GERÇEK SEVGİ; ALLAH İÇİN SEVMEKTİR


Bu makale 2017-08-11 04:56:27 eklenmiş ve 991 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

İnsanın fıtratında olan temel ihtiyaçlarından biriside sevgidir. Herkes sevmek, sevilmek, sevgiyle yaşamak ister. Gerçek sevgi îmanla oluşan mü’mü’minin sevgisidir. Çünkü mü’min Allah için sever. Peygamber (sav) mü’min için: “Mümin; seven ve sevilen kimsedir. Sevmeyen ve sevilmeyende hayır yoktur.”   (Hâkim, el-Müstedrek, 1/53; Taberânî, el-Evsat, 6/58; Beyhakî, Şuabu’l-îmân, 10/441.  ) 
 Sevende, sevdirende, sevginin kaynağı da  “EL- VEÛD”  olan Allah’tır. Gerçek sevgide ondan gelen ve O’nun için olandır. Bu sevgi, bitmez, tükenmez, sınırsız ve karşılıksız gerçek sevgidir.
Allah için olmayan sevgiler, geçici, sınırlı, menfaat, riyâ, karşılıklı olduğu için içtenlikten  yoksundur.Karşılığını, umduğunu bulamadığı zaman tersine de dönerek kin; nefret ve düşmanlığında başlangıcı olabilir.  Allah’tan gelmeyen ve Allah için olmayan sevgiler fani ve gelip geçicidir.Dinimiz hem sevme ve sevilmeyi emretmekte, hem sevgiyi gösteren yolları göstermekte,  hemde sevgiyi azaltacak veya yok edecek engelleri ortadan kaldırmaktadır.
Sevmek îmânın en önemli meyvesidir.  Peygamber (sav) : “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!”   Müslim, Îmân 93-94. Ayrıca bk.Tirmizî, Et’ime 45, Kıyamet 56; İbni Mâce, Mukaddime 9, Edeb 11
“İmanın zevkine varabilmenin en önemli şartlarından biri, sevdığı kimseyi Allah için sevmektir.” (Buhari İman 9, 14)   
“Sevmediği kimseyi, başka bir sebeble değil, sırf Allah rızası için sevmemek de Cenâb-ı Hakkın değer verdiği erdemli bir davranıştır.”(Ebu Davud Sünnet 3)
Demek ki sevgi de, nefret de dünyevi bir  maksat için değil, sadece Allah rızası için olmalıdır. 
Allah için gösterilen sevgi , sevilenin bir iyiliği sebebiyle artmayacağı gibi, görülen bir sıkıntı sebebiylede azalmaz. 
Allah için sevmenin karşılığı Allah tarafından sevilmektir. Bu konuda da Peygamberimiz (sav)  : “Adamın biri, bir başka köydeki (din) kardeşini ziyâret etmek için yola çıktı. Allah Teâlâ, adamı gözetlemek için onun yolu üzerinde bir meleği görevlendirdi.”   Yanına gelince : “Nereye gidiyorsun kardeş?” diye sordu.                                                                                                       Şu ilerdeki köyde bir kardeşim var, onu ziyarete gidiyorum.”  “ O senin akraban mı?”  “Hayır” dedi.  “Ondan elde etmek istediğin bir menfaatın mı var?”  Hayır,  sırf onu Allah rızası için seviyorum; ziyaretinede bu sebeble gidiyorum.” Deyince  o zaman melek şunları söyledi. “Sen onu nasıl seviyorsan Allah da seni öylece seviyor” dedi.     (Müslim, Birr 38)
Hiçbir gölgenin bulunmadığı mahşer yerinde Arşı âlâ’nın gölgesinde gölgelenecek yedi sınıf guruptan birisi de: “Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan.” O larak  peygamber efendimiz tarafından bildirilmiştir.
Bir başka Hadis- i Şerifte de  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:                                                                                                       “Hiç şüphesiz Allah Teâlâ kıyâmet günü: “Nerede benim rızâm için birbirlerini sevenler? Gölgemden başka gölgenin bulunmadığı bugün onları, kendi arşımın gölgesinde gölgelendireceğim” buyurur.   
Muâz radıyallahu anh, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim dedi:
Allah Teâlâ; “Benim rızâm uğrunda birbirlerini sevenler için peygamberlerin ve şehidlerin bile imreneceği nurdan minberler vardır” buyurmuştur.  Tirmizî, Zühd 53
Sevdiğini Allah için sevmek, esasen  Allah’ı sevmektir. Sevginin kaynağı îmandır, Allah için sevmektir. Yaradılanı Yaratandan dolayı sevmek  Allah’ı sevmekten  dolayı daha çok,daha güzel ve devamlıdır. 
Herkes birbirini Allah için sevse;  yeryüzünde kötülükler en aza iner, insanlık hayırda yarışır. Allah’ın  sevdiği bahtiyarlardan olmanın yolu Allah için sevmekten ve sevilmekten geçer. Sevgi dini olan islâm,  Allah için seven, sevilen  ve sevgi  dolu insanı yetiştirir.Sevgiden uzaklaştıracak, insanlığın arasına kin, nefret ve düşmanlık sokacak bütün kötülüklerinde kapısını kapatır. 
Cumanın feyzi ve bereketine eren, seven ve sevilenlerden olanlardan olmak  niyazıyla cumanız mübârek olsun. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA