta burayı İtalyanlara devredip çekildiler. İtalyanlar Akşehir istasyonunu 1 subay ve 70 er olarak sembolik bir kuvvetle işgal ettiler. Zaten pek çok yerdeki İtalyan işgalleri de işgal metotlarının bir gereği olarak  ya sembolik nitelik taşımış ya da  işgal ettikleri yerlerdeki yerli halka iyi davranarak neticede emperyalist emellerini gizlemeye çalışmışlardır.  İtalyan işgal metodunun bu özelliği  aslında millî mukavemet ruhunu  kırmaya yönelik idi. Akşehir’de de  bunu denemeye çalıştılar.

Bilindiği üzere, Millî Mücadele’de  zafere giden yolda Akşehir’in fevkalâde önemli bir yeri vardır.

Milli hatıralara sahip olan, bu hatıraları ölüm- kalım  fedakârlıkları pahasına elde etmiş bulunan milletler, o hatıra ve şerefleri ve ibret levhalarını gelecek nesilleri uyaracak ve bilinçlendirecek şekilde değerlendirmek ve onların vicdanlarına nakşetmek borcundadırlar. Millî hatıraları  yaşamak, onları gönüllerde ve hafızalarda canlı tutmak, sorumluluk duygusu içinde alınacak  tedbirlerle, yapılacak icraatlar la mümkün olur. Millî hafızaya sahip çıkmayan, onları yeni nesillere aktarmayı bilmeyen  milletler, hassasiyet cevherlerini, yaşama güçlerini, yükselme enerjilerini, hatta millet olma  duygularını kaybederler.

Zafere giden yol zorlu çok engelli aşılması imkânsız görülse de binlerce şehit ve gazimiz sayesinde bu yolun sonu şanlı bir zafer olmuştur.

Yaşamaz ölümü göze almayan, 

Zafer, göz yummadan koşana gider. 

Bayrağa kanının alı çalmayan, 

Gözyaşı boşana boşana gider! 

Kaynak: Atatürk Araştırma Merkezi 

 

Bizler bu uğurda canını veren bir ecdadın torunları olarak aynı yolda aynı duyguları hissetmek için, bu kusursuz planın işleyişine şahit olmak için yola çıkıyoruz. Şehit gazi ya da bir kahraman olmayacağız ama bu duyguları hissetmek unutmamak mıh gibi kalbimize aklımıza kazımak için bu şanlı yürüyüşte bulunacağız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA