ÇOCUKLUĞUMUN IŞIKLI YOLU


Bu makale 2017-08-11 04:55:58 eklenmiş ve 1441 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Çocukluğumuzda ablamla birlikte mahalleden arkadaşlarla şuanda oynanmayan hatta unutulan oyunlarımız vardı. Harmanbiş yapar, çamurdan gap gacak tencere yapar kuruturduk. Kız arkadaşlarımız çalıdan bebekler yapar bez parçaları ile stilist edasıyla giydirirlerdi. Uçurtmayı kendimiz yapar uçururken bizde onunla uçardık, çünkü kendi elimizle yapardık hayallerimizle uçardı. Fıççayı (topaç) marangoz edası ile keserle yontarak uğraşlarla şekil verip sonrasında bir çıbığa (değnek) bez bağlayıp şak şak diye diye ses çıkartarak çevirirken büyüyünce göreceğimiz fıççalardan habersizdik. Tengerleğimizi, (silindir metal çember) sapanımızı (kuş lastiği), bilyalı arabamızı (rulmandan yapılmış ağaç araç) hep kendimiz yaptık. Bunlara körebe saklambaç, istop, yakartop, tutmaca gibi çeşitliliği bol olan oyunlar oynar hatta ip dahi atlar seksek gibi cinsiyet ayrımı yapılan oyunları dahi oynardık. Bunları yaparken o kadar mutlu olurduk ki yaptığımız oyuncakların zarar görmemesi içinde uğraşlar vererek en güzel yerlerde muhafaza ederdik.
En çok hangisini severdim dersen hepsi ayrı güzeldi ama akşam güneş batıp hava kararınca yemeği yiyip dışarı çıkar kendimize belirlediğimiz yıldızımızı kontrol ederdik. Bu beni aşırı derece mutlu ederdi. Yıldızımız bulup dakikalarca bakar oturur onu izlerdik. Diğer arkadaşlar bundan ne kadar keyif alırdı bilmem ama aşırı uçar hatta yatağıma girdiğimde dahi gözlerimi kapattığımda da görür onunla dalar gider uyurdum. İçten içe büyüyen bir yıldız. Doğa olayları hep ilgimi çekmiştir. Gökkuşağının muhteşem uzanarak kıvrılarak dünyamız üzerinde renklerini tüm güzelliği ile bizlere sunması, rüzgarın bazen sert bazen yumuşak bir okşama ile esmesi bazen de küçük hortumlar oluşturması( biz buna toz şeytanı derdik) bir iki dakikayı geçmezdi sahnesi. Yağmur belki en çok şahit olduğumuz olayken karın yağışı ve en çok dolunun yağışı etkiliydi. Dünya üzerinde bu tür olaylar olurken yıldızımın bu gündüz saatlerinde nerelerde olduğunudüşünürdüm. Ve hatta dünyadaki  herkesin ,her çocuğun  bir yıldızı  olduğunu zannederdim. Yazılıp şişelere  konularak Deniz e  atılan  mektuplar gibi yıldızlar  arası  haberleşme olabileceğini  hayal ederdim çocuk  aklımla. Araçların ve rüzgarın oluşturduğu büyük toz kümesinin içerisinde olmak o kadar keyif verirken annem bu durumdan hiç memnun kalmaz  birde çamurlu gelirsem eve dayak kaçınılmaz olurdu. Çamur benim yaşam şeklim gibi bir şeydi su topluluklarına koşarak girmek kadar eğlencelisi yoktu. 
O yıldız mı hep büyüdü ismini koyamadığım yıldızım. Yıllar geçse de ayrılmadığım yıldızım yoksa hayallerimi gökyüzüne bulutlara mı fısıldadı.Bunu taşımak bir güç gerektirir bir sabır gerektirir, duygularımı yüklediğim, yapacaklarımı yapamayacaklarımı verdiğim yıldızım. 
Bir gün bir hikaye duydum o hikayede güçlü bir yıldız vardı ismi şiğra ydı. Etkileyici ve hüzün dolu bir hikaye. Bu yıllardır vardı ve benim yıldızımdı. Benden sonrada başkalarına da gidecek miydi bu yıldız. Yüreğime dokunup huzura erdiği gibi bir başkasına da aynı duyguları yaşatacak mıydı? İnanmak işte bu, bazen gökkuşağı oldu geldi bazen zirvelerden baktı. Her gittiği yere korkusuzca gece gündüz gittim. Gittim gittim bittim… Aslında bitmedim güçlendim, bana ufkunu açtı bana gerçekleri tanıttı, sabrı öğretti sevgiyi öğretti kendin ol dedi. Heyecanımı farklı yönlere çevirdi. Her şey yıllarda saklı kaldı. Bir gün evet bir gün bir şiğra uyandırdı. Uyanmalıyım yoksa zirvelerime bir başka zirvemi eklemeliyim. Benim Everest’ im hedeflerim hep şiğranın durduğu yerdi. Her gece yerine baktığımda yanımda duruyordu oysa başka yerde de görünüyor mu? Bunun cevabı hep aramak mı? Hayatın içinde olması bana dirilik katıyor. Bir gül olsa bir canlı olsa bu kadar çılgın olamazdı herhalde… O bana hep eslik  etti ve  gökyüzüne  her baktığımda  bana göz  kırparak   “Ben burdayım  hep seninleyim” demeye devam ediyor  (: 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Eskimeyen Hayaller
BABAOĞLU 2017-08-11 11:13:02
Eyvallah usta. Yüreğine sağlık. Bizler ihtiyarlasak bile çocukluğumuz eskimeyecek. Tıpkı hayallerimiz gibi.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA